Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

TSUE: państwa mogą oczekiwać zezwoleń od wynajmujących turystom mieszkania

3
Podziel się:

W popularnych miejscowościach niekiedy całe kamienice to już quasi-hotele, bo kto umie liczyć, ten wszedł w rynek wynajmu krótkoterminowego. TSUE przyjrzał się sprawie i orzekł, że państwa członkowskie mają prawo wymagać od wynajmujących zezwoleń.

TSUE: państwa mogą oczekiwać zezwoleń od wynajmujących turystom mieszkania
W popularnych miejscowościach turystycznych masowo oferuje się turystom mieszkania na krótki okres (Pixabay)

Odetchną mieszkańcy centrum Krakowa czy Sopotu, którzy zmęczeni byli tym, że ich kamienice w niekontrolowany sposób zamieniają się w punkt obsługi turystów. Właściciele mieszkań w popularnych miejscowościach już dawno dokonali kalkulacji, z której wynika, że wynajmując mieszkania na doby zarobią więcej, niż wynajmując lokal na dłuższy czas. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że państwa członkowskie mogą wprowadzać ograniczenia w świadczeniu usług najmu krótkoterminowego.

Przykładowo, mogą oczekiwać, by wynajmujący posiadali zezwolenie. Inna sprawa, że obowiązek uzyskania zezwolenia istnieje od dawna w różnych miastach, ale wynajmujący niewiele sobie z tego obowiązku robią. 

Właśnie sprawa zezwoleń, które powszechnie ignorowane były przez właścicieli mieszkań, legła u podstaw wtorkowego orzeczenia. Francuskie prawo wymaga, by właściciele mieszkań w miastach powyżej 200 tysięcy posiadali specjalną licencję, jeśli chcą wynajmować turystom swoje umeblowane lokum.

Zobacz także: Wynajem krótkoterminowy do opodatkowania. Minister: nie będę protestował

Jak wyjaśnia "Deutsche Welle", dwaj właściciele paryskich apartamentów zignorowali ten obowiązek, uznając, że jest on niezgodny z europejską dyrektywą o wolności usług. Zostali za to ukarani grzywną i zobowiązani do zamiany wynajmu krótkoterminowego na długoterminowy. Złożyli skargę we francuskim sądzie, a tamtejsi sędziowie zwrócili się do kolegów z Luksemburga o opinię.

Sędziowie Trybunału uznali, że obowiązek licencji na krótkoterminowy wynajem jest uprawniony ze względu na "dobro ogółu", którym w tym przypadku jest przeciwdziałanie niedoborowi mieszkań. Obowiązek uzyskania licencji nie powinien jednak dotyczyć mieszkania, które jest głównym miejscem pobytu właściciela – wyjaśnia "DW".

Polska przyklasnęła orzeczeniu, bo jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Rozwoju już kilka miesięcy temu zapowiedziało, że chciałoby uregulować rynek najmu krótkoterminowego. Niekontrolowane przekształcanie mieszkań w lokale do wynajmu generuje daje bowiem korzyści tylko wynajmującemu i klientowi (bo wynajęcie mieszkania jest zwykle tańsze niż pokoi hotelowych dla kilku osób), ale tworzy problemy dla wszystkich innych. Skarżą się sąsiedzi, którzy nie pisali się na życie w niby-hotelu. Stratni są uczciwi hotelarze i samorząd, bo od niezameldowanych gości nikt nie pobiera opłaty klimatycznej w tych miejscowościach, w których ją wprowadzono.

Z orzeczenia wynika, że każde państwo samodzielnie może ustalać zasady wydawania zezwolenia na wynajem mieszkań. Czas pokaże, w jakim kierunku pójdą rządy poszczególnych krajów i w jaki sposób przełoży się to na ceny, które ostatecznie zapłacą turyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
jaro
4 lata temu
Czyli TSUE pomimo niekwestionowanego prawa do wolności gospodarczej powołał się na jakieś mgliste "dobro ogółu" i "przeciwdziałanie niedoboru mieszkań". Przecież to zwykły komunizm!!! Dobro ogółu właśnie buduje się poprzez jak największą wolność gospodarczą, a nie ją sztucznie ogranicza! Tymczasem wydźwięk orzeczenia jest mniej więcej taki - "macie owoce swojej pracy oddać biedniejszym leniom bezrobotnej patoli zamiast swobodnie korzystać i na tym zarabiać".
Neo
4 lata temu
Lobby hotelowe od dawna chciało tych zmian, ponieważ uciekali im klienci. A "dobrem ogółu" można usprawiedliwić praktycznie wszystkie niepopularne posunięcia. Tak jak wprowadzony u nas "podatek solidarnościowy" dla niepełnosprawnych, a pieniądze z niego idą na inne "słuszne" cele.
xzcv
4 lata temu
czyli jak zwykle - bedzie drozej