Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Twitter zaczyna masowe zwolnienia. Pracownicy już pozwali za to spółkę

10
Podziel się:

Byli pracownicy pozwali Twittera, należącego teraz do miliardera Elona Muska, twierdząc, że firma zwolniła ich bez odpowiedniego uprzedzenia. Pozew ma charakter zbiorowy i został złożony w sądzie w San Francisco przez pięciu pracowników. Jednocześnie w medium społecznościowym rozpoczęły się masowe zwolnienia, które - w ocenie niektórych prawników - mogą być przeprowadzone niezgodnie z kalifornijskim prawem.

Twitter zaczyna masowe zwolnienia. Pracownicy już pozwali za to spółkę
Elon Musk rozpoczął zwolnienia masowe w Twitterze. Firma jednocześnie została za to pozwana przez byłych pracowników (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak podaje Bloomberg, w piątek pracownicy Twittera zaczęli otrzymywać e-maile informujące ich o utracie pracy. Twitter poinformował zatrudnionych o planowanych masowych zwolnieniach w czwartek wieczorem, ale już wcześniej część osób została pozbawiona pracy. Pracownicy spółki spodziewają się, że redukcja zatrudnienia może dotyczyć nawet 50 proc. stanu, czyli ok. 3700 osób.

Zwolnienia rozpoczęły się raptem w kilka dni po tym, jak miliarder Elon Musk przejął Twittera. Niektórzy pracownicy i eksperci twierdzą jednak, że wszystko to odbywa się niezgodnie z obowiązującymi w Kalifornii przepisami.

Pozew zbiorowy przeciwko Twitterowi ws. masowych zwolnień

Pięciu byłych już pracowników pozwało Twittera w związku ze swoimi zwolnieniami. Twierdzą oni, że firma nie poinformowała ich o tym odpowiednio wcześniej. Jak przypomina CNBC, według WARN - czyli aktu regulującego m.in. kwestię zwolnień grupowych w Kalifornii - pracownicy muszą otrzymać informację o zwolnieniach grupowych lub zamknięciu fabryki na co najmniej 60 dni wcześniej.

Co istotne, według prawniczki Lisy Bloom, specjalizującej się w kalifornijskim prawie pracy, zwolnienia w Twitterze, obejmujące ponad 50 osób i dokonane w ciągu 30 dni, kwalifikują się jako zwolnienia grupowe w rozumieniu przepisów z WARN. Jak podkreśliła Bloom w swoim komentarzu, wedle jej wiedzy pracownicy Twittera nie otrzymują odpowiednio wcześniej notyfikacji na ten temat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersje wokół przejęcia Twittera. Co planuje Elon Musk?

Pozew byłych pracowników, jak podkreśla CNBC, wzywa sąd do zmuszenia Twittera, by działał zgodnie z przepisami WARN. Celem pozwu jest też powstrzymanie firmy od zmuszania pracowników do podpisywania dokumentów, wedle których mogliby oni zrzekać się praw do działań sądowych wobec spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Bla Bla Bla
2 lata temu
Sezon polowań na przerosty zatrudnienia w korporacjach rozpoczęty Elon jak zwykle pierwszy.
set
2 lata temu
Do nas jest kolejka do kupowania obligacji, do nas jest kolejka do inwestowania w elektrownię jądrowe, to i będzie kolejka byłych teeeterowcow za pracą.
dgen
2 lata temu
To już nie będzie lewicowej cenzury ?
Emigrantka
2 lata temu
We wszystkich media powinny w koncu byc takie czystki. Miejsce protytutek jest na ulicy...
Twój nick😙
2 lata temu
Szykuje się na Twitterze prawdziwe katharsis😳👍 W końcu może będą to jedyne social media gdzie można bez cenzury wyrazić w kulturalny sposób swoje zdanie nawet jeśli będzie ono niepopularne👍