Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowanie Kościoła. Rząd chce porozumienia

0
Podziel się:

Rząd chce porozumienia ramowego z Kościołem w sprawie jego finansowania.

Finansowanie Kościoła. Rząd chce porozumienia
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Rząd chce porozumienia ramowego z Kościołem w sprawie jego finansowania. Minister administracji Michał Boni mówił w radiowej Trójce, że szczegóły takiego porozumienia dopracuje już parlament.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski, biskup Wojciech Polak, zapowiedział skargę konstytucyjną, jeśli rząd wprowadzi odpis od podatku na kościoły w wysokości 0,3 procent, bez wcześniejszych konsultacji ze stroną kościelną. Minister Boni odpowiedział, że parlament jest w tej sprawie najwyższą instytucją stanowienia prawa. Minister rozmawiał w tej sprawie z biskupem Polakiem, a potem także z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i metropolitą warszawskim. Z biskupem Polakiem spotka się ponownie w piątek. Rząd będzie przekonywał Kościół, by w tej sprawie zdecydować się na porozumienie ramowe.

_ - Być może powinniśmy wprowadzić i zdecydować się na takie porozumienie ramowe, generalne, co do zmiany systemowej, zostawiając parlamentowi decyzję jeśli chodzi o konkretne szczegóły i wysokości. Mnie się wydaje, że to z jednej strony jest wyraz demokratycznego funkcjonowania państwa, swoboda decyzji legislacyjnej dla parlamentu, a z drugiej strony szacunek dla stron, co do których umawiamy się co do kierunku tej merytorycznej zmiany _- mówił Boni.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Minister mówił, że szczegółowe rozmowy między rządem a Kościołem mają być prowadzone w wakacje przyszłego roku. Michał Boni dodał jednak, że trudno sobie wyobrazić, by została zmieniona kwota odpisu proponowana przez rząd.

Jego zdaniem, 0,3 procent podatku zapewni Kościołowi mniej więcej takie finansowanie jak ma obecnie. Wyższy odsetek mógłby natomiast łamać ustawę o finansach publicznych.

Minister Michał Boni poinformował również, że w połowie listopada zbierze się komisja wspólna rządu i episkopatu. Poruszona zostanie tam między innymi kwestia aborcji.

Czytaj więcej w Money.pl
"O przyszłości Kościoła zdecyduje laikat" - _ Dzisiaj przyszła epoka laikatu w Kościele i w Polsce. O przyszłości Kościoła zdecyduje laikat. Nie biskupi. Oni nie zrobią tej pracy, tego wysiłku za nas wszystkich _ - mówił abp Józef Michalik.
Palikot przegrał. Kościoła nie potraktują tak, jak chciał Likwidacja Funduszu Kościelnego nie na zasadach SLD czy Janusza Palikota. Premier: Nie będziemy osłabiać Kościoła.
Rząd negocjuje z kościołem. Nie ma zgody Planowane na dziś spotkanie ministra Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem nie przyniesie ostatecznego rozwiązania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)