Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Turecka ofensywa w Syrii. Europosłowie chcą sankcji gospodarczych

4
Podziel się:

Posłowie Parlamentu Europejskiego potępili Turcję za działania przez Kurdom. Ich zdaniem reakcja UE nie była wystarczająco mocna, chcą twardych kroków nawet z zawieszeniem umów celnych i handlowych włącznie.

Turcja przekroczyła granicę Syrii.
Turcja przekroczyła granicę Syrii. (Shutterstock.com)

- Nie ma usprawiedliwienia dla ofiar cywilnych, szkód dla infrastruktury cywilnej, braku ochrony ludności i osób, które są tam, aby nieść pomoc – stwierdził komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides podczas środowej sesji Parlamentu odnosząc się do tureckiej ofensywy w Syrii.

Europosłowie ostro skrytykowali Turcję za działania na terenie innego kraju i ataki na Kurdów, którzy byli sojusznikami Zachodu w walce z Państwem Islamskim. - Chociaż Turcja ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, oczekuję od tego kraju powściągliwego postępowania – zaznaczyła polska eurodeputowana Anna Fotyga.

W Parlamencie UE coraz głośniej słychać, że reakcja UE nie była wystarczająco mocna. Samo zawieszenie licencji na sprzedaż broni do Turcji to za mało. Niektórzy europosłowie chcą podjęcia twardych kroków nawet z zawieszeniem umów celnych i handlowych włącznie.

Zobacz także: Czy Kurdowie zyskają niepodległość? Pytamy eksperta

Parlament już w marcu wezwał do zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją, ale Michael Gahler podkreślił, że potrzebne są dalsze kroki. - Chcielibyśmy, aby Rada zastanowiła się nad odpowiednimi, ukierunkowanymi środkami gospodarczymi, które nie wpłyną na ludność cywilną - zaznaczył. Dodał, że w ostateczności unia celna mogłaby zostać zawieszona.

Z kolei Tineke Strik z Zielonych opowiadała się za sankcjami. - Zieloni wzywają UE do podjęcia proaktywnego działania, aby zmusić Erdogana do wycofania swoich wojsk i powstrzymania się od deportacji syryjskich uchodźców z powrotem do Syrii, poprzez nałożenie ukierunkowanych sankcji na tureckich urzędników państwowych, wprowadzenie całkowitego embarga na broń i pracę nad zawieszeniem umowy handlowej - wyliczała.

Akcji tureckich sił o kryptonimie ”Źródło Pokoju” rozpoczeła się 9 października. Tureckie siły zaraz po wycofaniu się Amerykanów uderzyły na pozycje kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, które Ankara uznaje za organizację terrorystyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Warszawa
3 lata temu
BRAWO TURCJA TO NIGDY NIE BYŁ STABILNY KRAJ..... ŁADNE PLAKATY URLOPOWE.... A ZA DRZWIAMI TRAGEDIA LUDZI..... BRAWO KE, A GDZIE TIMMERSMANS NA PEWNO MA COŚ W TEJ MATERI Z MACRONEM DO POWIEDZENIA!!! ERDOGAN JUŻ PORTKAMI TRZĘSIE ŻE GO SKARCA...... KONKRETY BOJKOT WSZYSTKO CO TURECKIE!!!!! OD KEBABA PO WCZASY!!!
Sebaone
3 lata temu
Bardzo dobrze!!!Tylko myślę że na gadaniu się skończy, ponieważ Niemcy mają duży obrót gospodarczy z Turcją i to Niemcy zbroili Turków.
maxioo
3 lata temu
europoslowie niech uwarzaja , bo turcja zaleje europe imigrantami , a turcy sie niepiernicza
Wojna jest zł...
3 lata temu
Turcja ma potężną armię źle to widzę oni zawsze byli dosyć "przypakowani" jako kraj pod względem militarnym ale też nawet gospodarczym