Przed Rosją dwa testy, które pokażą, czy rzeczywiście chce rozwiązać problem arsenału chemicznego Syrii, czy też gra na czas, mówi szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Minister, który przebywa z roboczą wizytą w Rumunii powiedział, że po pierwsze intencje rosyjskich władz zostaną zweryfikowane w czasie głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją dotyczącą Syrii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w propozycji rezolucji jest zapis dający władzom w Damaszku 15 dni na zadeklarowanie listy swoich obiektów z bronią chemiczną.
Głosowanie w tej sprawie to sprawdzam dla Moskwy, zauważył szef polskiej dyplomacji. - _ To jest korzystne dla koalicji międzynarodowej, dla Stanów Zjednoczonych, bo daje podstawę prawną, ale też korzystne dla Rosji i Syrii bo daje możliwość wyjścia z kryzysu bez uderzenia. Ale taka rezolucja - jak rozumiem - już została zaproponowana. Oczywiście tekst jest do negocjacji, ale co do zasady to jest kluczowy test - _powiedział minister Sikorski.
Po drugie, zdaniem ministra, Rosja powinna zadeklarować, co sama jest w stanie wnieść do ewentualnego procesu likwidacji arsenału syryjskiego: - _ Na przykład gdyby zadeklarowała w jakim terminie i ilu inspektorów, czy żołnierzy sił pokojowych byłaby w stanie wysłać do Syrii, aby pomóc w procesie likwidacji aresnału, ale także realizować drugi zdeklarowany cel rosyjskiej polityki - tzn zabezepiecznie praw i miejsc kultu ortodoksyjnych chrześcijan w Syrii _.
Minister dodał, że głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa dotyczy także Chin. Jak mówił, ewentualna rezolucja musi ustalić harmonogram likwidacji broni chemicznej w Syrii. Zdaniem szefa dyplomacji, powinna także dawać podstawę prawną do uderzenia zbrojnego w sytuacji, gdyby ktoś oszukiwał czy grał na czas.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Syria zgodziła się na propozycję Rosji Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję, przewidującą oddanie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową, by uniknąć amerykańskiego uderzenia militarnego. | |
Putin: Syria przyjmie moją propozycję Prezydent zastrzegł, że Syria podejmie współpracę ze wspólnotą międzynarodową tyko wtedy, gdy zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy zrezygnują z użycia siły wobec Damaszku. | |
Jeszcze dziś pilne zebranie ONZ w sprawie Syrii Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest nie do zaakceptowania. |