Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Trzej sprzedawcy prądu muszą się tłumaczyć. URE wezwał ich do złożenia wyjaśnień

11
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi analizę wniosków trzech sprzedawców prądu z urzędu o korektę taryfy - poinformował we wtorek Rafał Gawin, prezes URE. Dodał, że spółki te zostały poproszone o złożenie wyjaśnień. To właśnie URE zatwierdza taryfy dla tzw. sprzedawców z urzędu.

Trzej sprzedawcy prądu muszą się tłumaczyć. URE wezwał ich do złożenia wyjaśnień
URE wezwał trzech sprzedawców energii elektrycznej do złożenia wyjaśnień ws. taryf (Adobe Stock, Wellnhofer Designs)

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi analizę wniosków trzech sprzedawców prądu z urzędu o korektę taryfy - poinformował we wtorek prezes URE Rafał Gawin. Dodał, że spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień.

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót.

Jak poinformował prezes Gawin, spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień. - Nie wiem, czy będą korekty i kiedy. Czy ocenimy to, co zostało złożone, jako uzasadnione - stwierdził we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

Gawin podał, że przedsiębiorstwa wskazują m.in. na zwiększone zapotrzebowanie na energię przez klientów końcowych. "Spółki argumentują to sytuacją geopolityczną, napływem osób z Ukrainy" – powiedział prezes URE.

"To elementem postępowania wyjaśniającego. Poprosiliśmy o dane, które mają to potwierdzić" – dodał Gawin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Taryfy na sprzedaż energii elektrycznej

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.

11 lipca rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska poinformowała, że do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu.

"Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć" - dodała.

Jak wyjaśniła, Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
macie
7 dni temu
kopalnie podlegają pod Sasina elektrociepłownie Sasina spółki energetyczne Sasina ceny b.wysokie i teraz chcą opodatkowac od ponadnormatywnych zysków wpierw wezmą nam 10 miliardów a pózniej zapłacą 10 mln podatków a Sasin pali głupa i udaje że deszcz pada
nitka
1 tyg. temu
Jezeli podwyzki juz są t znaczy ze zostały zatwierdzoe przez URE kilka miesięcy temu a teraz palą głupa ze proszą o uzasadnienie.Niestety to są instytucje do likwidacji To samo jest z GUS robią to co im karzą rządy.
Uti
2 miesiące temu
Ozi dlaczego PiS blokuje energię z OZE, nie pozwala jej podłączyć do sieci mając na to pieniądze, blokuje wiatraki,upiera się przy czarnej energi?Elektorat górników jest ważniejszy od dobra pozostałych podatników którzy na nich pracują?
Babcia
2 miesiące temu
Brakuje na premie dla zarządu czy sądzę że będą ludzie płacić bo wykorzystują kryzys .przez te ich opłaty ceny prądu da skandaliczne i to nie idzie do budżetu tylko na premie.
Klientka
2 miesiące temu
Jeśli podwyżki są podyktowane przybyłymi Ukraincami i w związku z tym zwiększonym poborem prądu, to kobiety przestańcie rodzić dzieci, bo przyrost naturalny obarcza nas dodatkowymi kosztami🤔😀