Trwa ładowanie...
bEJcuaRh
Notowania

Newsroom – Wszystkie wiadomości

Ulotka miasta Warszawy rozsierdziła wiceministra. "Wzywam, żeby przestać kłamać"
73
16.04.2021 16:40

WIDEO
 / 
Ulotka miasta Warszawy rozsierdziła wiceministra. "Wzywam, żeby przestać kłamać"

- Nie tyle rząd chce, co chce miasto stołeczne Warszawa - tymi słowami wiceminister Jacek Ozdoba sprecyzował informacje o tym, by samorządy mogły dopłacać do systemu zagospodarowania śmieciami. W programie WP Newsroom Jacek Ozdoba pokazał ulotkę, w której Warszawa tłumaczy mieszkańcom, dlaczego muszą płacić więcej za śmieci. - Ta kampania zawiera nieprawdziwe informacje - przekonuje Ozdoba i przekonuje, że ustawa, o której mowa w kampanii, nie jest nowa, a obowiązuje od 2011 r. - Dla mnie najistotniejsza jest kieszeń Polaków i podjąłem decyzję, że jeśli miasto stołeczne Warszawa zwróciło się o rozważenie możliwości zmiany przepisów, które są owocem parlamentaryzmu czasów Platformy Obywatelskiej, to przychylam się, takie prace prowadzimy - mówił Jacek Ozdoba.

Kaucja za butelki plastikowe. "To będzie system mieszany. Taki złoty środek"
55
16.04.2021 15:27

PLASTIK
 / 
Kaucja za butelki plastikowe. "To będzie system mieszany. Taki złoty środek"

- Taki system został przygotowywany i jest szlifowany, by w najbliższym czasie ujrzeć światło dzienne - mówił o systemie kaucyjnym wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, gość programu WP "Newsroom". Zaznaczył, że rozwiązanie musi być dobrze przygotowane, by nie wiązało się z gigantycznymi obciążeniami. - Wprowadzenie systemu tak, jak chcą niektóre ugrupowania, że na każdym rogu będzie stał butelkomat, spowodowałby wzrost kosztów dla konsumentów, a tego chcemy uniknąć - zapewnił wiceminister Ozdoba. System będzie więc mieszany, będą to i butelkomaty, i punkty w sklepach, które podpiszą stosowną umowę i będą przyjmować butelki.

Giertych nie odpuszcza. "Prokuratura straciła jakąkolwiek wiarygodność"
171
12.04.2021 15:25

ROMAN GIERTYCH
 / 
Giertych nie odpuszcza. "Prokuratura straciła jakąkolwiek wiarygodność"

- Polska prokuratura straciła jakąkolwiek wiarygodność. Mówię to jako obrońca w wielu sprawach, jak i ofiara – mówił w programie "Newsroom WP" Roman Giertych. W ten sposób odniósł się do zwolnienia z aresztu Sławomira Nowaka i słów Donalda Tuska o tym, że Nowak to "więzień polityczny". – To sądy są od osądzania czyjejś winy, a nie prokuratura – dodaje Giertych. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu byłemu ministrowi transportu. Nowak został zwolniony.

Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? Prezes ZUS zdradza szczegóły
12
31.03.2021 16:51

FIRMA
 / 
Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? Prezes ZUS zdradza szczegóły

Przedsiębiorcy dostają po kieszeni przez lockdown spowodowany pandemią koronawirusa. Rząd rozszerzy tarczę antykryzysową? - W jakimś stopniu ZUS uczestnicy z resortem rozwoju w ewaluacji tych przepisów. Monitorujemy wszystkie tarcze. Jesteśmy współuczestnikami praktycznie ośmiu już tarcz. Co do przyszłości, pracujemy nad tarczą 9. Kontynuujemy sprawdzone w praktyce rodzaje rozwiązań, jak świadczenie postojowe - powiedziała w programie "Newsroom" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Chce powiedzieć przedsiębiorcom, że w wyniku prac nad tarczą 9, uwzględnianie są m.in. wnioski zgłaszane przez przedsiębiorców. Pierwszą nowością jest to, że PKD będziemy ustalać na dzień 31 marca br. To świetna wiadomość - dodała.

Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?
10
31.03.2021 16:09

ZASIŁEK
 / 
Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?

Pandemia koronawirusa to gigantyczna liczba osób na zwolnieniach lekarskich? - Zaczynam dzień od tego, że czytam ogromną liczbę raportów. W systemie widzę, że w marcu wystawiliśmy 2,5 mln e-ZLA. To dużo. Więcej o 22 proc. niż w lutym i więcej o 46 proc. niż w styczniu. Rekordem oczywiście był marzec ubiegłego roku, było to 3,3 mln zwolnień. Byliśmy zszokowani, obawialiśmy się, że nasze nowoczesne narzędzia tego nie wytrzymają - powiedziała w programie "Newsroom" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - 2,5 mln zwolnień lekarskich to bardzo dużo. To pociąga za sobą zasiłki, świadczenia, czyli wzrost kosztów. Co do kontroli ZUS, te sprowadzają się przede wszystkim do analizowania danych. Nie widzę tendencji wzrostowych - dodała.

bEJcuaRj
Emerytury wzrosną przez wzrost liczby zgonów? Prezes ZUS wyjaśnia
16
31.03.2021 15:47

EMERYTURA
 / 
Emerytury wzrosną przez wzrost liczby zgonów? Prezes ZUS wyjaśnia

W trakcie pandemii wiele osób umiera przedwcześnie, to wpływa na statystykę. Skraca się przewidywana długość życia. Czy to oznacza, że emerytury wzrosną? - Tablice trwania życia są kluczowe dla tego mianownika. Przypomnijmy, w liczniku jest nasz kapitał emerytalny, czyli ile składek odprowadziliśmy przez cały okres aktywności zawodowej, a właśnie do mianownika przyjmujemy te tablice trwania życia - powiedziała w programie "Newsroom" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Główny Urząd Statystyczny opublikował tablice życia na podstawie danych dotyczących śmiertelności w 2020 roku. Odnotowano 67 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej. To spowodowało spadek przewidywanego średniego dalszego trwania życia. Rzeczywiście mianownik będzie niższy dla 60-latków, a to oznacza wyższe emerytury - dodała.

13. emerytura jeszcze przed świętami? Prezes ZUS zdradza daty
524
31.03.2021 15:32

EMERYCI
 / 
13. emerytura jeszcze przed świętami? Prezes ZUS zdradza daty

"Trzynastki" dla emerytów i rencistów będą na kontach jeszcze przed Wielkanocą. - Jak już mnie tak pan redaktor podszedł to powiem, że de facto niektóre osoby dostaną pierwsze świadczenia już dzisiaj. To wszystko zależy od banku, w którym prowadzone są wypłaty. Ustawowo pierwszym terminem po 1 kwietnia jest 5 kwietnia, ale wiemy, że wypłaty będą realizowane także 2 kwietnia - powiedziała w programie "Newsroom" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Dla prawie 8 mln emerytów i rencistów ZUS rozpoczął już fizycznie wypłatę trzynastej emerytury. Przypomnijmy, że jest to 1250 zł 88 gr. To jest ta zwaloryzowana minimalna emerytura. Dodajmy także, że trzynasta emerytura przysługuje nie tylko emerytom i rencistom, ale i osobom pobierającym inne świadczenia - dodała.

Rekord WOŚP, fundacja zarobi na odsetkach? Owsiak odpowiada: kuriozalne
23
30.03.2021 18:09

JERZY OWSIAK
 / 
Rekord WOŚP, fundacja zarobi na odsetkach? Owsiak odpowiada: kuriozalne

