Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dość niekontrolowanego napływu turystów. Warszawa i Kraków chcą, by UE "ucywilizowała" serwisy typu Airbnb

Przedstawiciele 22 europejskich metropolii chcą, by Unia Europejska uregulowała działalność internetowych serwisów oferujących krótkoterminowy wynajem mieszkań. W tej grupie znalazły się dwa polskie miasta: Warszawa i Kraków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Warszawa i Kraków nie są przeciwne turystyce, ale chcą uregulować istnienie setek miejsc noclegowych (Fot: Pedro Ribeiro Simões)

Władze Warszawy cieszą się, że coraz więcej turystów odwiedza miasto, ale też chce wprowadzenia regulacji, dzięki którym wynajem mieszkań będzie się odbywał na bardziej przejrzystych i uczciwych zasadach. Owej uczciwości brakuje dziś na przykład w odniesieniu do mieszkańców domów wielorodzinnych, w których prowadzona jest quasi-hotelowa działalność, ale też hoteli i pensjonatów, które posiadają wszystkie wymagane pozwolenia.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie równych warunków funkcjonowania dla całej branży turystycznej, a więc przeciwdziałanie szarej strefie usług noclegowych dla dobra turystów, mieszkańców i budżetu miasta – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wynajmujący mieszkania są zaskoczeni nowym pomysłem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.
Airbnb pod lupą ministra finansów. "Ręce opadają"

W stanowisku 22 miast czytamy, że "rosnąca urbanizacja, w połączeniu z rozwojem turystyki i ustawicznym niedoborem zasobów mieszkaniowych, stanowią poważne wyzwania dla naszych miast".

Obejrzyj: Koronawirus. Czekała 80 godzin na wyniki. Ekspert: "Czy diagnoza leczy?"

- Jednym z takich wyzwań jest to, że dla właścicieli nieruchomości coraz atrakcyjniejsza staje się rezygnacja z najmu długoterminowego na rzecz wynajmu na krótki czas. Najem krótkoterminowy odbywa się głównie z udziałem turystów, ze szkodą dla mieszkańców i rodzin chcących mieszkać i pracować w naszych miastach – napisano.

Czego chcą europejskie metropolie?

Główny postulat dotyczy konieczności udostępniania przez te serwisy danych dotyczących wynajmu, co umożliwi włodarzom miast ochronę interesu publicznego i utrzymanie przystępności cenowej lokali. Rosnąca popularność krótkoterminowego najmu wpływa na wzrost cen mieszkań, szczególnie w dzielnicach, które cieszą się największą popularnością wśród turystów.

Paryż chce gigantycznej kary dla amerykańskiego serwisu.
Paryż pozywa serwis Airbnb. Chce ponad 12 mln euro kary

Po co regulować najem krótkoterminowy?

Dostęp do informacji gromadzonych przez platformy internetowe daje władzom miasta również możliwość egzekwowania przepisów dotyczących maksymalnej długości najmu, pobierania podatków oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom wynajmującym mieszkania, jak i turystom. Przedstawiciele europejskich metropolii, którzy podpisali list intencyjny wnioskują również o wprowadzenie rejestracji udostępnianych ogłoszeń. W wielu państwach członkowskich zostały wprowadzone zasady rejestracji najmu krótkoterminowego, które pomagają monitorować działalność serwisów w tym zakresie.

Miasta sygnatariusze

Postulaty lepszego uregulowania przez władze Unii Europejskiej zasad na jakich platformy oferują najem krótkoterminowy wystosowali dotychczas przedstawiciele władz Amsterdamu, Aten, Barcelony, Berlina, Bolonii, Bordeaux, Brukseli, Kolonii, Florencji, Frankfurtu, Helsinek, Krakowa, Londynu, Mediolanu, Monachium, Paryża, Porto, Pragi, Utrechtu, Walencji, Warszawy i Wiednia. Inicjatorem przedsięwzięcia są reprezentanci Amsterdamu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: airbnb, turystyka, unia europejska, warszawa, kraków, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

kmkprzez niekontrolowany napływ Ukraińców mamy wysokie ceny mieszkań w Polsce

04-03-2020

Co się dzieje z wami z POPanie Trzaskowski mam pytanie, są inwestorzy w stolicy którzy zakupili nieruchomosci mieszkania które zostały przeznaczone jako inwestycja na wynajem … Czytaj całość

04-03-2020

kjkbczyli podnoszą podatki i opłaty

Rozwiń komentarze (7)