Trwa ładowanie...
bEEsyPVh
Notowania

Newsroom – Wszystkie wiadomości

Ceny w sklepach wciąż w górę. Czy drożyzna może obalić rząd?
426
26.09.2021 14:33

INFLACJA
 / 
Ceny w sklepach wciąż w górę. Czy drożyzna może obalić rząd?

- Na razie rząd radzi sobie z narracją na temat drożyzny, ale w którymś momencie tłumaczenie wszystkiego czynnikami globalnymi przestanie działać - uważa dr Barbara Brodzińska-Mirowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego jej zdaniem, jeśli drożyzna stanie się bardzo dotkliwa, to jakaś część grupy, która dziś popiera Prawo i Sprawiedliwość, zacznie wycofywać swoje poparcie dla partii rządzącej.

Z aplikacji Stop COVID korzysta 7 tys. osób. Rządzący wyrzucili 6 mln złotych w błoto?
262
06.08.2021 18:42

APLIKACJA
 / 
Z aplikacji Stop COVID korzysta 7 tys. osób. Rządzący wyrzucili 6 mln złotych w błoto?

Serwis Spider’sWeb.pl podał, że z aplikacji Stop COVID ProteGO Safe korzysta ledwie 7 tys. osób. Kosztowała 6 mln zł. - To jest dosyć skomplikowana sprawa, ale faktem jest, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym do takiego fiaska doszło - podkreśla Krzysztof Izdebski, prawnik i aktywista. W programie "Newsroom" WP podkreślił, że na brak zainteresowania aplikacją składa się kilka czynników, m.in. brak świadomości obywateli, po co mu ta aplikacja, a także niezdecydowanie rządu, czy ma ona być obowiązkowa. Czy zatem były to pieniądze wyrzucone w błoto? - Nie chce stawiać takiej tezy, że one były wyrzucone w błoto, żeby było wrażenie jakiegoś marnotrawstwa, czy wręcz korupcji. To była też kwestia pewnych eksperymentów na początku - ocenia gość WP. Dodaje, że można było trochę poczekać na doświadczenia innych państw.

Prześwietlili majątek matki Daniela Obajtka. "To pokazuje małą efektywność kontroli majątków osób publicznych"
371
06.08.2021 15:22

MAJĄTEK
 / 
Prześwietlili majątek matki Daniela Obajtka. "To pokazuje małą efektywność kontroli majątków osób publicznych"

"Gazeta Wyborcza" prześwietliła majątek matki Daniela Obajtka. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że kobieta w ciągu kilku lat wyłożyła aż 800 tys. złotych gotówką na kupno udziałów w spółce ERG Bieruń Folie, choć sama zarabiała między 1,2 a 1,5 tys. złotych. - Rodzi się podejrzenie, że sam Daniel Obajtek, zarabiający przecież niewiele pieniędzy jako wójt, pomógł matce te pieniądze zdobyć, czy wręcz była to część jego majątku. Taka jest teza dziennikarzy "Gazety Wyborczej", ale to pokazuje nam też małą efektywność sprawdzania, czy kontroli majątków osób, które pełnią funkcje publiczne. Niezależnie, czy są byłymi premierami, czy też wójtami - mówił w programie "Newsroom" WP prawnik i aktywista Krzysztof Izdebski. Zwrócił też uwagę na problem połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego. - Działania prokuratury są "skażone u źródła" tym, że są działaniami politycznymi, czy też mogą takimi być - wyjaśnił gość WP.

Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"
104
04.08.2021 18:20

GOSPODARKA
 / 
Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Premier Mateusz Morawiecki negocjuje z przedsiębiorcami ustępstwa w zamian za poparcie Polskiego Ładu. - Pan premier zadeklarował wczoraj, że jeżeli chodzi o ryczałt ewidencjonowany, to wróci to do poprzedniej formy, choć trochę zmodyfikowanej - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W programie "Newsroom" WP ujawnił, że dla przedsiębiorców działających w ryczałcie ewidencjonowanym mającym obroty do 60 tys. zł składka zdrowotna wyniesie 300 zł, a dla tych o obrotach do 2 mln euro - 500 zł. To jednak nie wystarczy, by ZPP do poparł Polski Ład. - My domagamy się jeszcze przy podatku liniowym i podatku na skali wyliczenia składki zdrowotnej jako procent od średniego wynagrodzenia, plus zrezygnować z 9-procentowego podatku zdrowotnego w przypadku wynagrodzenia z powołania. Pod takimi warunkami poprzemy Polski Ład - wyjaśnił Cezary Kaźmierczak.

"Tłuste koty" PiS. Suski: Mam dwa koty, jeden jest tłusty
24
22.07.2021 15:20

PIS
 / 
"Tłuste koty" PiS. Suski: Mam dwa koty, jeden jest tłusty

PSL przygotował listę "tłustych kotów" z PiS, czyli osób związanych z rządzącą partią, które zasiadają w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. - U nas, jeśli chodzi o rady nadzorcze, był wymóg posiadania wykształcenia, egzaminów do rad nadzorczych, ukończenia studiów MBA. Wszystkie osoby, które są w tych radach nadzorczych, takie kryteria spełniają - powiedział w programie "Newsroom" poseł PiS Marek Suski. - Bez takich kwalifikacji nikt nie zostanie powołany. Z mojej rodziny nikt nie zasiada, choć moja córka ma studia i ukończone MBA, nie zasiada i nie zasiadała. Więc nie mam w rodzinie tłustych kotów. Chociaż mam dwa koty w domu, jeden rzeczywiście jest tłusty - dodał. - Jak popatrzeć na radnych, to w samorządach w większości rządzi Platforma Obywatelska. Tam tysiące osób jest w radach nadzorczych. I z PSL, i z PO. Tam to dopiero są tłuste koty, tłuste tygrysy wręcz. Samorządowcy widzą u nas mały włos w oku, a belki we własnym nie widzą. Niech się uderzą we własne piersi, bo tam są dopiero zasoby tłustych kotów - podkreślił Marek Suski.

bEEsyPVj
Budowa CPK. Ile osób straci domy, ziemie i firmy? Horała odpowiada
443
13.07.2021 15:20

LOTNISKO
 / 
Budowa CPK. Ile osób straci domy, ziemie i firmy? Horała odpowiada

Trwa wykup gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Część mieszkańców będzie musiała opuścić swoje domy. - Na całkowitym obszarze rezerwacji, który jest większy niż lotnisko, jest około trzech tysięcy mieszkańców. Myślę, że ostateczny obszar obejmie mniejszą liczbę, być może zdecydowanie mniejszą. To już będzie wynikało z kontynuacji postępowania inwestycyjnego, precyzowania lokalizacji i ostatecznie przesądzonej decyzji środowiskowej - powiedział w programie "Newsroom" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK oraz wiceminister infrastruktury. - Ci mieszkańcy dostaną odszkodowania zgodne z ustaleniami rzeczoznawców. Jest kilka możliwości, mogą przystąpić do programu dobrowolnych nabyć, ale z tego nikt nie musi skorzystać. Później przychodzą oferty wykupu, ale - jak w każdej inwestycji - jeśli ktoś się nie zgodzi, to będą wywłaszczenia. Mamy to przećwiczone, te procesy tak samo wyglądają w przypadku budowy dróg czy kolei - dodał.

Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią
427
13.07.2021 14:20

PRAWO
 / 
Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, ma to być nowy bat na piratów drogowych. - Kontynuujemy bardzo wiele inicjatyw, które służyły polepszeniu infrastruktury. Mandaty w Polsce są rażąco niskie, społeczeństwo przez ostatnich 20 lat się znacząco wzbogaciło, dotkliwość mandatów stała się zdecydowanie mniejsza, pora je zaktualizować. Mandaty bardzo długo nie były waloryzowane, stały się niskie - powiedział w programie "Newsroom" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - Na polskich drogach wciąż giną ludzie, są to tysiące osób. To, poza wielką tragedią, również ogromne koszty. Doświadczenia innych państw pokazują, że te kary muszą być odczuwalne - dodał. Był też pytany, kiedy ustawa trafi do Sejmu. - Co do dnia nie jestem w stanie powiedzieć, ale w najbliższym czasie. Latem lub wczesną jesienią, to też zależy od Sejmu, jak szybko będzie procedował. Według całej dostępnej mi wiedzy, nie jest to żadna wrzutka, to niepopularny społecznie pomysł, ludzie nie lubią mandatów. Pokazujemy te przepisy, jemy tę żabę, w wymiarze politycznym, by w efekcie zwiększyło się bezpieczeństwo na drogach - podkreślił.

Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"
28
08.07.2021 15:24

WIDEO
 / 
Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"

Turystyka wróciła po okresie lockdownu i tak jak można było się spodziewać, wielu przedsiębiorców próbuje choć częściowo odzyskać to, co stracili. Stąd w wielu turystycznych regionach Polski ceny przebijają te zagraniczne. I raczej nie ma co liczyć na tańsze oferty. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, stwierdził w programie "Newsroom", że państwo nie powinno ingerować w ceny. - Raczej powinniśmy się skupić na tym, by jakoś usług była jak najwyższa. Już w ubiegłych latach były doniesienia, że ceny np. nad morzem przyprawiają o zawrót głowy, ale to jest efekt popytu i podaży - wyjaśniał wiceminister.

Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"
1K
06.07.2021 16:35

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

W programie Newsroom WP rzecznik "Solidarności", Marek Lewandowski, odniósł się do zapowiedzi rządu, że budżetówka nie dostanie podwyżek. - To niedopuszczalne - skomentował Lewandowski. - Pensje w budżetówce są zamrożone od wielu lat, a choćby COVID-19 pokazał, jak strasznych skutków tego doświadczamy. W rządowych agencjach, od których zależy nasze bezpieczeństwo, takich, jak np. Sanepid, zarobki są takie, że nie przyciągną fachowców, ludzi po studiach technicznych, chemicznych czy weterynaryjnych. Nikt tam za takie pieniądze pracować nie będzie - dodał.

bEEsyPVp
Wykup ziemii pod CPK. Przymusowe wywłaszczenia w przyszłym roku
143
27.06.2021 16:01

WIDEO
 / 
Wykup ziemii pod CPK. Przymusowe wywłaszczenia w przyszłym roku

Toczą się negocjacje w sprawie wykupu ziemi pod Centralny Port Komunikacyjnych. Na razie trwa program dobrowolnych nabyć. Choć chętnych zgłosiły się sporo, to na razie nie osiągnięto porozumienia w sprawie cen wykupu. – Ja to szanuję, każdy chce uzyskać jak najlepszą cenę za swój majątek, może część osób czeka na etap wywłaszczeń, które będą prowadzone za odszkodowania – powiedział w programie „Newsroom” Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. – Wywłaszczenia przymusowe ruszą mniej więcej za rok, to jest ostatni etap przed wbiciem łopaty. Ostatnio CPK rozważa też możliwość przeniesienia osób, których działki przeznaczono pod budowę portu, do specjalnie wybudowanej dla nich osady. – Wcześniej nie było wielkiego zainteresowania relokacją zorganizowaną, takie wątki zaczęły się pojawiać kilka tygodni temu – powiedział Horała.

Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"
21
23.06.2021 16:14

EMERYTURY
 / 
Nawet 10 tys. osób rocznie wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych. "Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim"

Osoby, które będą przechodziły na emerytury w czerwcu, i to już w tym roku, dostaną emeryturę na zasadach majowych, czyli uwzględniającą waloryzację kwartalną i roczną. W Sejmie trwają właśnie prace nad likwidacją tzw. pułapki emerytur czerwcowych, bo dotąd ten, kto złożył wniosek o świadczenie w tym miesiącu, mógł być pozbawiony jednej z waloryzacji. - Nie każdy jest Jarosławem Kaczyńskim, nie każdemu pracownik ZUS-u o tym powie, żeby poczekać kilka tygodni - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Po zmianie przepisów zniknie luka, przez którą nawet 10 tys. osób rocznie przechodziło na emerytury w nieodpowiednim momencie i w efekcie dostawało niższe świadczenia.

