Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarcza antyrakietowa w Polsce. "Wątpliwości dotyczą czwartej fazy"

0
Podziel się:

Rozwój współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych był jednym z tematów dzisiejszej telefonicznej rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Tarcza antyrakietowa w Polsce. "Wątpliwości dotyczą czwartej fazy"
(Xinhua News/East News)

Rozwój współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych, a także najważniejsze kwestie polityki międzynarodowej były tematami dzisiejszej telefonicznej rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym - poinformował rzecznik prasowy resortu Marcin Bosacki.

Do rozmowy doszło z inicjatywy strony amerykańskiej. Nowy szef dyplomacji amerykańskiej - poinformował Bosacki - _ dziękował Polsce za "ścisłe, partnerskie stosunki z USA" oraz wsparcie dla demokracji i praw człowieka w świecie, zwłaszcza dzielenie się przez nasz kraj doświadczeniami z okresu lat 80. i 90. z krajami, które przechodzą transformację od dyktatur do demokracji _.

_ - Minister Sikorski poinformował sekretarza Kerry'ego o tworzeniu Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED), którego Polska była inicjatorem _ - poinformował rzecznik MSZ.

Dodał, że politycy _ rozmawiali także o Afganistanie, Iranie, obronie przeciwrakietowej, w tym planach powstania instalacji w Polsce, a także inicjatywach ograniczenia broni nuklearnej, zwłaszcza taktycznej _.

W sobotę Associated Press napisała o tajnych studiach Pentagonu. Według agencji Pentagon ma wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi. Według części mediów z raportu ma wynikać, że lokalizacja wyrzutni w Polsce i Rumunii oraz na okrętach na Morzu Północnym jest wątpliwa z technicznego punktu widzenia oraz ryzykowna z powodów dyplomatycznych.

Minister Sikorski powiedział we wtorek, że ewentualne wątpliwości związane z projektem tarczy antyrakietowej dotyczą jego czwartej fazy. Ma ona zostać wprowadzona około 2022 roku i polegać na zamianie rakiet na nowsze.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Sikorski mówił we wtorek, że baza w Redzikowie to faza trzecia przedsięwzięcia, _ a faza czwarta - i zdaje się o tym mówi ten raport (o którym donoszą media) - to podmienienie rakiet w Redzikowie na nowsze rakiety, których jeszcze nie ma, które trzeba wynaleźć i których powstanie oczywiście jest jeszcze niepewne, w szczególności co do harmonogramu _.

John Kerry zastąpił niedawno Hilary Clinton na stanowisku sekretarza stanu USA. O jego nominacji prezydent Obama poinformował w grudniu ub.roku. Senat USA zatwierdził go na tym stanowisku pod koniec stycznia br.

Przez ubiegłe cztery lata Kerry przewodniczył komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu. W 2004 r. bez powodzenia ubiegał się jako kandydat Partii Demokratycznej o urząd prezydenta USA. Przegrał wówczas z republikaninem Georgem W. Bushem.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie rakiety k. Słupska. Znamy datę na D. Mulla.
Patowa sytuacja. Rosja chce dialogu, ale... Rosja jest gotowa do kontynuowania rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat obrony przeciwrakietowej.
USA stawia tarczę antyrakietową. Na kogo? USA planują rozbudowę swego systemu obrony przeciwrakietowej w Azji Wschodniej.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)