Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny do likwidacji?

1
Podziel się:

Pojutrze spotkanie rządu i episkopatu. Już teraz hierarchowie mówią, na czym im zależy.

Fundusz Kościelny do likwidacji?
(Reporter)

Finansowanie Kościoła będzie jednym z tematów rozpoczynającego się dziś zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi uzgodnią stanowisko i pojutrze spotkają się z rządem.

Strona rządowa niedawno zapowiadała, że w najbliższym czasie będzie gotowy projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego.

Odnosząc się do tej zapowiedzi, sekretarz episkopatu, biskup Wojciech Polak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że Fundusz Kościelny powinien zostać przekształcony, a umowa między Kościołem i państwem - zachowana. Biskup Wojciech Polak wyraził nadzieję, że strona rządowa nie podejmie żadnych decyzji bez konsultacji ze stroną kościelną.

- _ I to jest dla nas istotny punkty wyjścia. Kościół nie domaga się tutaj, że coś nam się należy. Po prostu chcemy o sprawach dotyczących Kościoła rozmawiać _ - mówi biskup.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski uważa, że trwająca w ostatnich tygodniach dyskusja na temat finansowania Kościoła, nie wynika ze złej woli i chęci atakowania Kościoła, ale z niezrozumienia zadań, jakie przed Kościołem stoją.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m206662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse;kosciola;co;roku;plynie;z;budzetu;720;mln;zl,64,0,1040192.html) *Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych * Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej. Przewodniczący Komiski Konkodatowej, arcybiskup Stanisław Budzik wyraził natomiast nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu zostaną powołane specjalne zespoły, które zajmą się przygotowaniem projektów przekształcenia Funduszu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w państwach europejskich są różne sposoby dofinansowania Kościoła przez państwo i w wielu - bardzo dobrze zdają egzamin. Jednym z takich sposobów jest możliwość odpisu podatkowego - dodaje arcybiskup Budzik.

- _ Nie chodzi tu o podatek kościelny, ale o możliwość odpisu podatkowego. Jest to sytuacja, która rozwiązuje problemy finansowe Kościoła w wielu państwach Europy. Jest czymś naturalny dla Hiszpanii, Włoch Węgier. Nawet w Wielkiej Brytanii można odpisać część swojego podatku na Kościół katolicki _- mówi arcybiskup Budzik.

Hierarcha zwrócił także uwagę, że pieniądze z Funduszu Kościelnego przekazywane są nie tylko na kult, ale także na prowadzenie działalności charytatywnej oraz na utrzymanie i konserwację ponad 11 tysięcy zabytkowych obiektów, ważnych dla kultury narodowej.

Kościół w Polsce, miedzy innymi dzięki ponad czterdziestu oddziałom Caritas jak i zgromadzeniom zakonnym prowadzi w Polsce wiele dzieł charytatywnych. Są to zarówno placówki lecznicze i opiekuńcze jak i kilkaset, działających na rzecz społeczeństwa fundacji. Caritas prowadzi też ponad sto jadłodajni dla ubogich i ponad 170 stacji opieki dla chorych. Organizacja pomaga także imigrantom, uchodźcom, ośrodkom polonijnym oraz ofiarom kataklizmów i wojen na całym świecie.

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie zwrócił natomiast uwagę, że jednostronna likwidacja Funduszu Kościelnego przez władze RP

Marcin Przeciszewski dodaje, że jeśli porządek konstytucyjny i konkordadowy nie zostanie bezwzględnie zachowany, istnienie możliwość zaskarżenia ustawy jednostronnie likwidującej Fundusz Kościelny do Trybunału Konstytucyjnego.

Co to jest Fundusz Kościelny

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
członek
4 lata temu
do likwidacji