Nadchodzi długi weekend. Czy za pokój zapłacimy fortunę?
4
01.06.2021 15:59

TURYSTYKA
 / 
Nadchodzi długi weekend. Czy za pokój zapłacimy fortunę?

Majówka przepadła hotelarzom ze względu na obowiązujący w tamtym czasie lockdown. Branża liczy, że straty częściowo odbije sobie w trakcie czerwcowego długiego weekendu. Czy można zatem spodziewać się skoku cen za nocleg? - Nie powiedziałabym, że jest znacząco drożej - uspokaja Anna Kryjer z serwisu Nocowanie.pl. - Ceny za nocleg może odbiegają od ubiegłorocznych, ale to są różnice na poziomie średnio 5-6 zł za osobę - wylicza ekspertka w programie "Newsroom" WP. W najpopularniejszych miejscowościach na południu Polski za nocleg turyści jednak zapłacą ponad 50 zł za dobę od osoby.

Szturm Polaków na długi weekend. W tych miejscowościach noclegu nie znajdziesz
2
01.06.2021 15:23

HOTELE
 / 
Szturm Polaków na długi weekend. W tych miejscowościach noclegu nie znajdziesz

- To właściwie pierwszy długi weekend, odkąd odmrożone zostały noclegi, dlatego Polacy ruszyli szturmem na pobyty w różnych miejscach w Polsce - opowiadała Anna Kryjer z serwisu Nocowanie.pl. Gdzie zatem trudno o nocleg? Boże Ciało 2021 i wynikający z niego długi weekend Polacy chcą spędzić przede wszystkim w górach. Jak tłumaczyła ekspertka w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski zdobyć pokój na południu Polski to trudne zadanie.

bEEsyPVq
Nadchodzi długi weekend. Tam znajdziesz pokój na ostatnią chwilę, pustki w hotelach
173
01.06.2021 13:46

HOTELE
 / 
Nadchodzi długi weekend. Tam znajdziesz pokój na ostatnią chwilę, pustki w hotelach

Polacy ruszyli szturmem do znanych miejscowości wypoczynkowych na pierwszy długi weekend, w którym mogą działać hotele. Są jednak w Polsce lokalizacje, o których mało który wczasowicz wie, a mają sporo do zaoferowania. - Mogę polecić takie kierunki, jak, chociażby, Roztocze, okolice Zwierzyńca czy Suśca - poleca Anna Krygier z serwisu Nocowanie.pl. Noclegi można znaleźć również w dużych miastach. - W związku z tym, że dużo osób szuka pokojów w górach, to myślę, że dużo miejsc dla naszych turystów będzie jeszcze nad morzem - dodaje eksperta w programie "Newsroom" WP. Znalezienie pokoju na ostatnią chwilę jest zatem możliwe.

Gospodarka się otwiera, ale reżim konieczny. "Powinno być zupełnie dobrze"
26
31.05.2021 15:34

WIDEO
 / 
Gospodarka się otwiera, ale reżim konieczny. "Powinno być zupełnie dobrze"

- Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby nie odmrażać gospodarki - uważa prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. - Nauczyliśmy się wiele, na przykład, że maseczki w pomieszczeniach zamkniętych znacznie zmniejszają transmisję wirusa. Wcześniej dyskutowaliśmy o tym, dziś wiemy, że ludzie żyjący w Azji mają rację. Zdyscyplinowane społeczeństwa, kiedy przychodzi sezon na zakażenia przenoszone drogą kropelkową, grzecznie zakładają maski - powiedział prof. Horban. Jakiego reżimu powinniśmy przestrzegać? - Chodzi o nasze ukochane 1,5 metra do 2 metrów dystansu. Ponadto dezynfekujemy, nie plujemy, czyścimy powierzchnie płaskie, ogólnie mówiąc: zachowujemy się higienicznie. Powinno być zupełnie dobrze - uważa prof. Horban.

