Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS otwiera się na nowe środowiska i pogłębia współpracę z Radiem Maryja

0
Podziel się:

PiS chce się również szerzej otworzyć na nowe środowiska.

PiS otwiera się na nowe środowiska i pogłębia współpracę z Radiem Maryja
(Stanisław Kowalczuk/East News)

PiS chce się szerzej otworzyć na nowe środowiska. Partia planuje pogłębić współpracę m.in. z naukowcami skupionymi wokół Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego, z klubami _ Gazety Polskiej _, słuchaczami Radia Maryja, a także z lokalnymi stowarzyszeniami.

_ - Powinniśmy zdynamizować strukturę partyjną. Powinniśmy próbować wchłaniać środowiska "okołopisowskie". Teraz słabo funkcjonują w logice funkcjonowania partii _ - powiedział wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Szersza współpraca - jak dowiedziała się ze źródeł w kierownictwie partii - jest możliwa m.in. z Akademickimi Klubami Obywatelskimi im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, środowiskami, które popierały w wyborach prezydenckich kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego, a także klubami _ Gazety Polskiej _ oraz organizacjami związanymi z Radiem Maryja.

PiS chce także bliżej współdziałać m.in. ze stowarzyszeniami protestujących przeciwko lokalizacji ferm wiatrowych, organizacjami zajmującymi się Polakami żyjącymi na dawnych Kresach, również z częścią Ochotniczych Straży Pożarnych i lokalnymi stowarzyszeniami.

W ramach współpraca zakładane jest m.in. udostępnienie nowym osobom miejsc na listach w wyborach samorządowych.

W ubiegłym tygodniu o otwarciu partii na nowe środowiska mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. _ - Jest prawdą, że partia, jak wszystkie inne w Polsce, się zamyka. Będziemy się starali w tej chwili, żeby się otworzyć. Były w tej sprawie narady. To niełatwe przedsięwzięcie _ - powiedział Kaczyński na prezentacji książki _ Czas na zmiany _.

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji ws. współpracy z kolejnymi środowiskami. Podkreślił, że _ w ostatnich latach powstało wiele środowisk patriotycznych, katolickich, niepodległościowych współpracujących z PiS _.

_ - PiS jest strukturą polityczną będącą główną osią szerokiego ruchu patriotycznego składającego się z ogólnokrajowych i lokalnych inicjatyw społecznikowskich. Na pewno będziemy chcieli z nimi wzmocnić współpracę. Będziemy z takimi inicjatywami współpracowali, starali się je przyciągać, a działających w nich ludzi będziemy chcieli zainteresować działalnością stricte polityczną, zwłaszcza w perspektywie wyborów samorządowych _ - powiedział Macierewicz.

O potrzebie konsolidacji powiedziała także wiceprezes Beata Szydło. _ - Zapraszamy mniejsze środowiska do współpracy, żeby poszły z nami. "Solidarność" mówiła: "chodźcie z nami". My też mówimy: "chodźcie z nami". O tym, jak zaproszenie będzie wyglądało w praktyce, jeszcze dyskutujemy _ - dodała.

Otwarcie na nowe środowiska i osoby nie zakłada, przynajmniej na razie, współpracy z Solidarną Polską czy Polską Razem.

Kaczyński pytany podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, czy jest gotowy współpracować ze Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem podkreślił, że oczekuje od wszystkich polityków na prawicy, którzy deklarują chęć zasadniczej zmiany w Polsce i chcą przywrócenia praworządnego i demokratycznego państwa prawa, żeby w swych decyzjach kierowali się nie swoimi ambicjami, lecz interesem kraju.

_ - Jeśli tak będą decydowali, to oczywiście wtedy wszystko jest możliwe, a jeśli w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z wypowiedziami, które w gruncie rzeczy sprowadzają się do tego, że ja mam podmiotowe prawo, żeby być ważnym, chociaż nic nie weryfikuje tego przeświadczenia, no to wtedy rzeczywiście będą kłopoty _ - powiedział Kaczyński.

Na początku czerwca Ziobro zadeklarował, że choć jego partia jest _ zwartą drużyną _, to chętnie podejmie współpracę z innymi ugrupowaniami centroprawicowymi. Zastrzegł, że powrót polityków SP do PiS nie wchodzi w grę, bo zostali z niej wyrzuceni. _ Powrót nie, współpraca jak najbardziej tak _ - stwierdził wówczas Ziobro.

Również Gowin po niedawnych eurowyborach podkreślał, że Polska Razem będzie kontynuować działalność jako samodzielna partia. Zaznaczył przy tym, że jego ugrupowanie jest otwarte na współpracę z partiami i środowiskami centroprawicowymi na szczeblu krajowym i samorządowym. W tym kontekście wymienił m.in. PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kto uwierzy Tuskowi, będzie oszukany" Szef PiS przekonywał, że wybory do PE mogą wpłynąć na kształt nowych władz UE, a silny PiS może odgrywać decydującą rolę w sporze między Europejską Partią Ludową a socjalistami.
Od kogo pożyczył Kaczyński? Politycy PO... _ - Rozważamy skierowanie wniosku do prokuratury - _ powiedział szef sztabu PO.
Kaczyński da wolność. Poprawi konstytucję Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że konstytucja powinna być uzupełniona o przepisy, które będą służyły naszej wolności i będą nas chroniły od narzucania nam z zewnątrz różnego rodzaju kulturowych czy obyczajowych rozwiązań.
Kto zastąpi Adama Hofmana w PiS? Są typy - _ Chciałbym podkreślić, że wyznaczenie rzecznika będzie miało charakter tymczasowy _ - podkreśla Jarosław Kaczyński.
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)