Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Trakcja S.A. w coraz większych tarapatach. Inwestycje pod znakiem zapytania

89
Podziel się:

Zawieszone inwestycje, kłopoty ze zleceniodawcami i kolejne kwartały na minusie. Końca kłopotów głównego wykonawcy infrastruktury kolejowej w Polsce nie widać. Na razie cierpią na tym projekty lokalne. - Ale bez tej firmy trudno będzie zrealizować takie inwestycje, jak CPK - słyszymy w branży.

Trakcja S.A. w coraz większych tarapatach. Inwestycje pod znakiem zapytania
To jeden z przyszłych przystanków SKM w Szczecinie. Tu w 2022 r. mają stawać szybkie pociągi. Zdaniem ekspertów, dotrzymanie terminu jest mało realne (WP, Mateusz Madejski)
bEDSAzWt

Cztery linie, prawie 120 kilometrów linii kolejowych i 40 stacji. Oraz szybkie pociągi łączące główne dzielnice Szczecina ze Stargardem, Policami czy Gryfinem. Tak ma wyglądać Szczecińska Kolej Metropolitalna, która ma ruszyć już w 2022 roku.

Problem w tym, że ledwo rozpoczęta budowa właściwie stanęła. Odwiedziliśmy stację Szczecin-Niebuszewo - to ma być jeden z peronów nowej SKM. Choć wokół przystanku jest sporo materiałów budowlanych, na miejscu nikt nie pracuje. Peron jest zniszczony, metalowe elementy rdzewieją, torowisko rozkopane. Trudno uwierzyć, że niebawem będą stawały tu szybkie pociągi. Podobnie sytuacja wygląda na innych peronach.

PKP PLK wskazują winnego - to spółka Trakcja S.A., jeden z liderów budownictwa infrastrukturalnego, a przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, infrastruktury kolejowej.

bEDSAzWv
Zobacz także: Branża budowlana poza kryzysem. "Szczyt inwestycji, rekordowy rok"

- Mimo przekazania placu budowy wykonawcy i zatwierdzonej dokumentacji technicznej, [...] generalny wykonawca - firma Trakcja S.A. - nie wywiązuje się z realizacji kontraktu - mówił "Głosowi Szczecińskiemu" Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe.

bEDSAzWB

Co na to Trakcja S.A.? Firma odbija piłeczkę - i za całą sprawę wini PKP PLK. W oświadczeniu dla money.pl, spółka mówi, że PLK zrzuca na nią "obowiązek wykonania prac projektowych oraz robót dodatkowych, których konieczność realizacji jest wynikiem błędnego opisu przedmiotu zamówienia" - Tak przyjęty przez PKP PLK S.A. sposób kredytowania robót stanowi bezpośrednią przyczynę m.in. trudności w regulowaniu należności wobec podwykonawców - czytamy w oświadczeniu.

Czy szczeciński SKM ruszy zgodnie z planem? Wielu naszych rozmówców z branży w to wątpi - mimo, że część prac idzie zgodnie z planem. - Ale SKM to jedno. Kłopoty Trakcji to kłopoty całego kolejnictwa w Polsce - słyszymy w branży.

Kłopot za kłopotem

Trakcja S.A. jest od dawna w trudnej sytuacji. Ostatni raz na plusie była w trzecim kwartale 2018 roku. Pierwszy kwartał 2020 roku spółka zakończyła z prawie 30-milionową stratą netto.

bEDSAzWC

Spadają też przychody ze sprzedaży - w I kwartale było to 217 mln zł netto, a pod koniec 2019 - niecałe 360 mln zł. Już pod koniec zeszłego roku firma szukała państwowej pomocy. Z BGK otrzymała pożyczkę w wysokości 85 mln zł, a z Agencji Rozwoju Przemysłu - 27 mln zł.

Mimo państwowej kroplówki firma ma jednak coraz więcej problemów. W połowie sierpnia GDDKiA rozwiązała z Trakcją umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 22 między Czarlinem i Knybawą. Powodem miały być przede wszystkim opóźnienia w realizacji prac, bo termin minął w listopadzie 2019 r. Dyrekcja zarzucała też Trakcji "brak mobilizacji". Trakcja S.A. jednak się z tą decyzją nie zgadza, a zerwanie umowy nazywa "bezpodstawnym i bezskutecznym".

W Gorzowie Wlkp. z kolei Trakcja remontowała odcinek lokalnej drogi. Inwestycję udało się ukończyć, choć z 12-miesięcznym opóźnieniem. Według lokalnych mediów, urząd miasta będzie żądał odszkodowań.

bEDSAzWD

Jak wygląda sytuacja w Trakcji? Czy reszta projektów jest prowadzona normalnie? Czy firma planuje oszczędności? Takie pytania próbowaliśmy zadać rzecznikowi prasowemu. Jednak ostatni rzecznik rozstał się już z firmą, a stanowisko pozostaje nieobsadzone. Dział komunikacji natomiast część naszych pytań, tych niedotyczących SKM w Szczecinie, po prostu zignorował.

Rzecznik GDDKiA powiedział nam z kolei, że Trakcja jest obecnie liderem prac w dwóch miejscach - na jednym odcinku trasy S5 oraz na części S61. Tam jednak problemów z realizacją nie ma. O ostatnim podpisanym kontrakcie firma poinformowała na początku sierpnia. Za 16 mln zł ma przebudować sieć trakcyjną pomiędzy Bronowem a Skoczowem.

Jaka przyszłość stoi przed Trakcją? Na ten temat próbowaliśmy rozmawiać w branży. Mało kto jednak chce wypowiadać się oficjalnie. - Widać, że kłopoty są gigantyczne. A ta firma dominuje, jeśli chodzi o prace nad infrastrukturą kolejową. Jeśli Trakcja nie wyjdzie z tarapatów, to nie wyobrażam sobie, jak można będzie zbudować kolejową część połączeń w ramach CPK - słyszymy od jednego z menedżerów z branży infrastrukturalnej.

bEDSAzWE

Przedstawiciele CPK proszą jednak, żeby na razie nie łączyć kłopotów Trakcji z tym projektem - a to ze względu na bardzo początkowe stadium, na którym są obecnie prace nad centralnym portem.

Trakcja S.A. zajmuje się przede wszystkim infrastrukturą kolejową - m.in. budową torów czy sieci trakcyjnych. W mniejszym stopniu buduje też drogi czy autostrady. Około 90 proc. zamówień pochodzi jednak z PKP PLK.

Trakcja S.A. jest notowana na warszawskiej giełdzie. Największym akcjonariuszem, z 32 proc., jest Comsa S.A., ponad 18 proc. akcji należy natomiast do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSAzWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
FX
rok temu
Trakcja nie tylko tam daje d... . A co do CPK - to już jest interes zycia. Tam już "pracują" wybrani swoi ludzie. Zarabiają po kilkadziesiąt tysi miesięcznie nic nie robiąc, budowy na szczęście nie widać, a kasa leci. Fajnie mają ci z PiS-u. Komuna wróciła!
logiczny
rok temu
To jak nie CPK to może Kosmodrom ! ;)))
Trakcja PRKiI
rok temu
Trakcja nie jest żadnym liderem. Od lat nie inwestuje w sprzęt co wartościowi pracownicy już się rozstali tą firmą.Juz dawno nie jest liderem na S5 wszystko zostało dodane konsorcjantowi trakcja to tylko figurantem. Ostatni zyskowny kontrakt to Widzew od tamtej pory wszystko na minusie. Ale weszła państwowa spółka i teraz wyrzuca się na trupa publiczne pieniądze to żenada.A firm na rynku kolejowym nam nie zabraknie i tak trakcja 80%prac robi podwykonawcami którzy się wyspecjalizowali w pracach torowych.
bEDSAzWX
marzi1958
rok temu
to za co wypłacane są takie gigantyczne pensje dla członków zarządu i dyrektorów?!! Jak na razie to tylko generuj a koszty !!!Przecież dla nich im dłużej będzie trwać ta ....inwestycja - tym dłużej będą tak zarabiać?!!!!
KRZYSZTOF
rok temu
NIECH TE CPK W KONCU RUSZY!!! NO LUDZIE ILE JESZCZE MAMY BYC NIEWOLNIKAMI NA ZACHODZIE? CHCE PRACOWAC W POLSCE I CHCE PLACIC PODATKI W POLSCE!!! NIECH TYLKO W KONCU COS SIE RUSZY W TYM GRAJDOLE!!! LUDZIE!!!!
...
Następna strona