Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Funduszu Kościelnym zupełnie niepotrzebne?

0
Podziel się:

Jego zdaniem te zmiany w ogóle nie są potrzebne. Przecież wszystko dobrze działa.

Zmiany w Funduszu Kościelnym zupełnie niepotrzebne?
(Jan BIELECKI/East News)

- _ Rząd chce szybko załatwić sprawę Funduszu Kościelnego, gdyż ulega ciśnieniu politycznemu. To może doprowadzić do ostrego konfliktu między państwem, a Kościołem _ - uważa redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Jego zdaniem w tej sytuacji może wybuchnąć ostry konflikt między państwem, a Kościołami. - _ To jest w ogóle nie potrzebne. Moim zdaniem jednym z największych osiągnięć Rzeczpospolitej po 1989 roku jest pewien spokój społeczny wobec kwestii wyznaniowych, pewien model funkcjonowania naszego Kościoła i innych kościołów. To jest taki model autonomiczny, ale dość przyjazny, to jest coś bardzo twórczego dla naszego społeczeństwa i wszystko trzeba zrobić, by ten model ocalić _ - powiedział Przeciszewski w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA PRZECISZEWSKIEGO:

Zdaniem Przeciszewskiego, obu stronom, a szczególnie rządowi, potrzebna jest dalekosiężna perspektywa, dotycząca wzajemnych stosunków. Szef KAI podkreślił, że Kościół nie ma przywilejów, a jedynie korzysta z uprawnień, przysługujących mu we wszystkich demokratycznych społeczeństwach.

Przypomniał także, że Fundusz Kościelny powstał w 1952 roku, po skonfiskowaniu dóbr kościelnych. Za pośrednictwem Funduszu dochody z tych dóbr miały być przekazywane na utrzymanie kościelnych instytucji społecznych co - jak podkreślił - do dziś nie zostało zrealizowane. Zdaniem Przeciszewskiego, proponowane przez rząd zmiany w ubezpieczeniach emerytalnych duchownych doprowadziłyby do faktycznej likwidacji Funduszu.

- _ Rząd z nienacka wysunął ta ideę, żeby duchownych włączyc do powszechnego systemu emerytalnego. Brzmi to pięknie, ale faktycznie oznacza likwidację funduszu kościelnego _ - uważa Przeciszewski.

Środki z Funduszu są też przeznaczone na utrzymanie obiektów zabytkowych, których Kościół katolicki jest największym właścicielem. Szef KAI podkreślił, że 27 artykuł konkordatu stanowi, iż wszelkie istotne zmiany ustawowe, dotyczące Kościoła, muszą zostać z nim wcześniej uzgodnione. Jeśli tak się nie stanie, to będzie to niezgodne z prawem. Dodał także, że komuniści skonfiskowali przeszło 150 tysięcy hektarów majątków kościelnych, podczas gdy Komisja Majątkowa zwróciła dotąd około 60 tysięcy hektarów.

Szef KAI powiedział, że o stworzeniu nowego systemu finansowania będą rozmawiać pojutrze członkowie Komisji Wspólnej rządu i Episkopatu. Jutro zajmą się nią uczestnicy rozpoczynających się dziś obrad Konferencji Episkopatu Polski. Ich głównym tematem będzie list biskupów, dotyczący spraw społecznych. Zdaniem Przeciszewskiego, list taki jest bardzo potrzebny, gdyż w polskim katolicyzmie za mało mówi się o przekształcaniu świata w duchu chrześcijańskim.

Czytaj więcej o finansach Kościoła
Raport o finansach Kościoła. Państwo płaci mu za mało? Autorzy podkreślają, że Polska to jedyny kraj w Europie, gdzie duchowni płacą podatek od przychodów z posług duszpasterskich.
Rząd chce zabrać pieniądze Kościołowi. Czego chcą biskupi Pojutrze spotkanie Rządu i Episkopatu. Już teraz hierarchowie mówią, na czym im zależy.
Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)