Notowania

sezon urlopowy
05.03.2012 18:51

Wakacje planuje w tym roku 80 proc. Europejczyków

73 proc. ankietowanych Europejczyków zadeklarowało, że nie zrezygnuje z wakacji w tym roku pomimo kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

*W ubiegłym roku 72 proc. obywateli UE wyjechało na wakacje, w tym roku 80 proc. planuje wakacyjną podróż - wynika z ostatniego badania Eurobarometru. Coraz więcej Europejczyków decyduje się na wakacje w Europie. *

- _ Europejska branża turystyczna ma się dobrze, a nawet umocniła się w 2011 roku. Nasze dane pokazują, że trend ten będzie kontynuowany w 2012 r. To dowodzi, że turystyka napędza ekonomiczne odbicie europejskiej gospodarki _ - skomentował komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani.

W badaniu Eurostatu 73 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zrezygnuje z wakacji w tym roku pomimo kryzysu, chociaż 33 proc. musiało zmienić swoje pierwotne plany. 41 proc. z tych, którzy planują wyjazd, zamierza wyjechać na dłużej (pomiędzy 4 a 13 noclegami), a 27 proc. planuje raczej krótsze wypady. 52 proc. będzie odpoczywać w rodzinnym kraju albo innym kraju UE. Najczęściej wskazywane miejsca to Hiszpania (10 proc.), Włochy (7 proc.), Francja (6 proc.), Grecja (4 proc.), Austria, Wielka Brytania i Niemcy (po 3 proc.).

Także w ubiegłym roku, turyści najczęściej decydowali się na odpoczynek we własnym kraju lub w innym kraju UE. Wakacje w kraju spędziło aż 80 proc. badanych Greków, 74 proc. Włochów oraz 73 proc. Chorwatów, Najczęściej odwiedzanym krajem była Hiszpania (11 proc. badanych tam spędziło wakacje), Włochy (9 proc), Francja (8 proc.), Niemcy (5 proc.), Austria (5 proc.) i Grecja (4 proc.).

Z badania Eurobarometru wynika też, że 53 proc. Europejczyków rezerwuje wakacje przez internet, a 49 proc. z tych, którzy podróżują woli organizować podróż _ w odcinkach _ niż wykupywać cały pakiet w biurze podróży.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m128645.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/turysci;czesciej;odwiedzaja;hiszpanie,149,0,1004949.html) *Duży wzrost w Hiszpanii. Dzięki cudzoziemcom * Niemal 57 mln zagranicznych turystów spędziło w zeszłym roku wakacje w Hiszpanii. To więcej o 8,1 proc. niż rok wcześniej. Ponadto 52 proc. badanych zadeklarowało, że w wyborze miejsca do odpoczynku polega na rekomendacjach rodziny i przyjaciół. 40 proc. kieruje się informacjami z Internetu.

Podróżujący obywatele UE najczęściej poruszają się samochodem - 78 proc. w 2011 roku, w porównaniu do 44 proc. w 2010 r. Jednak jak zauważają badacze, w ubiegłym roku lekko wzrosła liczba turystów korzystających z samolotów: 46 proc. w stosunku do 39 proc. w 2010 r.

Ponad połowa podróżujących decyduje się na noclegi w hotelach oraz wynajętych pokojach: 54 proc. wybierających się na krótkie podróże i 60 proc. na dłuższe (powyżej 4 noclegów). Celem podróży dla 48 proc. Europejczyków w 2011 r. była rekreacja, dla 28 proc. odwiedziny przyjaciół i rodziny oraz na _ słońce i plaża _.

Zgodnie z analizą Eurostatu w 2011 r., pomimo kryzysu unijny sektor odnotował rekordowe wzrosty np. liczby noclegów gości zagranicznych w hotelach (7 proc.).

Na potrzeby badania w styczniu br. przepytano 30 tys. losowo wybranych osób powyżej 15. roku życia z UE oraz Norwegii, Islandii, Chorwacji, Turcji oraz Macedonii i Izraela.

O wyjazdach wakacyjnych czytaj w Money.pl
Coraz więcej Polaków jeździ tam na wakacje Atrakcyjność kubańskiej oferty turystycznej znacznie zwiększyła zapoczątkowana w ostatnich latach liberalizacja rynku wewnętrznego.
Czekają nas droższe wakacje? Sprawdź, gdzie wyjedziemy w tym roku Nie wiadomo, jak na sytuację biur podróży wpłynie Euro 2012 - mówią przedstawiciele branży turystycznej.
Chcą polskich turystów. Nie zakażą alkoholu Tunezja, która chce odzyskać zaufanie europejskich turystów zapewnia, że jest krajem całkowicie bezpiecznym.
Tagi: sezon urlopowy, eurostat, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz