Notowania

donald tusk
31.05.2011 16:02

SLD: Mamy premiera na pół etatu

Sojusz Lewicy Demokratycznej stworzył spot, w którym oskarża Donalda Tuska o wydawanie publicznych pieniędzy na loty do domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

SLD szacuje, że premier Donald Tusk od początku urzędowania latał rządowymi samolotami _ do domu i z powrotem _ 285 razy, co kosztowało podatników 6 mln zł. Partia pokazała spot na ten temat. To _ przerzucanie się filmikami na poziomie Janusza Palikota _, odpowiada PO.

W spocie, który jest dostępny m.in. na stronach internetowych SLD, widać postać biegnącą alejkami osiedla mieszkaniowego. Trasie biegu towarzyszą pojawiające się na ekranie napisy. Na początku widzimy fragment expose premiera z 2007 roku: _ Chciałbym, żebyśmy powrócili do idei prostej... idei taniego państwa. Chciałbym państwa zapewnić, że te przywileje materialne, przywileje władzy przestaną drażnić Polaków, bo znikną _.

Później przytoczone są zapewnienia Tuska z expose: _ My chcemy siebie ograniczyć, wierzę, że opozycja szczególnie gorliwie będzie nas w tym wspomagała _.

Cytaty z wypowiedzi szefa rządu są następnie zderzone z danymi liczbowymi. Pojawia się napis: _ 6 milionów złotych wydane na loty!! _, a pod nim wyliczenia: _ od 11.2007 do 3.2011 Donald Tusk latał do domu i z powrotem przynajmniej 285 razy (średnio 7 razy w miesiącu) _. _ Tusk wybiera zamiast lotów rejsowych (około 400 PLN) drogie rejsy rządowymi maszynami (średnio 30000 PLN) _ - podkreślono w spocie SLD.

W filmie Sojuszu pojawia się też zarzut, że premier pracuje _ od wtorku do czwartku _. _ - Zazwyczaj w piątek wylatuje do Gdańska. Tak prawie co tydzień _ - głosi napis na ekranie. W tym czasie, według autorów spotu, _ Tusk pracuje ciężko: biega, gra w piłkę i inne takie tam _. Na koniec pada konkluzja: _ Premiera mamy najwyższych lotów, na pół etatu _.

Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita wyjaśnił, że film ma zwrócić uwagę, na to, że premier, _ wbrew swoim zapowiedziom z expose, wykorzystuje do prywatnych celów samolot rządowy i robi to bardzo często _. _ Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na ten fakt, będziemy się również domagali formalnych wyjaśnień od pana premiera _ - zaznaczył Kalita.

Zapowiedział, że posłowie SLD w najbliższym czasie skierują zapytanie do Tuska o to, ile tego typu lotów wykonał w ciągu swego urzędowania i ile kosztowało to polskich podatników.

Zdaniem rzecznika Sojuszu, szef rządu, który na stałe mieszka w Sopocie, powinien przeprowadzić się do stolicy. - _ Powinien zrobić to, co nasz przewodniczący Grzegorz Napieralski, który po objęciu kierownictwa w partii i klubie, zamieszkał tutaj, w Warszawie _ - podkreślił Kalita.

Komentując akcję SLD, szef zespołu szybkiego reagowania PO Paweł Olszewski powiedział, że poleca SLD i Napieralskiemu poważną, merytoryczną dyskusję - a nie przerzucanie się filmikami na poziomie Janusza Palikota. _ - To żenujące i poniżej jakiegokolwiek poziomu _ - podkreślił. - _ Polecam Napieralskiemu, żeby się trochę poduczył i zaczął rozmawiać z nami o poważnych rzeczach, a nie tworzył filmiki niskich lotów _ - dodał Olszewski.

Jako pierwszy o lotach premiera na początku maja napisał tygodnik _ Wprost _. Doniósł m.in., że przez ostatnie trzy i pół roku swoich rządów premier niemal nieustannie spędza czas w samolocie między Gdańskiem a Warszawą. Według gazety, weekendy Tuska trwają od trzech i pół do czterech dni, a rządowe samoloty premier traktuje jak taksówki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;uruchamia;zegar;tuska;zostalo;251;dni,14,0,776206.html) SLD uruchamia "Zegar Tuska". Zostało 251 dni A dziś ruszyła strona odmierzająca czas, który pozostał rządowi PO-PSL do końca kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t139886.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pisalski;uwalnia;sie;od;sld,58,0,837946.html) Pisalski "uwalnia się" od SLD Dziś ma zostać przyjęty w szeregi Platformy Obywatelskiej. Będzie trójką na listach w Sosnowcu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t136945.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/blochowiak;taniec;na;rurze;to;nie;polityka;nie;startuje;w;wyborach,230,0,837606.html) Błochowiak: Taniec na rurze to nie polityka. Nie startuję w wyborach Merytoryka nie jest w ogóle istotna w parlamencie. Rządzi tabloid.
Tagi: donald tusk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz