Notowania

wakacje 2012
28.07.2012 11:44

Wakacje w Trójmieście. W morzu raczej nie popływasz

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ejdzej/PD/Wikimedia)

Powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu większości kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest pojawienie się w wodach Zatoki Gdańskiej sinic. Wojewódzki sanepid ostrzega też o możliwości wystąpienia sinic w innych kąpieliskach.

W sobotę zamknięte były dwa z czterech kąpielisk w Sopocie: Kamienny Potok i Sopot - Zdrój. Nadal można się kąpać przy Łazienkach Północnych i Łazienkach Południowych. W Gdyni z kolei zamknięte zostały wszystkie cztery istniejące w tym mieście kąpieliska. W Gdańsku kąpiel jest dozwolona tylko w Sobieszewie i Stogach.

Sinice pojawiły się w wodach Zatoki Gdańskiej już w piątek, kiedy to zamknięto pierwsze kąpieliska, w sobotę dołączyły do nich kolejne. Zakwitowi sinic sprzyja wysoka temperatura i brak silniejszego wiatru.

Wszystkie decyzje sanepidu obowiązują do odwołania.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzega też o możliwości pojawienia się sinic w innych kąpieliskach na terenie województwa. _ Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układy oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach _ - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do _ zakwitu _ sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezpłatne kursy surfowania na falach Atlantyku. Dla... Akcja, która potrwa do września, skierowana jest dla dzieci pochodzących z patologicznych rodzin.
Masują cię na plaży? Uważaj, za to grozi kara Zakaz masowania na plażach wprowadzony we Włoszech, to odpowiedź na masowe zjawisko takich usług, oferowanych przez amatorów, najczęściej imigrantów.
Nowa moda na plaży nad Atlantykiem Portugalczycy znaleźli nowy sposób na plażowanie. Najchętniej wybierają się tam po zmroku.
Tagi: wakacje 2012, plaża, wakacje, bałtyk, turystyka, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz