Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radosław sikorski
27.07.2012 15:37

Ewakuacja polskiej ambasady w Syrii

Decyzję podjęto z powodu dramatycznie zaostrzającego się kryzysu wewnętrznego w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

*Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o czasowym zawieszeniu z dniem działalności Ambasady RP w Damaszku, łącznie z Sekcją Interesów Stanów Zjednoczonych. Wszyscy polscy dyplomaci bezpiecznie opuścili Syrię i wkrótce powrócą do Polski - napisało MSZ w komunikacie. *

Decyzję podjęto z powodu dramatycznie zaostrzającego się kryzysu wewnętrznego w Syrii skutkującego pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa oraz brakiem możliwości dalszego wykonywania powierzonych zadań przez polskich dyplomatów, w obliczu realnych, wiarygodnie potwierdzonych zagrożeń.

Od stycznia 2012 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie apelowało do Polaków przebywających w Syrii o rozważenie wyjazdu z tego kraju. Także i teraz MSZ przypomina, że wszystkie polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne w regionie otrzymały instrukcje udzielenia obywatelom polskim przybywającym z Syrii wszelkiej możliwej pomocy.

Obywatele RP mogą także, na podstawie art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w sytuacjach nadzwyczajnych zwracać się o pomoc do urzędu konsularnego dowolnego państwa członkowskiego UE nadal działającego w Damaszku. Zostaną oni również objęci ewentualnymi nadzwyczajnymi unijnymi działaniami ewakuacyjnymi na analogicznych zasadach jak obywatele innych państw UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski ambasador otrzymał specjalną misję Polska obecnie reprezentuje interesy USA w Syrii, ponieważ ambasada Stanów Zjednoczonych w Damaszku zdecydowała się zawiesić działalność w tym kraju.
"Sytuacja dramatyczna. Popieramy sankcje" Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił dzisiaj, że Polska popiera sankcje przeciwko reżimowi Baszara el-Asada.
Ucieczka Włochów. Padają słowa potępienia W wydanej nocie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch ogłosiło, że decyzję tę podjęło w porozumieniu z najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej.
Tagi: radosław sikorski, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz