Notowania

Ceny prądu. Miliony domów bez taryfy

Wiele gospodarstw domowych nie korzysta z taryf na prąd - podaje Urząd Regulacji Energetyki. Miliony osób wybrało wolny rynek i nie korzystają z cen zatwierdzanych przez prezesa URE w grupie taryfowej G.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Blisko 3,5 mln gospodarstw nie korzysta z taryfy na prąd

W połowie 2019 r. 3,4 mln - czyli ponad 1/4 - gospodarstw domowych, będących klientami czterech największych sprzedawców prądu, nie korzystało z zatwierdzonych dla tych przedsiębiorstw taryf - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na które powołuje się PAP.

Zgodnie z właśnie opublikowanymi danymi Urzędu w połowie 2019 r. liczba odbiorców w gospodarstwach domowych, wobec których stosowano ceny określone w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE sięgała nieco ponad 9,7 mln. Z kolei 3,4 mln - czyli niemal 26 proc. - korzystało z ofert wolnorynkowych, pozataryfowych.

Odbiorców w grupie G jest w Polsce ponad 15 mln. Oznacza to, że co najmniej 5 mln gospodarstw domowych w połowie 2019 nie korzystało z zatwierdzanych przez regulatora taryf na energię elektryczną.

Obejrzyj: Ceny prądu w górę. Pytanie: o ile?

Czterej tzw. sprzedawcy z urzędu, dla których Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) mają w sumie w tej grupie 13,1 mln odbiorców.

Jak wynika z danych URE, od stycznia do października 2019 r. z prawa zmiany sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało 44,8 tys. odbiorców z grupy gospodarstw domowych. Dla porównania, w całym 2018 r. w grupie gospodarstw domowych sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 57,5 tys. odbiorców, w 2017 r. - 84 tys., a w 2016 r. - 71 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prąd, ceny prądu, taryfy prądowe, ure, wolny rynek, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-12-2019

JarekTO KOPACZKA POWIEDZIAŁA ŻE CENY PRĄDU WZROSNĄ BURAKI Z PO

26-12-2019

JacekPodwyżki prądu elektrycznego to ceny w górę dlaczego posłowie senatorowie nie obniża sobie pensji do 1500 zł

26-12-2019

z ukejskorumpowany okropny kraj ze skorumpowanymi czterema firmami energetycznymi

Rozwiń komentarze (29)