Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Dość niekontrolowanego napływu turystów. Warszawa i Kraków chcą, by UE "ucywilizowała" serwisy typu Airbnb

7
Podziel się:

Przedstawiciele 22 europejskich metropolii chcą, by Unia Europejska uregulowała działalność internetowych serwisów oferujących krótkoterminowy wynajem mieszkań. W tej grupie znalazły się dwa polskie miasta: Warszawa i Kraków.

Warszawa i Kraków nie są przeciwne turystyce, ale chcą uregulować istnienie setek miejsc noclegowych
Warszawa i Kraków nie są przeciwne turystyce, ale chcą uregulować istnienie setek miejsc noclegowych (flickr.com, Pedro Ribeiro Simões)

Władze Warszawy cieszą się, że coraz więcej turystów odwiedza miasto, ale też chce wprowadzenia regulacji, dzięki którym wynajem mieszkań będzie się odbywał na bardziej przejrzystych i uczciwych zasadach. Owej uczciwości brakuje dziś na przykład w odniesieniu do mieszkańców domów wielorodzinnych, w których prowadzona jest quasi-hotelowa działalność, ale też hoteli i pensjonatów, które posiadają wszystkie wymagane pozwolenia.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie równych warunków funkcjonowania dla całej branży turystycznej, a więc przeciwdziałanie szarej strefie usług noclegowych dla dobra turystów, mieszkańców i budżetu miasta – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W stanowisku 22 miast czytamy, że "rosnąca urbanizacja, w połączeniu z rozwojem turystyki i ustawicznym niedoborem zasobów mieszkaniowych, stanowią poważne wyzwania dla naszych miast".

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. Czekała 80 godzin na wyniki. Ekspert: "Czy diagnoza leczy?"

- Jednym z takich wyzwań jest to, że dla właścicieli nieruchomości coraz atrakcyjniejsza staje się rezygnacja z najmu długoterminowego na rzecz wynajmu na krótki czas. Najem krótkoterminowy odbywa się głównie z udziałem turystów, ze szkodą dla mieszkańców i rodzin chcących mieszkać i pracować w naszych miastach – napisano.

Czego chcą europejskie metropolie?

Główny postulat dotyczy konieczności udostępniania przez te serwisy danych dotyczących wynajmu, co umożliwi włodarzom miast ochronę interesu publicznego i utrzymanie przystępności cenowej lokali. Rosnąca popularność krótkoterminowego najmu wpływa na wzrost cen mieszkań, szczególnie w dzielnicach, które cieszą się największą popularnością wśród turystów.

Po co regulować najem krótkoterminowy?

Dostęp do informacji gromadzonych przez platformy internetowe daje władzom miasta również możliwość egzekwowania przepisów dotyczących maksymalnej długości najmu, pobierania podatków oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom wynajmującym mieszkania, jak i turystom. Przedstawiciele europejskich metropolii, którzy podpisali list intencyjny wnioskują również o wprowadzenie rejestracji udostępnianych ogłoszeń. W wielu państwach członkowskich zostały wprowadzone zasady rejestracji najmu krótkoterminowego, które pomagają monitorować działalność serwisów w tym zakresie.

Miasta sygnatariusze

Postulaty lepszego uregulowania przez władze Unii Europejskiej zasad na jakich platformy oferują najem krótkoterminowy wystosowali dotychczas przedstawiciele władz Amsterdamu, Aten, Barcelony, Berlina, Bolonii, Bordeaux, Brukseli, Kolonii, Florencji, Frankfurtu, Helsinek, Krakowa, Londynu, Mediolanu, Monachium, Paryża, Porto, Pragi, Utrechtu, Walencji, Warszawy i Wiednia. Inicjatorem przedsięwzięcia są reprezentanci Amsterdamu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
Co się dzieje...
5 lata temu
Panie Trzaskowski mam pytanie, są inwestorzy w stolicy którzy zakupili nieruchomosci mieszkania które zostały przeznaczone jako inwestycja na wynajem krótkoterminowy dla urzędu skarbowego został z nich zwrócony VAT dla osoby który dokonała zakupy tylko dlatego że przeznaczyła na wynajem krótkoterminowy i teraz jak takie lokale mieszkalne będą rozpatrywane, ponieważ oficjalnie takiego mieszkania nie można wynajmować długoterminowo? Oznaczałby to tyle ze najpierw ustawodawca musiałby dokonać odpowiedniej zmiany np. Takiej ze takie moeksknia można byłoby zacząć wynajmować długoterminowo bez konieczności zwrotu VAT. Czy czy przewidzieliście ze w pierwszej kolejności ustawodawca musi dokonać takiej zmiany np. Rząd ? Czy pewne ograniczenia które staracie się wymyślić w Warszawie, Krakowie i Sopocie. Na szczęście całe szczęście jako samorządy macie mało do powiedzenie
logiczny
5 lata temu
Aby kupić samemu mieszkanie czy dom wystarczy stworzyć możliwość oszczędzania nie zagrożonego inflacją oraz nie nakładać co dziennie nowego podatku bo jak widać nie wystarczy nie kraść gdyż powoduje to cenę 10 tyś. zł za m2 ;)))
kjkb
5 lata temu
czyli podnoszą podatki i opłaty
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
Kowi
5 lata temu
Nie wiedziałem że Trzaskowski jest komunistą. Moim zdaniem każdy, kto ma więcej niż jednio mieszkanie powinien trafić do łagrów za wyzysk ludzi miast i wsi. By żyło się lepiej, by żyło się lepiej wszystkim.
logiczny
5 lata temu
Aby kupić samemu mieszkanie czy dom wystarczy stworzyć możliwość oszczędzania nie zagrożonego inflacją oraz nie nakładać co dziennie nowego podatku bo jak widać nie wystarczy nie kraść gdyż powoduje to cenę 10 tyś. zł za m2 ;)))
logiczny
5 lata temu
Wprowadźmy od razu komunizm w pełnej krasie wraz z kontrybucją, łagrami i innymi tego typu zdobyczami;)))
Gg
5 lata temu
Efektem każdej "regulacji" jest wzrost cen
kmk
5 lata temu
przez niekontrolowany napływ Ukraińców mamy wysokie ceny mieszkań w Polsce