Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wulkaniczna chmura paraliżuje lotniska w Europie

0
Podziel się:

Tylko dziś odwołanych ma być aż 17 tys. lotów.

Wulkaniczna chmura paraliżuje lotniska w Europie
(PAP/EPA)

aktualizacja: 14:17

Tysiące pasażerów utknęły na lotniskach. Kolejne kraje zamykają swoją przestrzeń powietrzną. Powód - erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjoel*l. *

Zakłócenia w ruchu lotniczym, powodowane chmurą pyłu wulkanicznego znad Islandii, potrwają jeszcze co najmniej 24 godziny - ogłosiła europejska agencja bezpieczeństwa lotnictwa, Eurocontrol.

W europejskiej przestrzeni powietrznej agencja oczekuje w piątek spadku liczby lotów z 28 tys. do ok. 11 tys. Swą przestrzeń powietrzną zamknęło całkowicie lub częściowo 12 krajów europejskich.

Londyński VAAC poinformował, że pył unosi się w powietrzu na wysokości 20-30 tys. stóp, czyli ok. 7-10 km.

Zamknięto wiele europejskich portów lotniczych w północnej części kontynentu. Ustał ruch na lotniskach m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, północnej Francji, krajach Beneluksu, krajach skandynawskich, w większej części Niemiec i republikach bałtyckich.

Przestrzeń powietrzna nad *Anglią *pozostanie zamknięta co najmniej do soboty rano - poinformowały władze lotnictwa cywilnego.

Przewiduje się, że później w piątek - dokładniejszej pory nie podano - będą się mogły odbyć niektóre loty z i do Irlandii Północnej, zachodnich wysp szkockich oraz Glasgow i Edynburga.

W Niemczech do wczesnego popołudnia zamknięto 15 z 16 dużych lotnisk, w tym największe we Frankfurcie nad Menem. Kłopoty z powrotem z USA będzie mieć kanclerz Angela Merkel.

Przynajmniej do godz. 20 w piątek samoloty nie będą startować ani lądować we Frankfurcie nad Menem. Loty międzykontynentalne kierowane są głównie na jedyne działające po południu niemieckie lotnisko w Monachium. Lecz również ono może zostać w piątek zamknięte, bo - jak podaje Niemiecka Służba Meteorologiczna - chmura pyłu wulkanicznego do wieczora dotrze nad południowe Niemcy.

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galeri(http://galerie.money.pl/paraliz;na;europejskich;lotniskach,galeria,3594,0.html)

W północnej części Francji, w tym w regionie paryskim, będą zamknięte w piątek co najmniej do godz. 20 - poinformowała Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego.

Do piątku wieczór DGAC odwołała wszystkie odloty z 25 lotnisk na północy kraju, w tym z dwóch największych terminali paryskich: Roissy-Charles de Gaulle i Orly. Władze lotnicze sprecyzowały jednak, że w piątek między godz. 12 a 16 zezwolą na lądowanie niektórych samolotów na trzech paryskich lotniskach: Roissy, Orly i Le Bourget.

Przestrzeń powietrzna *Holandii *i *Belgii *w związku pozostanie zamknięta do soboty rano - poinformowały władze obu krajów.

Niebo nad Holandią pozostanie zamknięte do godziny 6 rano, a nad Belgią - do godziny 10 rano w sobotę.

Duńskie władze poinformowały, że przestrzeń lotnicza nad tym krajem pozostanie zamknięta do godz. 2 w nocy w sobotę.

Przestrzeń powietrzna nad Finlandią pozostanie zamknięta dla wszystkich lotów cywilnych co najmniej do godziny 14 czasu polskiego w niedzielę -

Z powodu popiołów wulkanicznych z islandzkiego wulkanu zamknięto w piątek przestrzeń powietrzną nad północno-zachodnią częścią Republiki Czeskiej - podała agencja CTK.

Władze lotnicze podały, że planują zamknięcie całej przestrzeni powietrznej do godziny 13. W południe ma być wstrzymane działanie międzynarodowego lotniska w Pradze - Ruzyne. Nie wiadomo, jak pisze agencja CTK, kiedy lotnisko zostanie otwarte

Słowacja zamknęła o godzinie 15 swą przestrzeń powietrzną - poinformowała przedstawicielka słowackiej kontroli lotów.

Według wstępnej prognozy transport lotniczy może zostać zawieszony _ aż do godziny 23.59 w niedzielę _ - dodała.

[

SPRAWDŹ NA MAPIE EUROPY, KTÓRE LOTNISKA DZIAŁAJĄ (KLIKNIJ, BY POWIĘKSZYĆ) flightradar24.com ]( # )

Austria postanowiła zamknąć swoje lotniska. Ogłoszono, że nastąpi to w godzinach wieczornych.

Jak informuje agencja APA, od godz. 19 zamknięta ma zostać przestrzeń powietrzna nad północną częścią kraju. O godz. 20. zawieszą działalność lotniska w Wiedniu, Salzburgu i Linzu.
Pozostałe porty lotnicze mają być zamykane później. Najdłużej czynne będą lotniska w Grazu i Klagenfurcie.

