Na skróty
Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran
2012-07-18 20:17

Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran
[fot: Tallicfan20 / domena publiczna]

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o to, że stoi za zamachem przeprowadzonym na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami, w którym - jak wynika z informacji MSW w Sofii - zginęło co najmniej pięć osób.

Wszystkie znaki wskazują na Iran - głosi komunikat izraelskiego premiera. - W ostatnich miesiącach widzieliśmy irańskie próby podniesienia ręki na Izraelczyków w Tajlandii, Indiach, Gruzji, Kenii na Cyprze i gdzie indziej. Także o zamachy w tych miejscach Izrael oskarżał Iran.

- Osiemnaście lat po zamachach na budynek wspólnoty żydowskiej w Argentynie, zbrodniczy irański terroryzm dotyka niewinne osoby - dodał Netanjahu, przypominając zamach w Buenos Aires z 18 lipca 1994 roku. Zginęło wówczas 85 osób a 300 zostało rannych; także ten zamach przypisano Iranowi.

- Na całym świecie postępuje irańska ofensywa terrorystyczna. Izrael zareaguje z całą mocą na irański terroryzm - zapewnił premier.

Czytaj więcej Wybuch w Burgas. To był zamach terrorystyczny Według świadków, zamachowiec zdetonował ładunek niesiony w plecaku. Ofiary to głownie obywatele Izraela, w tym ciężarne kobiety. Eksplozja nastąpiła w autobusie na parkingu lotniska Burgas w chwili, kiedy wchodzili do niego turyści. Oficjalnie potwierdzono, że pochodzili z Izraela i że chodzi o zamach. Według świadków, przeprowadził go zamachowiec samobójca. Co najmniej 27 osób trafiło do szpitala z obrażeniami.

Izraelskie MSZ powołało specjalną komórkę kryzysową a wieczorem do Bułgarii przylecieć mają z Izraela ekipy ratunkowe - podało izraelskie radio publiczne.

Był to pierwszy zamach terrorystyczny w Bułgarii od ponad 25 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Cudzoziemiec planował zamachy na turystów
Według telewizji Sigma TV cudzoziemiec ten pochodzi z Libanu, ale ma szwedzki paszport. Został zatrzymany 7 lipca i osadzony w areszcie.
Oskarża o terroryzm. Odwet za naukowców?
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w niedzielę libański Hezbollah o planowanie ataku na obywateli izraelskich na Cyprze.
Są podejrzani o szpiegostwo. Trafili do aresztu
Jak zauważa Reuters, incydent może pogorszyć napięte od miesięcy relacje między Teheranem i Baku.
Tagi:zamach, iran, burgas, oskraża
Zobacz więcej:wybuch na lotnisku
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

obst / 83.12.94.* / 2012-07-19 13:58
Dlaczego inne narody nie lubią Żydów?
 
Robert K. / 2012-07-19 14:12
No i proszę i tak o to Izrael będzie miał kolejny pretekst do tego żeby wciągnąć inne narody do ICH konfliktu!! Coś mi się wydaje że czynnikiem zapalnym III wojny światowej należy właśnie szukać w tych regionach, a nie w Europie jak to było w poprzednich Wojnach Światowych!!

Re: Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

heniek14 / 91.225.188.* / 2012-07-19 06:14
A ja Izrael.Kto mieczem wojuje,od miecza ginie.
 
dublin23 / 2012-07-19 11:02 / Bywalec forum
wcale bym się nie zdziwił gdyby to była zwykła prowokacja i gdyby faktycznie rzecz biorąc Iran nie miał zupełnie, ale to zupełnie nic wspólnego z tym samobójczym atakiem

Re: Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża cały świat.

Bodeke / 83.238.5.* / 2012-07-18 22:55
Trzeba by zadać pytanie czemu cały świat jest przeciw Izraelowi.
I czemu Oni są przeciw całemu światu.

Re: Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

bolesław1 / 178.235.50.* / 2012-07-18 21:59
Od razu wiedział że to iran podlożył bombę ,pewnie sam achmadineżad ją zdetonował .Żydzi szukają pretekstu do bombardowania iranu , więc kto by to nie zrobił to będą oskarżać właśnie iran . Izrael zbiera co posiał , sam bombarduje palestyńczyków , wysyła morderców na naukowców irańskich ,słowem stosuje sam terrorystyczne metody , jest oskarżany o zbrodnie wojenne w strefie gazy . Może ta tragedia ich otrzeżwi.