Notowania

chiny
04.06.2012 22:13

Chiny: Kopia Hallstatt przyjmuje turystów

Przedsięwzięcie kosztowało 940 mln dolarów i jest być może najambitniejszą chińską podróbką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC/Wikimedia)

W prowincji Guangdong (Kuangtung) na południu Chin zaczęło przyjmować gości miasteczko, które jest kopią malowniczego austriackiego Hallstatt (na zdjęciu). Przedsięwzięcie kosztowało 940 mln dolarów i jest być może najambitniejszą chińską _ podróbką _.

Z Hallstatt, wpisanego na listę dziedzictwa kultury UNESCO i znanego jako atrakcja turystyczna, odtworzono niedaleko przemysłowego Huizhou w Delcie Rzeki Perłowej kościelną wieżę z zegarem, rynek otoczony domami o spadzistych dachach i inne budowle, które mają być sprzedane inwestorom.

Początkowo pomysł chińskiego dewelopera Minmetals Land, należącego do potentata w handlu metalami China Minmetals, wzbudził oburzenie mieszkańców prawdziwego Hallstatt.

_ - Byliśmy zaskoczeni, że zbudowano małe austriackie miasteczko, ale teraz jesteśmy z tego dumni _ - powiedział burmistrz Alexander Scheutz, który przyleciał na oficjalne otwarcie i podpisał porozumienie o współpracy kulturalnej z chińską repliką.

Chińskie Hallstatt, wybudowane w ciągu roku, zajmuje powierzchnię jednego kilometra kwadratowego i oferuje działki budowlane na wzgórzach nad odtworzoną zabudową.

Także szefowa biura turystyki w Hallstatt Pamela Binder powiedziała, że alpejskie miasto pogodziło się z chińska repliką. Austriackie miasteczko, którego uroda co roku przyciąga ponad 800 tysięcy gości, żyje z turystyki. W 2005 roku do prawdziwego Hallstatt przyjechało mniej niż 50 chińskich turystów, ale obecnie co roku jeżdżą tam już tysiące - powiedzieli przedstawiciele austriackiej delegacji.

Jednak część mieszkańców Hallstatt nie sądzi, żeby był to dobry pomysł. - _ Hallstatt jest po prostu unikatowe, ma swoją kulturę i tradycje. A tego skopiować się nie da. Widziałam reportaż i zdjęcia i ta kopia znacznie się różni. Moim zdaniem jest to nie do przyjęcia _ - powiedziała Austriaczka Karin Hoell.

A mieszkaniec Huizhou, Zhong Ping, zauważa, że _ chińska architektura jest bardzo charakterystyczna i elegancka. Trzeba tylko popracować nad własnym stylem. Po co kopiować innych? _. I dodaje: _ Nawet kwiaty są sztuczne; na pierwszy rzut oka poznaję, że są sztuczne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy skopiowali austriackie miasto Hallstatt - malownicza miejscowość w austriackich Alpach, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO - ma swą kopię w Chinach. Uroczysta inauguracja nastąpiła w sobotę.
Chiny płacą za każdy telewizor. Zobacz, ile Od 1 lipca w funduszu gromadzone będą opłaty od producentów i importerów na koszty recyklingu tych wyrobów.
Fabryka świata coraz droższa. Nowy raport 63 proc. unijnych przedsiębiorstw działających na terenie Chin planuje dalsze inwestycje.
Tagi: chiny, hallstatt, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz