Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD krytykuje rząd za brak konsultacji w sprawie szczytu UE

0
Podziel się:

Zdaniem lewicy, konsekwencjami zobowiązań, które przyjął w Brukseli Tusk, będą kolejne cięcia budżetowe.

SLD krytykuje rząd za brak konsultacji w sprawie szczytu UE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Mogło być lepiej, ale mogło być też gorzej - w ten sposób wyniki szczytu UE poświęconego kryzysowi ocenia SLD. Politycy Sojuszu wytykają rządowi, że nie konsultował z Sejmem przyłączenia się Polski do nowych zasad dyscypliny finansowej.

Na zdjęciu Tadeusz Iwiński, poseł SLD

_ - Unia na szczęście nie padła na tym szczycie, ale na pewno potknęła się znacząco. Sztandar powiewa i myślę, że należy być nadal ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o przyszłość UE _ - mówił dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Tadeusz Iwiński.

Jak podkreślił, w kontekście zadeklarowania podpisania przez Polskę umowy dotyczącej zacieśniania dyscypliny finansowej, trzeba będzie rozważyć wątki konstytucyjne dotyczące jej ratyfikacji.

_ - Jeżeli chodzi o przekazanie części odpowiedzialności i suwerenności, to mówi się w przypadku ratyfikacji o potrzebie większości 2/3 w Sejmie i 2/3 w Senacie _ - zwrócił uwagę poseł. Zaznaczył, że SLD mimo wytykania rządowi błędów, deklaruje wparcie, ale - jak dodał - nie ma i tak odpowiedniej większości, żeby udało się przeprowadzić taką ratyfikację.

Rzecznik prasowy klubu SLD Dariusz Joński oświadczył, że jego ugrupowanie żałuje, iż premier Donald Tusk nie posłuchał głosów opozycji i nie odbył dużej debaty w parlamencie przed szczytem UE.

CZYTAJ W MONEY.PL

Zastrzegł, że SLD nie mówi, że przyłączenie się Polski do nowych zasad dyscypliny finansowej to coś złego, ale - jak podkreślił - takie rzeczy należy konsultować przed podjęciem decyzji. - _ Żądamy od pana premiera, by odkneblował swoje usta i zaczął rozmawiać o ważnych sprawach, bo składa deklaracje dototyczące paktu finansowego, dyscypliny finansowej, ale z nikim tego nie ustala _ - oświadczył Joński.

Jego zdaniem, konsekwencjami zobowiązań, które przyjął w Brukseli Tusk, będzie to, że na początku roku rząd zaproponuje kolejne cięcia, bo Polska będzie musiała stosować ograniczenia finansowe.

Iwiński podkreślał, że brak konsultacji rządu przed szczytem wpisuje się w szerszą tendencję, która zaczęła się już w czasie rządów PiS, to znaczy naruszania ducha, a nawet litery konstytucji. Przypomniał, że ustawa zasadnicza mówi jasno, iż Sejm sprawuje kontrolę nad Radą Ministrów.

_ - Chciałoby się wierzyć, że bez mandatu parlamentarnego ostatni raz polski premier, polski rząd będzie prezentował swoje stanowisko _ - oświadczył polityk Sojuszu.

Odnosząc się do wyników pierwszego dnia szczytu stwierdził, że mogło być zarówno lepiej, jak i gorzej. Jak podkreślił, wszystko na to wskazuje, że nie jest możliwe zawarcie nowego traktatu pomiędzy wszystkimi 27 państwami UE.

Iwiński ocenił, że porozumienie, ustalone w nocy w Brukseli, pokazuje absurdalność oskarżeń, również pod adresem ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, że chce się _ sprzedać suwerenność _ i doprowadzić do tego, by UE była federacją.

Według niego, pomysł na federalną UE został oddalony m.in. poprzez upadek traktatu konstytucyjnego. - _ To co się dzisiaj dzieje w UE to jest rozwiązanie konfederacyjne. Ono może być głębsze lub płytsze. SLD opowiada się za pogłębieniem tej współpracy, ale w ramach konfederacji _ - oświadczył.

Odnosząc się do stanowiska Wielkiej Brytanii, która pozostaje poza nowym porozumieniem, powiedział, że Polska powinna teraz odstąpić od tak zwanego protokołu brytyjskiego, który uniemożliwia nam stosowanie w całości Karty Praw Podstawowych.

17 państw Eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziło się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego. Na te zmiany naciskała kanclerz Niemiec Angela Merkel, by zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.

Czytaj więcej o lewicy w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t125206.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leszek;miller;otworzyl;instytut;europejski,206,0,733390.html) Leszek Miller otworzył Instytut Europejski Do rady programowej Instytutu były premier pozyskał byłego unijnego komisarza Guentera Verheugena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t131963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;szef;sld;oleksy;podal;swoj;typ,177,0,986289.html) Oleksy typuje: on będzie nowym szefem SLD Józef Oleksy jest przekonany, że to Leszek Miller zostanie nowym szefem SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t198352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;w;brukseli;weto;londynu;blokuje;zmiane;traktatu,205,0,985549.html) Fiasko szczytu UE. "Za mało, by uspokoić rynki" Brak zgody Londynu zablokował drogę do zmiany Traktatu Lizbońskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)