Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w burgas
19.07.2012 09:36

Izrael odpowie na zamach w Burgas. Polski arabista mówi dlaczego

Należy się spodziewać szybkiej reakcji Tel Awiwu na zamach na izraelskich turystów w Bułgarii - twierdzi doktor Jan Bury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Należy się spodziewać szybkiej reakcji Tel Awiwu na zamach na izraelskich turystów w Bułgarii - twierdzi doktor Jan Bury, arabista z UKSW. W rezultacie wybuchu w autobusie, którym Izraelczycy jechali na wakacje nad Morze Czarne, zginęło osiem osób, ponad 30 jest rannych.

Arabista stwierdził, że prawdopodobna jest wersja, iż atak był odwetem Iranu za izraelskie zamachy na irańskich naukowców, pracujących nad programem nuklearnym. - _ Przede wszystkim dlatego, że na Bliskim Wschodzie trwa zimna wojna, a właściwie to gorąca wojna, biorąc pod uwagę wszystkie zabójstwa. Właściwie sytuacja przypomina sztukę Szekspira, gdzie jedno zabójstwo pociąga za sobą kolejne i tak w nieskończoność _ - ocenił gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- _ Faktycznie Iran jest teraz osaczony z tego powodu, że stara się teraz stać mocarstwem światowym, czyli zbudować bombę nuklearną, która w jego percepcji może mu zagwarantować bezpieczeństwo, natomiast z drugiej strony jest to uważane za szczególne zagrożenie, szczególnie dla Izraela i interesów Zachodu. Wówczas Zachód nie mógłby prowadzić tak ekspansjonistycznej polityki gospodarczej na Bliskim Wschodzie _ - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA BUREGO:

Arabista odniósł się także do wczorajszego zamachu w siedzibie sił bezpieczeństwa w Damaszku, w którym zginęli ministrowie obrony i spraw wewnętrznych oraz kierujący tajną policją szwagier prezydenta Assada. Zdaniem Jana Burego, sprawa jest bardzo zagadkowa, pojawiają się doniesienia, że mieli oni przygotować pucz przeciwko Baszarowi al-Assadowi.

- _ Trzeba pamiętać, że to świat zachodni jest teraz podejrzewany o wspieranie organizacji terrorystycznych, jak Bractwo Muzułmańskie czy Al-Kaida, po to tylko, żeby wyeliminować reżim Assada. Doszło tutaj do takiego paradoksu, że świat zachodni, przede wszystkim Stany Zjednoczone, toczą globalną wojnę z terroryzmem, właśnie z Al-Kaidą, a poniekąd wspiera ją, żeby wyeliminować innego wroga _ - powiedział arabista.

Eksplozja autobusu na lotnisku w Bułgarii

  • fot: AP/Fotolink/East News
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/eksplozja-autobusu-na-lotnisku-w-bulgarii-g466008.html) Jan Bury powiedział, że Syria w ostatnim czasie inwestowała głównie w arsenał rakietowy, które mógłyby być nośnikiem broni chemicznej. Jego zdaniem, groźba użycia broni chemicznej jest jednak wyolbrzymiona przez główne światowe media.

Arabista mówi, że nie można mówić o masowych dezercjach z syryjskiej armii. Jego zdaniem, reżim może jednak upaść, gdy zaczną się ucieczki z jednostki, chroniącej reżim - Gwardii Republikańskiej. Według organizacji praw człowieka, od początku konfliktu w Syrii w walkach zginęło około 17 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier oskarża: Oni stoją za zamachem - _ W ostatnich miesiącach widzieliśmy irańskie próby podniesienia ręki na Izraelczyków w Tajlandii, Indiach, Gruzji, Kenii na Cyprze _ - twierdzi premier Izraela.
Atak bombowy w Burgas. Zamachowiec miał amerykańskie prawo jazdy Tuż przed atakiem na lotnisku wylądował samolot z polskimi turystami.
USA im grożą, że nie cofną się przed niczym Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że Stany Zjednoczone uczynią wszystko, aby zapobiec uzyskaniu przez Iran broni nuklearnej.
Tagi: zamach w burgas, iran, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz