Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Turów. Kolejny list przeciwko kopalni odkrywkowej trafił do instytucji unijnej

9
Podziel się:

Po raz kolejny apel o powstrzymanie wydobycia w odkrywce Turów trafił do instytucji europejskich. Pod koniec września formalną skargę złożyły Czechy, teraz ze wspólnym apelem wystąpili europosłowie, samorządowcy i ekolodzy.

Turów. Kolejny list przeciwko kopalni odkrywkowej trafił do instytucji unijnej
Elektornia węgla bruatnego znajduje się na styku granic trzech państw (Pixabay)

Kilkakrotnie pisaliśmy o tym, że Niemcy i Czechy protestują przeciwko rozbudowie kopalni węgla brunatnego PGE Turów. Położenie kopalni na trójstyku granic powoduje, że może ona wywierać negatywny wpływ również na naszych sąsiadów.

Czesi alarmują, że wydobycie węgla utrudni dostęp do wody za naszą południową granicą. Obawy wyrażają też Niemcy, którzy żadnej formalnej skargi jeszcze nie złożyli, ale przeprowadzili badania, z których płynie jeden wniosek: polska inwestycja stanowi ryzyko dla Saksonii.

— Każda kopalnia węgla brunatnego napędza kryzys klimatyczny, ale Turów zagraża ponadto jakości wody i stabilności całego regionu. Rozwój górnictwa odkrywkowego narusza europejskie prawo ochrony środowiska. Turów musi zostać zatrzymany — powiedziała przed kilkoma miesiącami cytowana przez "PB" Karsten Smid, ekspert ds. energii w Greenpeace w Niemczech.

Zobacz także: Zamykanie kopalni. Co z górnikami? "Zatrudnienie albo pieniądze"

PGE nie ma zamiaru zmieniać planów, choć do chóru przeciwników inwestycji dołączyło ponad 50 organizacji pozarządowych, kilkudziesięciu europosłów, posłów oraz samorządowców. Podpisali się pod apelem do Komisji Europejskiej i polskiego rządu w sprawie szkodliwej działalności kopalni Turów – informuje wrocławska "Gazeta Wyborcza".

Listy płyną do instytucji europejskich

Sygnatariusze listu przekonują, że prace w odkrywce są niezgodne z unijnymi przepisami, jak np. Ramową Dyrektywą Wodną, bo mogą spowodować pogorszenie stanu części wód.  

"Prawo Unii Europejskiej zostało stworzone, aby chronić ludzi, społeczności i dobra publiczne. Jednak jeśli nie jest egzekwowane, staje się bezużyteczne. Komisja Europejska, jako «strażniczka traktatów», musi interweniować i pociągać do odpowiedzialności rządy państw członkowskich, jeżeli prawa obywateli są łamane" – czytamy w liście, którego fragment cytuje "GW".

To nie pierwszy list, jaki w tej sprawie trafił do instytucji europejskich. Pod koniec września Czechy wysłały formalną skargę do KE na Polskę, która może zakończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. 

Turów chce działać do końca

W marcu 2020 roku kopalnia Turów otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie o 6 kolejnych lat. W ramach odnowionej koncesji prowadzi swoją działalność górniczą na zmniejszonym o ponad połowę obszarze górniczym w stosunku do obszaru określonego w starej koncesji z 1994 r. Przedłużenie pracy kopalni Turów gwarantuje dalszą pracę elektrowni Turów, a tym samym pewne dostawy prądu do ponad 3 mln gospodarstw domowych – informuje PAP.

Kopalnia równolegle stara się o przedłużenie koncesji do 2044 roku, czyli do całkowitego wyczerpania pokładów węgla. Po 2044 roku, zgodnie z polityką Zielonego Ładu Unii Europejskiej, tereny turoszowskiego kompleksu energetycznego poddane zostaną procesowi rekultywacji.

Turów jest jednym z trzech wielkich kompleksów energetycznych funkcjonujących na bazie węgla brunatnego (obok Bełchatowa z grupy PGE i Konina z grupy ZE PAK).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
TKR
4 lata temu
Kopalnia pracuje już ponad 75 lat i jak do tej pory pepole nie mieli żadnych problemów z tym. Teraz jak poczuli interes to za wszelką cenę chcą coś ugrać. Proponowano im nie raz rozwiązanie ich problemów przez KWB. To odmawiali. Pepole są fałszywi a to co piszą na temat kopalni to są bzdury. Dysponują wszystkimi dokumentami i im to za mało. Nie bez powodu przy granicy budują zakłady, tylko po co jak nie mają siły roboczej. Oni myślą że jak Turów zamkną to pracownicy się znajdą z Polski. Tania siła robocza która będzie pracować za połowę ceny ich zarobków pracować, tak jak to jest na przykład w Denzo. Nauczyli się tego od Niemców, którym wchodzą w d**ę.
Nacht&Nebel
4 lata temu
Po zakończeniu eksploatacji i zalaniu sztucznego jeziora wielkiego jak Balaton możemy spodziewać się pozwów o mgły buszujące, jak pod Włocławkiem.
654321@
4 lata temu
Prawie każda działalność człowieka na skalę przemysłową przynosi szkody człowiekowi! Czy powinna być zakazana? To unicestwienie człowieka, jako istoty, zwierzęcia na najwyższym poziomie, który podlega ochronie jak inne zwierzęta na naszej planecie podlegającą szczególnej ochronie bytu i życia!
Hanys
4 lata temu
Hydrozagadka
...nie mam wy...
4 lata temu
. ..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Syn siedział na ławce i jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś nazbieramy kamyków pod blokiem.,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę dobrej i spokojnej Środowej Nocy..., Ola z Torunia SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. .