Władze Litwy i *Estonii *zdecydowały się zamknąć przestrzeń powietrzną. Od czwartku lotniska w Wilnie, Kownie i Połądze są zamknięte. Wszystkie loty z Tallina, które miały się odbyć do godz. 13, zostały odwołane.\

Przestrzeń powietrzna nad Łotwą jest obecnie pusta, a ubiegłej nocy na lotnisku w Rydze wylądował tylko jeden samolot - poinformował przedstawiciel miejscowych władz lotniczych Maris Cernonoks.

Lotnisko w Rydze jest zamknięte od północy z czwartku na piątek i pozostanie tak co najmniej do piątku do godz. 18. Wszystkie loty planowane w tym czasie zostały odwołane. Cernonoks oznajmił, że nie wie czy w piątek loty zostaną wznowione i uzależnia to od sytuacji w Europie.

Sofijskie lotnisko międzynarodowe zostało w piątek zamknięte - poinformowało *bułgarskie *radio publiczne. Odwołano również loty z czarnomorskich portów Warna i Burgas do Anglii i Niemiec.

Są miejsca, gdzie sytuacja powoli wraca do normy

*Szwecja *rozpoczęła w piątek rano stopniowo otwierać swoją przestrzeń powietrzną, zamkniętą w czwartek z powodu chmury popiołów z islandzkiego wulkanu - poinformowały szwedzkie władze lotnicze.

Według nich loty będą wznowione najpierw w północnej części kraju, a następnie stopniowo w pozostałych regionach. W piątek rano sztokholmskie lotnisko Arlanda było wciąż zamknięte.

Także Norwegia zaczęła wznawiać loty ze swoich lotnisk.

Władze Irlandii poinformowały o zniesieniu większość ograniczeń w ruchu lotniczym.

Kraje, które zamknęły swoją przestrzeń powietrzną:

  • Wielka Brytania
    • Dania
    • Belgia
    • Holandia
    • Finlandia
    • Polska *
    • Słowacja *

Kraje, które częściowo zamknęły swoją przestrzeń powietrzną lub planują to zrobić:

  • Szwecja
    • Norwegia
    • Niemcy
    • *Francja *
    • Austria
    • Czechy

Według wulkanologa, na którego powołuje się agencja Reutersa, jeśli erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjoell będzie się przedłużała, popioły z niego mogą powodować utrudnienia w ruchu lotniczym nawet przez sześć miesięcy

KE: Zwrot za bilety nawet w tanich liniach

Każda, nawet tania linia lotnicza w UE powinna zwrócić pieniądze za bilet w przypadku anulowania lotu z powodu pyłów wulkanicznych, lub, jeśli pasażer się zgodzi, zaoferować mu inny lot w alternatywnym terminie - przypomina Komisja Europejska.

_ - Unijne prawa pasażerów stosują się do wszystkich europejskich linii lotniczych, a także linii lotniczych z państw trzecich, o ile lot miał rozpocząć się na terenie UE _ - podkreśla rzeczniczka KE Helen Kearns. Zatem, przykładowo, pasażera, któremu anulowano lot z Paryża do USA amerykańskimi liniami również chronią prawa UE. Obejmują one także pasażerów tzw. tanich linii lotniczych w UE.

_ - Musimy zachęcić pasażerów do egzekwowania swych praw wobec linii lotniczych, które anulowały loty _ - zaapelowała rzeczniczka KE.

Każdy pasażer, który zwróci się do przewoźnika ma prawo wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletu lub otrzymaniem nowego biletu do docelowego miejsca podróży w innym terminie.

Ponadto linie lotnicze są zobowiązane do udzielenia wszelkich informacji na temat praw pasażerów, rozwoju sytuacji i ewentualnych dalszych opóźnieniach. Pasażerom przysługuje też prawo do posiłku, napojów albo hotelu w razie konieczności.

Na Wyspy nie można dostać się koleją

Pasażerowie linii lotniczych, którzy udawali się do Londynu, ale utknęli na kontynencie europejskim, nie mają na razie szans na dostanie się do Anglii koleją.

W pociągach Eurostar z Brukseli i Paryża do Londynu nie ma już wolnych miejsc na piątek i na sobotę - poinformował rzecznik Eurostar, dodając, że podobnie jest w przypadku pociągów z Londynu na kontynent europejski.

Uruchomienie dodatkowych pociągów rzecznik wykluczył _ z przyczyn logistycznych _.

Kłopoty polityków z powrotem z USA, europosłowie jadą do Polski pociągami

W piątek z kilkudniowej wizyty w USA wraca do Niemiec kanclerz Angela Merkel. Jak podała agencja DPA, prawdopodobnie samolot rządowy nie będzie mógł lądować w Berlinie i zostanie skierowany na inne lotnisko.

Premier Norwegii Jens Stoltenberg, powracający z wizyty w USA, wylądował w Madrycie zamiast w Oslo, ponieważ obszar powietrzny nad Skandynawią jest zamknięty z powodu chmury wulkanicznego pyłu znad Islandii.

