Notowania

Tunel w Świnoujściu. Zezwolenie last minute

Budowę tunelu pod Świną PiS obiecywał jeszcze w poprzedniej kampanii, w 2015 r. W poniedziałek, czyli tydzień przed następnymi wyborami rząd uczynił krok w stronę realizacji tej inwestycji. Inwestycja zyskała właśnie zgodę na realizację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Marcin Bielecki)

- Rząd rozwiąże ten problem i doprowadzi do budowy tunelu pod Świną - deklarowała poprzednia premier Beata Szydło, odpowiadając na pytania posłów po swoim expose. - Trwają prace nad przygotowaniem tej inwestycji, w tym ustalanie struktury finansowania - wskazywała.

Prace trwały niemal równo cztery lata. W poniedziałek do Świnoujścia pojechali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, a wojewoda uroczyście podpisał zezwolenie na realizację inwestycji. Oznacza to, że wykonawcy mogą zacząć budowę tunelu pod Świną.

Zobacz też: ZUS dla przedsiębiorstw Tzw. mały ZUS do zmiany?

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co daje wykonawcy możliwość niezwłocznego przystąpienia do prac budowlanych.

- Przez kilkadziesiąt lat nie udawało się połączyć Świnoujścia z lądem połączeniem drogowym. Obecny rząd tę niemoc przełamuje – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tunel wybuduje konsorcjum firm PORR, Gulermak i Energopol Szczecin. Kontrakt o wartości 793 mln zł realizowany jest w formule projektuj i buduj. 775,6 mln zł wyłoży Unia Europejska.

Tunel ma być gotowy za trzy lata. Nowa stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela cieśnina Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości (co powoduje często wielogodzinny czas oczekiwania na prom) i są wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

m-53Trzy, może trzy i pół roku na przygotowanie, uzgodnienia, zapewnienie finansowania to nie jest źle. Oczywiście zawsze mogłoby być lepiej.

07-10-2019

senshahahahahaha co za robota na pokaz :) no ale ktoś to łyknie :)

07-10-2019

tak słyszałemEnergopol Szczecin to wybuduje? Firma prawie że w upadłości?

Rozwiń komentarze (7)