Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Partia Demokratyczna dołączy do Ruchu Palikota?

0
Podziel się:

Taka decyzja pociągnie za sobą konieczność rozwiązania PD. Dlatego jej szef na razie wstrzymuje się z jej podjęciem.

Partia Demokratyczna dołączy do Ruchu Palikota?
(Polimerek/CC/Wikipedia)
bFeLLGPp

- _ Nie ma jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego przystąpienia do nowej formacji. Nie mam w zwyczaju podejmować takich decyzji w ciemno _ - podkreśla Andrzej Celiński, szef Partii Demokratycznej.

Lider RP Janusz Palikot kilka dni temu mówił, że rada polityczna Ruchu zatwierdziła porozumienia ze stowarzyszeniem Europa Plus, Partią Demokratyczną, Racją Polskiej Lewicy i z Unią Lewicy. _ - Możemy być pewni, że 6 października przynajmniej pięć tych środowisk politycznych stworzy nową partię _ - powiedział Palikot.

Celiński pytany dziś o to, czy to już przesądzone, zaprzeczył. _ - To jakieś nieporozumienie. Dopiero w niedzielę wyraźnie powiem, czy otwieramy drogę, która poprowadzi nas najprawdopodobniej do wspólnej partii, ale to nie jest jeszcze pewne _ - stwierdził Celiński.

bFeLLGPr

Zaznaczył, że - by zdecydować o tym - jego partia musi zwołać kongres, bo ewentualne przystąpienie do formacji Palikota jest równoznaczne z rozwiązaniem PD. Według Celińskiego to wymaga czasu i jasności, co do celu nowej partii. _ - Bo tej jasności do dziś nie wypracowaliśmy _ - dodał.

Podkreślił też, że musi mieć pewność, iż to będzie ugrupowanie, które _ nie jest wehikułem dla niektórych ludzi do Parlamentu Europejskiego _. Celiński zaznaczył, że nie ma w zwyczaju podejmować decyzji _ w ciemno _. Zapowiedział też, że 19 października zamierza poprosić Radę Krajową PD o to, by podjąć konkretną decyzję o wspólnej partii.

Według rzecznika RP Andrzeja Rozenka, do nowego ugrupowania _ przystępują trzy poważne struktury _ - stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Partia Demokratyczna i Racja Polskiej Lewicy. _ - Przystępują do nas członkowie z Unii Lewicy, z Polskiej Partii Pracy i z SdPl. W przypadku SdPl nawiązaliśmy współpracę ścisłą z ludźmi z kierownictwa SdPl m.in. z panem Arkadiuszem Kasznią, spodziewamy się, że po kongresie ci ludzie przyłączą się do nowej formacji _ - powiedział polityk Ruchu.

W ten sposób Rozenek odniósł się do wcześniejszych słów szefa SdPl Wojciecha Filemonowicza, który powiedział, że jego formacja nie bierze udziału w powoływaniu nowej partii. _ - To zresztą ściema, nie będzie żadnej nowej partii, ponieważ nie będzie wniosku o rejestrację nowej partii. Będzie zmiana nazwy partii o dotychczasowej nazwie Ruch Palikota _ - stwierdził Filemonowicz.

bFeLLGPx

Dziś wieczorem Rozenek informował, że Palikot spotkał się z częścią kierownictwa SdPl, m.in. z wiceprzewodniczącym SdPl i rzecznikiem prasowym tej partii Arkadiuszem Kasznią. Według relacji Rozenka, działacze SdPl przyjęli zaproszenie na kongres. _ - Janusz Palikot zaproponował też współtworzenie i budowę nowej formacji. Propozycja została ciepło przyjęta, jej realizacji należy się spodziewać w najbliższym czasie _ - dodał w komunikacie rzecznik RP.

Według Filemonowicza w spotkaniu brali udział _ byli działacze SdPl _, a Kasznia przedstawił Palikotowi stanowisko formacji. Podkreślił, że w zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie zarządu krajowego SdPl, w którym uczestniczył także szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz.

_ - Podjęliśmy decyzję, by zaangażować się w obywatelski projekt budowania poparcia wokół ruchu Ryszarda Kalisza w wymiarze na razie referendum warszawskiego _ - powiedział Filemonowicz. Dodał też, że nie widzi możliwości i sensu udziału w _ Ruchu Palikota o zmienionej nazwie _.

Rozenek, komentując wypowiedzi Filemonowicza, powiedział, że wydaje mu się, iż szef SdPl _ nie bardzo wie, co się dzieje w jego partii _. Kasznia z kolei powiedział, że wstąpienie członków SdPl do nowej partii wiązałoby się albo z samorozwiązaniem SdPl - ale to potrwałoby trochę czasu - albo z wystąpieniem jej członków z ugrupowania i zapisaniem się do nowego. _ - W związku z tym wczoraj usłyszeliśmy właśnie zaproszenie do dokonania takiej czynności. I oczywiście poinformowaliśmy, że z pewnością wiele osób tę ścieżkę wybierze _ - relacjonował.

bFeLLGPy

Pytany o słowa Filemonowicza - że SdPl nie będzie brał udziału w tworzeniu nowej partii - Kasznia odparł, że _ SdPl nie będzie, ale ludzi SdPl będą _.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeLLGPS
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)