Przed startem z Nowego Jorku Stoltenberg powiedział jednej ze stacji telewizyjnych, że najważniejsze jest dla niego dostanie się jak najszybciej z Ameryki Północnej do Europy.

Ze stolicy Hiszpanii norweski premier będzie mógł powrócić do Oslo pociągiem lub samochodem. Odległość między obu miastami to 3 tys. kilometrów

Z powodu zamknięcia lotnisk w Belgii przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyjechał z Brukseli samochodem, a większość polskich eurposłów zdecydowała się na podroż pociągiem, by zdążyć na uroczystości żałobne w Polsce.

_ - Nie było już biletów na pociąg i przewodniczący wyjechał w nocy samochodem, by mieć pewność, że zdąży na uroczystości pogrzebowe _ - powiedziała rzeczniczka Buzka Inga Rosińska.

Większość polskich europosłów, którzy byli w Brukseli, wyjechała w czwartek wieczorem koleją przez Kolonię do Warszawy lub wyruszy w tę podróż w piątek. Ponieważ nie ma bezpośredniego pociągu z Brukseli do Warszawy, konieczna jest co najmniej jedna przesiadka w Niemczech. Droga zabiera kilkanaście godzin.

Zobacz jak wygląda erupcja wulkanu na Islandii:

Kłopoty zaczęły się w czwartek

Wczoraj odwołano tysiące lotów, na lotniskach utknęły dziesiątki tysięcy pasażerów. Dziś decyzję o czasowym zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską podjęła decyzję o czasowym zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej. Działają jedynie porty w Krakowie i Rzeszowie. Może to spowodować problemy z przybyciem uczestników na uroczystości pogrzebowe w Krakowie i Warszawie.

fot: EPA/ICELANDIC COAST GUARD_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/erupcja;islandziego;wulkanu,galeria,3592,0.html)Agencja Associated Press pisze o _ uziemieniu samolotów na skalę, jakiej nie widziano od czasu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku _.

Zakłócenia ruchu lotniczego nad Europą mogą potrwać 48 godzin - ostrzegła wczoraj europejska agencja bezpieczeństwa lotów Eurocontrol.

Popiół wulkaniczny jest groźny dla silników odrzutowych i poszycia kadłubów samolotów, a ponadto może poważnie ograniczać widoczność. Tymczasem aktywność islandzkiego wulkanu Eyjafjoell nie słabnie. Kolumna dymu i popiołu, bijąca w niebo z krateru, osiąga 11 tysięcy metrów. Podobnie jak poprzedniego dnia, wiatr niesie popioły w kierunku wschodnim, w stronę kontynentu europejskiego.

Na londyńskim Heathrow wczoraj utknęły dziesiątki tysięcy pasażerów, którym nikt nie potrafił powiedzieć, kiedy samoloty znów zaczną startować. Także Irlandia zamknęła w czwartek swą przestrzeń powietrzną na osiem godzin, a w północnej Szwecji i północnej Finlandii oraz Danii cały ruch lotniczy został wstrzymany.

Wczoraj wieczorem nieczynne były też lotniska w Niemczech - w Hamburgu i Berlinie. Linie Air France odwołały w czwartek około stu z 1700 lotów, które średnio ich samoloty wykonują codziennie - poinformował rzecznik francuskiego przewoźnika.

Paradoksalnie, komunikacja lotnicza w rejonie samej Islandii nie jest zakłócona, ponieważ wiatr odsuwa chmurę wulkanicznego pyłu od wyspy. Lotnisko w Reykjaviku działało w czwartek normalnie.

Zobacz jak przemieszcza się chmura pyłu nad Europą:**

Na Islandii groźba powodzi

W związku z groźbą powodzi wczoraj wieczorem z rejonu aktywnego wulkanu na południu Islandii ewakuowano setki osób. Powodzie są rezultatem topnienia lodowca którego czapa zakrywała wulkan.

W trybie natychmiastowym domy musiało opuścić około 800 osób - podała islandzka rozgłośnia radiowa RUV. Spływająca z lodowca woda nie tylko grozi powodziami, ale niesie ze sobą także wielkie bryły lodu. To już trzecia ewakuacja okolicznej ludności, od kiedy wulkan uaktywnił się pod koniec marca.

Obecna erupcja, która rozpoczęła się w nocy z wtorku na środę, wyrzuciła w powietrze chmurę pyłu przesuwającą się w kierunku wschodnim. Islandzkie władze zaapelowały w związku z tym do mieszkańców terenów na wschód od Eyjafjallajokull, aby starali się pozostać w domach i wychodzili wyłącznie w maskach - podała agencja AFP.

Zobacz relację telewizji CNN:

Agencje donoszą o obawach islandzkich wulkanologów, według których erupcja Eyjafjallajokull może zapowiadać rychły wybuch jeszcze groźniejszego wulkanu Katla, jak to się działo wielokrotnie w przeszłości

turystyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)