Notowania

waldemar pawlak
27.08.2011 12:00

Pawlak na Air Show w Radomiu: Chciałem być pilotem

To największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polski przemysł lotniczy nie jest typowo krajowy, ale jest partnerem w dużych grupach światowych - mówił wicepremier Waldemar Pawlak podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu, które są głównym punktem uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego.

Według niego taka sytuacja stwarza bardzo dobre warunki do tego, by _ powstawały atrakcyjne miejsca pracy w zakresie produkcji i projektowania _. Jako przykład Pawlak podał współpracę Instytutu Lotnictwa z General Electric. - _ Pracuje tu w Polsce 3 tys. inżynierów, w zakresie techniki lotniczej, nie tylko energetyki _ - podkreślił Pawlak.

Pawlak, który na Air Show zwiedził wystawę przemysłu lotniczego, zdradził, że lotnictwo interesuje go szczególnie, bo w młodości chciał zostać pilotem, ale jego plany pokrzyżowały względy zdrowotne.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu są głównym punktem uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Pokazy odbywają się na radomskim lotnisku Sadków od godziny 9 do 18.30. Podczas dwudniowej imprezy będzie można zobaczyć 150 statków powietrznych z 26 krajów. Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów.

Gwiazdami pokazów będą dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - _ Frecce TriColori _ (_ Trójkolorowe Strzały _) z Włoch oraz _ Patrouille de France _ z Francji. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 roku, a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi też zespół akrobacyjny Szwajcarskich Sił Powietrznych _ Patrouille Suisse _, latający na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także zespół Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej _ Krila Oluje _ ("Skrzydła Burzy"), wykorzystujący sześć samolotów Pilatus PC-9M.

Na pokazach nie zabraknie także polskich zespołów - _ Biało-Czerwonych Iskier _ oraz _ Orlików _. Siły Powietrzne zaprezentują samoloty MiG-29, F-16, Su-22 oraz m.in. C-130, CASA i C-295M. Akrobacje wykonają też piloci m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Holandii, Węgier, Niemiec.

Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A. Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. W tym roku impreza odbędzie się po raz dwunasty. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 roku w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 roku Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 roku jest organizowane co dwa lata.

Dwie ostatnie edycje Air Show zakończyły się tragicznie. W czasie pokazu w 2007 roku w katastrofie lotniczej zginęło dwóch pilotów zespołu akrobacyjnego _ Żelazny _ z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Z kolei w 2009 roku podczas pokazu spadł białoruski myśliwiec Su-27; zginęło wówczas dwóch lotników z Białorusi.

Więcej o pokazach lotniczych w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: waldemar pawlak, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz