Notowania

euro 2012 w polsce
22.03.2012 11:00

Premierzy Polski i Ukrainy mówią o Euro 2012

To szóste spotkanie Polsko-Ukraińskiego Komitetu. Rozmowy prowadzą premierzy obu państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Premierzy Polski i Ukrainy będą omawiać stan przygotowań do Euro 2012. Na s *potkaniu premiera Donalda Tuska z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem ma też pojawić się kwestia umowy stowarzyszeniowej. *

Podczas spotkania Komitetu ma zostać omówiony stan przygotowań obu krajów do turnieju. Jest to szóste spotkanie Polsko-Ukraińskiego Komitetu. Po posiedzeniu o godz. 13.15 planowane są oświadczenia dla prasy Tuska i Azarowa. Oprócz kwestii Euro 2012, szefowie rządów będą omawiać sytuację międzynarodową oraz sytuację wewnętrzną na Ukrainie.

Według Centrum Informacyjnego Rządu, wśród tematów rozmów premierów znajdą się także perspektywy dwustronnych stosunków Polski i Ukrainy - w świetle ukraińskich deklaracji potwierdzających wolę kontynuacji kursu integracyjnego z Unią Europejską.

Ważną kwestią w relacjach Polski z Ukrainą jest sprawa umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Niewykluczone, że jej parafowanie nastąpi 30 marca, ponieważ zakończyły się prace techniczne nad jej tekstem. Wciąż nie ma jednak terminu podpisania umowy.

Według pierwotnych planów umowa miała zostać parafowana w grudniu ubiegłego roku, w czasie polskiej prezydencji. Nie doszło do tego ze względu na wyrok dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Sprawa Tymoszenko, skazanej w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, doprowadziła do poważnego ochłodzenia między Ukrainą a UE.

Azarow powiedział w zeszłym tygodniu, że Ukraina jest bardzo rozczarowana tym, że ze _ sztucznych powodów _ UE zwleka z podpisaniem umowy o stowarzyszeniu. Jak dodał, ważniejsza niż pytanie, kto jest winien tej sytuacji, jest kwestia, czy umowa o stowarzyszeniu będzie korzystna dla interesów UE i Ukrainy. _ Jeśli tak, to powinniśmy iść naprzód. Nie my zwlekamy z umową _ - podkreślił.

Czytaj więcej o organizacji Euro 2012
Co dalej z Euro 2012? Telemost na szczycie Zdaniem minister sportu, przygotowania do Euro 2012 idą bez opóźnień. Równie zadowolona z siebie jest strona ukraińska.
Zwoliński: Nie wyrobimy się na Euro 2012? To małe Miki Drogi i kolej w proszku, ale legenda imprezy i tak powstaje między bramkami.
To niepewna inwestycja. Kraj straci miliardy? Zainwestowane środki na pewno nie zwrócą się podczas Euro 2012.
Tagi: euro 2012 w polsce, euro 2012, polska, ukraina, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz