Notowania

Twardy Brexit. Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez

Twardy brexit został w środę odrzucony przez Izbę Gmin. - Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii z UE z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Twardy Brexit. Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez

Brexit. Unia Europejska przygotowana na wszystkie scenariusze

- Przyjmujemy do wiadomości głosowanie w Izbie Gmin dzisiejszego wieczoru. Istnieją tylko dwa sposoby opuszczenia Unii Europejskiej: z umową lub bez (tzw. twardy brexit). UE jest przygotowana na oba. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie. Uzgodniliśmy umowę z premier (Wielkiej Brytanii - przyp. red.), a UE jest gotowa ją podpisać - zaznaczył w środę wieczorem rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez PAP.

- Odrzucenie scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy przez Izbę Gmin jest zbieżne z polskimi oczekiwaniami wobec brexitu - oświadczył wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zastrzegł jednocześnie, że "to oczywiście nie oznacza, że perspektywa bezumownego brexitu znika". Jak zaznaczył, "bez pokonania kryzysu ratyfikacyjnego dojdzie do bezumownego brexitu nawet wbrew stanowisku wyrażonemu przez Izbę Gmin".

Twardy brexit odrzucony przez brytyjski parlament

Jak informowaliśmy w środę wieczorem, Izba Gmin większością głosów zdecydowała, że wystąpienie z Unii Europejskiej bez umowy (tzw. twardy brexit) nie może być brany pod uwagę.

Brexit bez umowy został odrzucony przez brytyjski parlament stosunkiem głosów 321 do 278. Zaraz po głosowaniu głos zabrała premier May. - Powtórzę, co już powiedziałam: według prawa Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej 29 marca. Możemy wyjść z umową, którą wynegocjowaliśmy, "dealem" uwarunkowanym referendum, co zniszczyłoby kruche zaufanie społeczne. Możemy też starać się o nową umowę, ale tę opcję odrzuciła Unia - stwierdziła Theresa May.

Rozmowy w sprawie brexitu utknęły w martwym punkcie, gdy 15 stycznia ub. r. Izba Gmin odrzuciła umowę wynegocjowaną przez szefową brytyjskiego rządu. Tym samym Theresa May została upoważniona do renegocjacji porozumienia. Głównym tego powodem był sprzeciw wobec tzw. backstopu, czyli mechanizmu, który poprzez czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE, ma przeciwdziałać powrotowi granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

W przypadku braku większości dla umowy proponowanej przez szefową brytyjskiego rządu lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE) Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską o północy 29 marca 2019 r.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2019

mis.... bez PL klawiaturyWielka Brytania zachowuje sie schizofranicznie. Ja rozumiem ze chca opuscic UE. Maja do tego prawo. Mieli 2 lata aby sie do tego przygotowac. A teraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)