Notowania

Przejdź na

Turecka ofensywa w Syrii. Europosłowie chcą sankcji gospodarczych

Posłowie Parlamentu Europejskiego potępili Turcję za działania przez Kurdom. Ich zdaniem reakcja UE nie była wystarczająco mocna, chcą twardych kroków nawet z zawieszeniem umów celnych i handlowych włącznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Turcja przekroczyła granicę Syrii.

- Nie ma usprawiedliwienia dla ofiar cywilnych, szkód dla infrastruktury cywilnej, braku ochrony ludności i osób, które są tam, aby nieść pomoc – stwierdził komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides podczas środowej sesji Parlamentu odnosząc się do tureckiej ofensywy w Syrii.

Europosłowie ostro skrytykowali Turcję za działania na terenie innego kraju i ataki na Kurdów, którzy byli sojusznikami Zachodu w walce z Państwem Islamskim. - Chociaż Turcja ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, oczekuję od tego kraju powściągliwego postępowania – zaznaczyła polska eurodeputowana Anna Fotyga.

Black Hawk z Mielca trafił do Turcji w 2017 r. Był to jednak tylko prototyp. Kto teraz sprzedaje broń Turkom?
Turcja kupuje polską broń. Sprawdzamy skalę eksportu i pytamy o embargo

W Parlamencie UE coraz głośniej słychać, że reakcja UE nie była wystarczająco mocna. Samo zawieszenie licencji na sprzedaż broni do Turcji to za mało. Niektórzy europosłowie chcą podjęcia twardych kroków nawet z zawieszeniem umów celnych i handlowych włącznie.

Czy Kurdowie zyskają niepodległość? Pytamy eksperta

Parlament już w marcu wezwał do zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją, ale Michael Gahler podkreślił, że potrzebne są dalsze kroki. - Chcielibyśmy, aby Rada zastanowiła się nad odpowiednimi, ukierunkowanymi środkami gospodarczymi, które nie wpłyną na ludność cywilną - zaznaczył. Dodał, że w ostateczności unia celna mogłaby zostać zawieszona.

Z kolei Tineke Strik z Zielonych opowiadała się za sankcjami. - Zieloni wzywają UE do podjęcia proaktywnego działania, aby zmusić Erdogana do wycofania swoich wojsk i powstrzymania się od deportacji syryjskich uchodźców z powrotem do Syrii, poprzez nałożenie ukierunkowanych sankcji na tureckich urzędników państwowych, wprowadzenie całkowitego embarga na broń i pracę nad zawieszeniem umowy handlowej - wyliczała.

Akcji tureckich sił o kryptonimie ”Źródło Pokoju” rozpoczeła się 9 października. Tureckie siły zaraz po wycofaniu się Amerykanów uderzyły na pozycje kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, które Ankara uznaje za organizację terrorystyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

maxiooeuroposlowie niech uwarzaja , bo turcja zaleje europe imigrantami , a turcy sie niepiernicza

23-10-2019

Wojna jest złaTurcja ma potężną armię źle to widzę oni zawsze byli dosyć "przypakowani" jako kraj pod względem militarnym ale też nawet gospodarczym

24-10-2019

SebaoneBardzo dobrze!!!Tylko myślę że na gadaniu się skończy, ponieważ Niemcy mają duży obrót gospodarczy z Turcją i to Niemcy zbroili Turków.

Rozwiń komentarze (4)