Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Minister zmuszony wrócić z Polski ...Ryanairem

0
Podziel się:

Rząd Irlandii oszczędza nawet na podróżach służbowych ministrów.

Irlandia: Minister zmuszony wrócić z Polski ...Ryanairem
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Rząd Irlandii oszczędza nawet na podróżach służbowych ministrów. Premier Enda Kenny (na zdj.) zakwestionował plany podróży rządowym samolotem szefa resortu sprawiedliwości Alana Shattera. Chcąc nie chcąc musiał on wrócić z Gdańska do Dublina tanimi liniami Ryanair.

Shatter przebywał w Sopocie na nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w dniach 17-19 lipca. W jedną stronę poleciał liniami SAS, a wrócił ustanawiając precedens ...Ryanairem - ustalił poniedziałkowy _ Irish Independent _.

Zgodnie z procedurą członkowie irlandzkiego rządu muszą zwrócić się na piśmie do premiera, jeśli chcą skorzystać z rządowego samolotu do celów służbowych. Muszą przy tym wykazać, że wzięli pod uwagę tańsze komercyjne opcje, ale nie wchodzą one w grę.

Według _ Irish Independent _, który miał wgląd w korespondencję między premierem a ministrem, Shatter wzbraniał się przed komercyjnym lotem, ponieważ wiązałoby się to z dłuższym (w rzeczywistości tylko jednogodzinnym) postojem na lotnisku w Kopenhadze, ale Kenny okazał się nieugięty.

Minister argumentował, że w dniu wylotu nie było bezpośredniego połączenia między Dublinem a Gdańskiem, w spotkaniu musi wziąć udział, bo sam premier wyraził życzenie, by jego ministrowie byli bardziej aktywni na unijnych spotkaniach, a między zakończeniem obrad w Sopocie, a końcową sesją obrad parlamentu w Dublinie, w której musiał wziąć udział - jest bardzo mało czasu.

Dzięki temu, że nie udało mu się postawić na swoim, jego lot w obie strony, wraz z siedmioosobową delegacją, kosztował 3 tys. euro zamiast 20 tys. euro.

Od dojścia do władzy w wyniku wyborów w lutym koalicyjny rząd partii Fine Gael z laburzystami wydał na podróże lotnicze rządowymi samolotami ponad 400 tys. funtów, z czego połowę wyniosły koszty premiera, a około 90 tys. - ministra finansów.

By uzdrowić zły stan irlandzkich finansów publicznych, rząd zdecydowany jest oszczędzać na czym się da. W ubiegłym tygodniu poinformował, że ze względów oszczędnościowych zamyka dwie ambasady Irlandii - przy Watykanie i w Teheranie.

Cięcia budżetowe w Irlandii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irlandia;zamyka;ambasade;w;watykanie;z;powodu;oszczednosci,54,0,957494.html) Zrywają kontakt z Watykanem. Przez cięcia Wicepremier Irlandii zaznaczył, że motywem decyzji są względy finansowe. Przypomniał, że uzyskany przez rząd pakiet pomocy finansowej od Komisji Europejskiej i MFW wymaga od niego cięć w wydatkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t116620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandia;straci;pomoc;eurolandu;przez;grecje,33,0,956449.html) Kraj w kryzysie straci więcej. Przez Grecję Fundusz ratunkowy dla państw strefy euro EFSF poinformował, że w związku z napięciami na rynkach zawiesza sprzedaż obligacji, służącą pozyskaniu 3 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)