Majówka na świeżym powietrzu. "Przed nami okres testowy"
3
19.04.2021 15:43

GASTRONOMIA
 / 
Majówka na świeżym powietrzu. "Przed nami okres testowy"

Tak - odpowiada prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego, na pytanie o to, czy otwierać restauracje przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego. - To miejsca pracy, które najbardziej ucierpiały, bardzo wiele punktów gastronomicznych się pozamykało - dodaje. Zaznacza, że wiele tu zależy od samych klientów i tego, jak będą się zachowywać. Wirusolog dodaje, że przed nami majówka, którą lubimy spędzać na świeżym powietrzu. Powinniśmy ją spędzić w gronie osób, z którymi spotykamy się na co dzień. Ale nie tylko. - Jeśli są w rodzinie i wśród znajomych osoby, które są zaszczepione, nie widzę powodów, dla których miałyby się nie spotkać. - Natomiast większe zgromadzenia, zwłaszcza bez maseczek, to wciąż jest ryzyko. Nawet na świeżym powietrzu, jeśli są te osoby blisko siebie, to wciąż jest ryzyko - podkreśla wirusolog.

Jak zatrzymać wzrost opłat za śmieci? "Wyślę pismo o zaopiniowanie propozycji prezydenta Trzaskowskiego"
270
16.04.2021 17:34

WIDEO
 / 
Jak zatrzymać wzrost opłat za śmieci? "Wyślę pismo o zaopiniowanie propozycji prezydenta Trzaskowskiego"

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, w programie WP Newsroom mówił o pomysłach, które mają zatrzymać wzrost opłat. - W tej chwili na agendzie mamy projekt Czystość Plus, to powinno powstrzymać wzrost kosztów za gospodarkę odpadową – podał przykład wiceminister. - Ja ze stroną samorządową umówiłem się i przygotowałem przepisy, które w najbliższym czasie trafią do parlamentu, one dają oddech samorządom - mówił też Jacek Ozdoba. I zadeklarował: - W dniu dzisiejszym wystosuję pismo z prośbą o zaopiniowanie propozycji pana prezydenta Trzaskowskiego - powiedział, dodając, że jest otwarty na dialog. Zaznaczył jednak: - Najistotniejsze jest inwestowanie w systemy i nowe instalacje, bo to daje możliwość zmniejszania tych kosztów czy też ich niepodwyższania - twierdzi wiceminister.

Ulotka miasta Warszawy rozsierdziła wiceministra. "Wzywam, żeby przestać kłamać"
73
16.04.2021 16:40

WIDEO
 / 
Ulotka miasta Warszawy rozsierdziła wiceministra. "Wzywam, żeby przestać kłamać"

- Nie tyle rząd chce, co chce miasto stołeczne Warszawa - tymi słowami wiceminister Jacek Ozdoba sprecyzował informacje o tym, by samorządy mogły dopłacać do systemu zagospodarowania śmieciami. W programie WP Newsroom Jacek Ozdoba pokazał ulotkę, w której Warszawa tłumaczy mieszkańcom, dlaczego muszą płacić więcej za śmieci. - Ta kampania zawiera nieprawdziwe informacje - przekonuje Ozdoba i przekonuje, że ustawa, o której mowa w kampanii, nie jest nowa, a obowiązuje od 2011 r. - Dla mnie najistotniejsza jest kieszeń Polaków i podjąłem decyzję, że jeśli miasto stołeczne Warszawa zwróciło się o rozważenie możliwości zmiany przepisów, które są owocem parlamentaryzmu czasów Platformy Obywatelskiej, to przychylam się, takie prace prowadzimy - mówił Jacek Ozdoba.