Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewica w Polsce nadal podzielona. Nie zaproszą Palikota

0
Podziel się:

Ich zdaniem w ostatnim czasie politycy Ruchu Palikota pokazali, że nie są formacją lewicową.

Lewica w Polsce nadal podzielona. Nie zaproszą Palikota
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na przełomie 2012 i 2013 roku odbędzie się wspólny kongres partii i organizacji lewicowych. Taką decyzję podjęto na dzisiejszym spotkaniu szefa SLD Leszka Millera z przedstawicielami m.in. Unii Pracy, Zielonych 2004 i Partii Kobiet.

Zaproszenia na kongres nie dostanie raczej Ruch Palikota, który - jak mówili politycy Sojuszu - w ostatnim czasie udowodnił, że nie jest formacją lewicową.

Organizację _ szerokiego, nieograniczającego się jedynie do środowisk politycznych kongresu polskiej lewicy _ Miller zaproponował na zjeździe SLD 28 kwietnia. Lider Sojuszu mówił wówczas, że kongres miałby być pierwszym etapem budowania platformy wyborczej przed zaplanowanymi na 2014 rok wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W środę b. premier spotkał się w tej sprawie w Sejmie z ugrupowaniami i organizacjami lewicowymi, z którymi współpracuje SLD. Jak powiedział PAP po spotkaniu rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, jego uczestnicy uzgodnili, że kongres odbędzie się na przełomie 2012 i 2013 roku.

_ - Rozmawialiśmy na temat tego, by dążyć do jedności, do ścisłego współdziałania. Inicjatywa przewodniczącego zwołania kongresu została odebrana przez wszystkich bardzo pozytywnie _ - zaznaczył Joński.

Według sekretarza generalnego Sojuszu Krzysztofa Gawkowskiego kongres miałby pokazać nowe przesłanie programowe lewicy.

_ - Chcielibyśmy, żeby to był kongres lewicy społecznej. W najbliższym czasie chcemy zapoczątkować prace nad programem i wszystkimi elementami przyszłego porozumienia lewicy. Myślę, że na przełomie 2012 i 2013 roku będziemy zbliżali się właśnie do przełomowego momentu dla lewicy, który zamknie się przyjęciem wspólnej deklaracji _ - powiedział Gawkowski.

Sekretarz Sojuszu - podobnie jak Miller - jest zdania, że lewica powinna stworzyć wspólne listy w wyborach do europarlamentu. - _ Zdajemy sobie sprawę, że w 2014 i 2015 roku czekają nas poczwórne wybory: europejskie, samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Jest to więc element strategii SLD, który ma doprowadzić do sukcesu wyborczego lewicy _ - zaznaczył Gawkowski.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele około 20 partii i organizacji lewicowych, w tym: Unii Pracy, Partii Kobiet, Zielonych 2004, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Partii Regionów, Stowarzyszenia Ordynacka i Stowarzyszenia Pokolenia.

Byli też reprezentanci m.in. związków zawodowych: OPZZ, ZNP, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Związku Działkowców, Forum Związków Zawodowych, Związku Zawodowego Pracowników Rolnych RP, Związku Zawodowego _ Budowlani _.

Według Jońskiego Sojusz planuje zaprosić na kongres również inne partie i środowiska lewicowe, z którymi do tej pory nie współpracował. Zaproszenia nie dostanie raczej nikt z Ruchu Palikota. _ - W ostatnim czasie politycy RP pokazali, że nie są formacją lewicową _ - mówił Joński.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy transfer z SLD do Palikota. "Miller ma powód do płaczu" _ - To będzie mocne nazwisko - _ zapowiada poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.
Miller się nie zgadza. Nie na tych warunkach Leszek Miller bierze pod uwagę dwie możliwe daty kongresu SLD - wiosenną i jesienną.
Miller ujrzał anioła, a Biedroń też magister Dlaczego politycy zachowują się jakby byli pod wpływem - pisze Jan Płaskoń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)