Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tzw. podatek od smartfonów. Kukiz: "ta opłata jest potrzebna"

Zbliża się kolejny podatek. Nazywa się "opłata reprograficzna". Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że jest zielone światło, aby kontynuować ten projekt. – Jesteśmy jedynym krajem w UE, który tych opłat od smartfonów nie wprowadził. Uważam, że ta opłata jest potrzebna – mówił w programie "Newsroom" Paweł Kukiz, Kukiz'15. Przypomnijmy, pomysł polega na tym, aby producenci sprzętu oddawali część marży na fundusz dla artystów. Zdaniem branży, doprowadzi to do podrożenia elektroniki.

KOMENTARZE
(209)
Stanisław
3 lata temu
Dobry głos. Ale Money pl nadal uparcie i konsekwentnie straszy nowym podatkiem, jakby opłata ta nie obowiązywała w Polsce od 25 lat i była podatkiem, a nie jest, bo nie trafia do budżetu państwa czy samorządu. Producenci i importerzy płacą tę opłatę w Polsce od ćwierć wieku, kraje europejskie dwa razy dłużej, a jedynie smartfony nie są u nas nią objęte (w całej UE tylko w Polsce tak jest), traci na tym tylko Polska: polska kultura i polska gospodarka. My wszyscy. Opłata zabiera niewielką część marży producentów i importerów sprzętu, a na ceny urządzeń (w PL już są one b. wysokie) wpływa kilka czynników. Opłata reprograficzna jest jedynie elementem jednego z nich. Osoby będące przeciwko bronią chciwych chińskich koncernów, kt. w pandemii podniosły w PL ceny komp., laptopów, kart graf., kamerek internetowych o 300 proc. Koncerny wykorzystały ten najtrudniejszy rok do nabijania sobie zysków. Zmusili będących w tarapatach finansowych Polaków, w tym rodziców dzieci, do nadmiernych wydatków. Zamiast negocjować obniżenie tych cen, niektórzy lobbują teraz, by te same firmy zbiły na własnych rodakach jeszcze większy majątek. Jeżeli w wyniku tych działań polski rząd się ugnie i wyłączy smartfony spod opłaty od czystych nośników, będzie to działanie na szkodę naszego kraju. A cała dyskusja toczy się w chwili, kiedy cała kultura przeniosła się do online. Nie tylko jest tam za darmo (co w samo sobie miłe dla odbiorców i OK), ale jest głęboko krzywdzące, gdy wokół tych treści zarabiają giganci cyfrowi. Chcemy by te pieniądze zostawały w Polsce. Po prostu.
Pee
3 lata temu
Dziwne by było, jak by Kukiz powiedział coś innego, jemu też się kasa należy!
Nick
3 lata temu
Panie Kukiz, posłem już pan nie zostaniesz. Artyści mają się starać, pocić przy komponowaniu i zarabianiu na utrzymanie zespołu, lub kariery solowej i na życie.
Obserwator
3 lata temu
A gdyby wprowadzić podatek za oddychanie???
Emigrant
3 lata temu
Po co wprowadzać 15 podatków jak można 1- katastralny tylko politycy na swoje 4 litery bata kręcić nie chcą.
...
Następna strona