Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. Kiedy poznamy intencje Moskwy?

0
Podziel się:

Przed Rosją dwa testy, które pokażą, czy rzeczywiście chce rozwiązać problem arsenału chemicznego Syrii, czy też gra na czas, mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Interwencja w Syrii. Kiedy poznamy intencje Moskwy?
(PAP/Leszek Szymański)
bEIEYEGd

Przed Rosją dwa testy, które pokażą, czy rzeczywiście chce rozwiązać problem arsenału chemicznego Syrii, czy też gra na czas, mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Minister, który przebywa z roboczą wizytą w Rumunii powiedział, że po pierwsze intencje rosyjskich władz zostaną zweryfikowane w czasie głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją dotyczącą Syrii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w propozycji rezolucji jest zapis dający władzom w Damaszku 15 dni na zadeklarowanie listy swoich obiektów z bronią chemiczną.

Głosowanie w tej sprawie to sprawdzam dla Moskwy, zauważył szef polskiej dyplomacji. - _ To jest korzystne dla koalicji międzynarodowej, dla Stanów Zjednoczonych, bo daje podstawę prawną, ale też korzystne dla Rosji i Syrii bo daje możliwość wyjścia z kryzysu bez uderzenia. Ale taka rezolucja - jak rozumiem - już została zaproponowana. Oczywiście tekst jest do negocjacji, ale co do zasady to jest kluczowy test - _powiedział minister Sikorski.

bEIEYEGf

Po drugie, zdaniem ministra, Rosja powinna zadeklarować, co sama jest w stanie wnieść do ewentualnego procesu likwidacji arsenału syryjskiego: - _ Na przykład gdyby zadeklarowała w jakim terminie i ilu inspektorów, czy żołnierzy sił pokojowych byłaby w stanie wysłać do Syrii, aby pomóc w procesie likwidacji aresnału, ale także realizować drugi zdeklarowany cel rosyjskiej polityki - tzn zabezepiecznie praw i miejsc kultu ortodoksyjnych chrześcijan w Syrii _.

Minister dodał, że głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa dotyczy także Chin. Jak mówił, ewentualna rezolucja musi ustalić harmonogram likwidacji broni chemicznej w Syrii. Zdaniem szefa dyplomacji, powinna także dawać podstawę prawną do uderzenia zbrojnego w sytuacji, gdyby ktoś oszukiwał czy grał na czas.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria zgodziła się na propozycję Rosji Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję, przewidującą oddanie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową, by uniknąć amerykańskiego uderzenia militarnego.
Putin: Syria przyjmie moją propozycję Prezydent zastrzegł, że Syria podejmie współpracę ze wspólnotą międzynarodową tyko wtedy, gdy zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy zrezygnują z użycia siły wobec Damaszku.
Jeszcze dziś pilne zebranie ONZ w sprawie Syrii Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest nie do zaakceptowania.
bEIEYEGG
KOMENTARZE
(0)