Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ceny prądu. Miliony domów bez taryfy

29
Podziel się

Wiele gospodarstw domowych nie korzysta z taryf na prąd - podaje Urząd Regulacji Energetyki. Miliony osób wybrało wolny rynek i nie korzystają z cen zatwierdzanych przez prezesa URE w grupie taryfowej G.

Blisko 3,5 mln gospodarstw nie korzysta z taryfy na prąd
Blisko 3,5 mln gospodarstw nie korzysta z taryfy na prąd (East News)
bDnOqxJx

W połowie 2019 r. 3,4 mln - czyli ponad 1/4 - gospodarstw domowych, będących klientami czterech największych sprzedawców prądu, nie korzystało z zatwierdzonych dla tych przedsiębiorstw taryf - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na które powołuje się PAP.

Zgodnie z właśnie opublikowanymi danymi Urzędu w połowie 2019 r. liczba odbiorców w gospodarstwach domowych, wobec których stosowano ceny określone w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE sięgała nieco ponad 9,7 mln. Z kolei 3,4 mln - czyli niemal 26 proc. - korzystało z ofert wolnorynkowych, pozataryfowych.

bDnOqxJz

Odbiorców w grupie G jest w Polsce ponad 15 mln. Oznacza to, że co najmniej 5 mln gospodarstw domowych w połowie 2019 nie korzystało z zatwierdzanych przez regulatora taryf na energię elektryczną.

Zobacz także: Obejrzyj: Ceny prądu w górę. Pytanie: o ile?

Czterej tzw. sprzedawcy z urzędu, dla których Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) mają w sumie w tej grupie 13,1 mln odbiorców.

bDnOqxJF

Jak wynika z danych URE, od stycznia do października 2019 r. z prawa zmiany sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało 44,8 tys. odbiorców z grupy gospodarstw domowych. Dla porównania, w całym 2018 r. w grupie gospodarstw domowych sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 57,5 tys. odbiorców, w 2017 r. - 84 tys., a w 2016 r. - 71 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnOqxKa
KOMENTARZE
(29)
Jacek
11 miesięcy temu
Podwyżki prądu elektrycznego to ceny w górę dlaczego posłowie senatorowie nie obniża sobie pensji do 1500 zł
Nie ma
11 miesięcy temu
Sztuka pisania. Tyle napisać i nic nie napisać
Brzoz
11 miesięcy temu
Artykul bez sensu nic nie wyjaśnia zaczynając i kończąc wiem tyle samo poza kilkoma danymi statystycznymi proponuje douczyc się jak pisać sensownie. Co daje bycie poza taryfa a jaki to ma związek ze zmianami dostawcy w taryfie G. Generalnie jeden wielki chaos i bełkot bez składu i ładu
bDnOqxKb
z ukej
11 miesięcy temu
skorumpowany okropny kraj ze skorumpowanymi czterema firmami energetycznymi
emeryt
11 miesięcy temu
Trzeba uważać na podpisywane umowy, bo firmy oszukują. Kilka lat temu zaproponowano mi umowę, które gwarantowała niezmienność cen prądu przez przez 5 lat. Sęk w tym, że za sam prąd płacę ok. 50 zł na dwa miesiące (reszta to inne opłaty), a za gwarantowaną cenę miałem zapłacić 20 zł miesięcznie, więc prąd były o prawie 100% droższy. Ta sławetna forma to ENEA.
...
Następna strona