Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Towary z Chin płyną do Polski. Tylko jeden kraj śle do nas więcej

56
Podziel się:

Chiny są drugim największym importerem towarów do Polski i umacniają swą pozycję - wynika z Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, przygotowanego przez analityków Polskiego Funduszu Rozwoju. Dość powiedzieć, że po trzech kwartałach tego roku import z Chin przekroczył już poziom odnotowany w całym 2019 roku. Na pierwszym miejscu są niezmiennie Niemcy.

Towary z Chin płyną do Polski. Tylko jeden kraj śle do nas więcej
Po trzech kwartałach 2021 r. import z Chin wyniósł już prawie 29,5 mld euro (Pixabay, HesselVisser)
bFfBPGmt

"Chiny umacniają się na pozycji drugiego największego importera towarów do Polski, ustępując jedynie Niemcom. Import z Państwa Środka w każdym miesiącu bieżącego roku był wyższy niż w analogicznych miesiącach lat 2019 i 2020" - stwierdzili autorzy listopadowego Kompendium Handlu Zagranicznego Polski.

PFR podał, że po trzech kwartałach 2021 r. import z Chin wyniósł już prawie 29,5 mld euro i był wyższy o 26,3 proc. niż w analogicznym okresie 2020 r. i o 38,4 proc. większy niż w ciągu trzech kwartałów 2019 r.

"Import z Chin po dziewięciu miesiącach br. już przekroczył poziom odnotowany w całym 2019 roku, do importu z 2020 r. brakuje około 3,5 mld euro" – zauważyli autorzy opracowania.

bFfBPGmv
Zobacz także: MTSL rozmowa z prof. Januszem Kockim, przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji NEURON +

Wzrost importu z Chin widać nie tylko w ujęciu wartościowym, ale też ilościowym.

- Biorąc pod uwagę masę netto importowanych towarów, import z Chin w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. był o 16,7 proc. większy niż w analogicznym okresie rok temu i o 17,6 proc. większy niż w 2019 r. – powiedział PAP analityk PFR Michał Kolasa.

bFfBPGmB

Dobre dane dotyczące polskiego eksportu

Z publikacji PFR wynika, że polski eksport dobrze sobie radzi mimo pandemii.

"W porównaniu do września 2020 r. eksport był o 7,9 proc. wyższy, a w stosunku do września 2019 r. wzrost wyniósł 18,6 proc. Po trzech kwartałach bieżącego roku eksport ukształtował się na poziomie 207,4 mld euro i był o 20,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku temu i o 17,2 proc. większy niż w okresie I-IX 2019 r." – ocenili autorzy listopadowego Kompendium.

bFfBPGmC

W opracowaniu stwierdzili, że w całym 2021 r. eksport towarowy będzie zdecydowanie wyższy niż rok czy dwa lata temu, bo "zarówno w 2020 r. jak i 2019 roku potrzeba było jedenastu miesięcy, żeby przekroczyć barierę 200 mld euro".

Mimo dobrych wyników spadł optymizm eksporterów ze względu na niepewność związaną z kolejną falą pandemii oraz związanymi z nią wzrostem kosztów i zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

"Ocena bieżącego portfela zamówień zagranicznych w listopadzie była na najniższym poziomie od marca 2021 r. i wyniosła -10,0 (wartości poniżej zera oznaczają negatywną koniunkturę). Listopad był szóstym z rzędu miesiącem, w którym pogorszyła się ocena przewidywanego portfela zamówień zagranicznych. Ocena ta ukształtowała się na poziomie -12,9 i była na najniższym poziomie od grudnia 2020 r." – wskazali w publikacji PFR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfBPGmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
Rico
2 miesiące temu
Wiem że za rządów PO PSL mówiono że nic się nie opłaca, wszystko trzeba wyprzedać, i co Polskie to nie dobre, i wyprzedano 400 przedsiębiorstw i zakładów bo niby się nie opłacało, i jedna gadka pieniędzy niema inie będzie.
stiepa
2 miesiące temu
z tym importem do to dobry trick... nie otwieralem wszystkiego, ale wypowiedzialo sie juz z 15 ekspertow. BRAVO, TAK SIE ROBU WYSWIETLENIA
Jan Bez Maski
2 miesiące temu
Panie dziennikarz, sprawdź Pan znaczenie słów "importer" i "eksporter".
bFfBPGmX
JanKowalski
2 miesiące temu
Importer do Polski ? Kto pisze te "artykóły"? W podstawówce już daja wierszówkę ?
normalny
2 miesiące temu
Jak wierzyć w artykuły na money.pl skoro Wasi "redaktorzy" nie odróżniają importu od exportu...
...
Następna strona