Notowania

wiadomości
04.12.2019 13:04

Trzynasta emerytura przed wyborami prezydenckimi. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny

Rządzący mają robić wszystko co możliwe, by do wypłaty trzynastej emerytury doszło w kwietniu 2020 r. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Czasu nie ma dużo, bo po drodze jest jeszcze konieczne uchwalenie ustawy i przygotowania ZUS-u do wypłat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przed ostatnimi wyborami emeryci dostali trzynastkę. (Fot: jarosław szulecki)

Skąd ten pośpiech? Jak przekonuje dziennik, to właśnie emerytury mają być jednym z elementów kampanii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W tym celu rząd ma robić co w jego mocy, by dodatkowe pieniądze dla emerytów trafił właśnie w kwietniu.

To niezwykle ważne, bo druga tura wyborów prezydenckich, do której najprawdopodobniej dojdzie, przewidziana jest na 17 maja.

Jarosław Kaczyński mówił o nowych "elitach ekonomicznych". Cięta riposta Borysa Budki

Trzynasta emerytura ma być wypłacana na tegorocznych zasadach. Pieniądze mają trafić do wszystkich pobierających świadczenie i ma być w wysokości najniższej emerytury wypłacanej w Polsce.

DGP przekonuje, że ustawa to przewidująca ma być jedną najbliższych, która zajmie się rząd. Jednak nawet w samym rządzie nie brakuje w tej sprawie obaw. Resort pracy obawia się, że czasu jest zbyt mało, a ZUS może nie zdążyć z wypłatami.

Na razie wszystko idzie jednak dość szybko. Pod koniec listopada projekt w tej sprawie przeszedł przez komisję w ekspresowym tempie. Posiedzenie trwało cztery godziny. Nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, dzięki której będzie można sfinansować z niego 13. emerytury, poparło 22 posłów, 8 było przeciw.

Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłaszane przez posłów opozycji. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został powołany na początku roku. Do jego zadań należy finansowanie projektów wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

- To nieuczciwe - komentuje Marek Góra, autor reformy, która wprowadziła Fundusz Rezerwy Demograficznej.
13. emerytura z rezerwy demograficznej. "To nie fair, to jazda bez trzymanki"

Nowelizacja, nad którą głosowała komisja, rozszerza katalog osób, które mogą otrzymać wsparcie o emerytów i rencistów. Z tego powodu nowelizacja zakłada też zmianę nazwy instytucji na "Fundusz Solidarnościowy".

Na to, by sfinansować 13. emerytury, Fundusz dostanie nieoprocentowaną pożyczkę z Rezerwy Demograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, zus, trzynasta emerytura
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

POLAKTo najlepszy prezydent w powojennej Polsce!Życzę wygranej-niech wygra POLSKA!

04-12-2019

emeryta j zagłosuję na tego gościa z Krakowa..........

05-12-2019

bbPoprzednio na niego głosowałam bez 13, teraz też na niego zagłosuję. Dla mnie pan Duda to klasa sama w sobie, nikt się za niego nie musi wstydzić.

Rozwiń komentarze (411)