Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny do likwidacji? Poseł PSL ujawnia, kto za tym stoi

0
Podziel się:

Pracuje nad tym dłuższy czas i mógł to wcześniej skonsultować - ocenia Marek Sawicki.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Poseł PSL ujawnia, kto za tym stoi
(Hubert Matys/REPORTER)

Minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) powiedział dziś, że plan likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian odpisu podatkowego na kościoły i związki wyznaniowe nie jest propozycją rządu. To pomysł Michała Boniego.

Sawicki był pytany w TOK FM o plany likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na kościoły i związki wyznaniowe. _ To nie jest propozycja rządu, to jest pomysł Michała Boniego. Na rządzie ten pomysł nigdy jeszcze nie stawał _ - powiedział minister rolnictwa. Sawicki ocenił też, że _ źle się dzieje, jeśli tego typu rozwiązania wprowadza się poprzez konferencje prasowe _.

Minister ocenił ponadto, że Boni powinien wcześniej konsultować się ze środowiskami kościelnymi. _ Pracuje nad tym dłuższy czas, mógł z tym środowiskiem wcześniej o tym rozmawiać, mógł to skonsultować, te propozycje mogły być już propozycjami wspólnymi, bo, jak wiem, Episkopat na ostatniej konferencji wypowiedział się w sposób otwarty do tych propozycji _ - dodał.

Dopytywany, jakie jest stanowisko PSL w sprawie tego projektu, Sawicki odparł: _ ja myślę, że niepotrzebnie, kiedy szukamy dużych oszczędności na pierwszy plan wysuwa się Kościół katolicki. Episkopat jest otwarty na dyskusję, ale nie powinna być ona elementem politycznej gry _.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu minister Boni przedstawił założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Rząd chce wprowadzić w zamian możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Można by też przekazywać odpis za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość taka weszłaby w życie od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek duchownych miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.

Premier Donald Tusk zapewnia, że nie jest to próba dokuczenia Kościołowi, lecz część reformy emerytalnej. Duchowni przestrzegają przed załamaniem działalności społecznej kościołów i przed ujawnianiem wyznania w deklaracjach podatkowych. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oświadczył, że _ Episkopat daje zgodę na przekształcenie Funduszu Kościelnego, ale nie na jego likwidację _.

Czytaj więcej o Funduszu Kościelnym
"Atak na Kościół to uderzenie w nasze podstawy" _ Kościół jest instytucją narodową, a Ślązacy mogą być lokomotywą rozwoju całego kraju _ - oświadczył ważny polityk.
Minister nie chce walczyć z kapelanami, ale... -_ Armia w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o ponad połowę, a liczba kapelanów wręcz wzrosła _ - wylicza Tomasz Siemoniak.
Luteranin o Funduszu Kościelnym. Ostrzega Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)