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 211 mln zł. To absolutny rekord. Co z odsetkami? - Myślę, że jest coraz mniej aż tak kuriozalnych pytań, ponieważ to, co robimy z tymi pieniędzmi, wiedzą wszyscy. Te pieniądze wracają do systemu. Byliśmy świadkami, że z tego systemu wyleciało 200 mln zł na respiratory, które do teraz są nierozliczone. Kiedy ludzie nas pytają, jak się czujemy, kiedy podobne sumy są trwonione i wyparowują z systemu w niewyjaśniony sposób, odpowiadamy krótko, że gramy dla ludzi, to dla nich jest ten sprzęt, nie dla rządu - powiedział w programie "Newsroom" Jerzy Owsiak, prezes WOŚP. - Wszyscy, którzy zadają takie pytanie, jak te pieniądze będą wydawane, widzą to co roku. My to robimy bardzo dokładnie. Finał też jest momentem rozliczeń, pokazują to też szpitale, pacjenci, ludzie, którzy stykają się z naszym sprzętem. Gdzie trzymamy pieniądze? Niestety pieniądze nie mają takich odsetek, jak to było na początku. Wtedy bank dawał nam nawet 17 proc. Teraz mówi się, że będziemy za to płacili, że trzymamy je w banku. Najważniejsze, że te pieniądze są bezpieczne i mamy je pod ręką. Bardzo dokładnie planujemy wydatki - wyjaśnił Owsiak.

Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca
12
30.03.2021 18:00

EKOLOGIA
 / 
Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca

Świat zmaga się z kryzysem klimatyczny, jak z nim walczyć? - Jesteśmy bardzo mocno włączeni w sprawiedliwą transformację, współpracujemy z kilkudziesięcioma gminami górniczymi w Polsce, ale ta współpraca obejmuje również samorządy innych krajów, które też odchodzą od węgla. Stworzenie nowych miejsc pracy to nie jest łatwy proces, nie da się tego zrobić w jeden dzień. Wymaga to wsparcia osłonowego dla pracowników górnictwa - powiedział w programie "Newsroom" Mirosław Proppe, prezes fundacji WWF Polska. - Być może będzie potrzebne dofinansowanie, pewien dochód gwarantowany. Lepiej wyrównać pensje górników, którzy będą szli do pracy w innych firmach, niż dopłacać do nierentownej firmy. Dopłacanie do takiej w nieskończoność będzie drenowało kieszenie podatników - dodał.

bEJcuaRp
Obostrzenia w Polsce. Trzy regiony w większym reżimie. "Na duży lockdown nas nie stać"
59
12.03.2021 16:24

ZDROWIE
 / 
Obostrzenia w Polsce. Trzy regiony w większym reżimie. "Na duży lockdown nas nie stać"

Od poniedziałku 1/3 Polski będzie w lockdownie. Czy trzeba wprowadzić obostrzenia w całym kraju? - Zdania są podzielone. Ja bym był zwolennikiem bardzo ostrych, ale krótkich lockdownów, z których wychodzilibyśmy z większą kulturą epidemiczną, z jasnym przekazem, otwartymi branżami, oczywiście w reżimie sanitarnym, tylko nie wiem, czy nas na to stać – mówił dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny. Jak dodał, jeśli zostanie przekroczona granica 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, to wtedy taki krok będzie nieunikniony.

Przedsiębiorca-buntownik otwiera pub mimo zakazu. "Niewykluczone, że zamkniemy go na stałe"
316
12.03.2021 16:00

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Przedsiębiorca-buntownik otwiera pub mimo zakazu. "Niewykluczone, że zamkniemy go na stałe"

Warszawski pub "PiwPaw" otworzył się mimo zakazu. Interweniowała policja. Właściciel lokalu został zatrzymany. - Ci przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, ale przede wszystkim ryzykują życiem - swoim własnym oraz innych osób. W przypadku tego klubu mamy do czynienia z recydywą, ponieważ jest on zamykany, a potem na nowo się otwiera – mówił w programie "Newsroom" wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, niewykluczone, że pub zostanie zamknięty na stałe. Radziwiłł zwrócił się też z apelem do klientów, aby przestrzegali obostrzeń.

Tzw. podatek od smartfonów. Kukiz: "ta opłata jest potrzebna"
238
12.03.2021 15:36

KUKIZ'15
 / 
Tzw. podatek od smartfonów. Kukiz: "ta opłata jest potrzebna"

Zbliża się kolejny podatek. Nazywa się "opłata reprograficzna". Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że jest zielone światło, aby kontynuować ten projekt. – Jesteśmy jedynym krajem w UE, który tych opłat od smartfonów nie wprowadził. Uważam, że ta opłata jest potrzebna – mówił w programie "Newsroom" Paweł Kukiz, Kukiz'15. Przypomnijmy, pomysł polega na tym, aby producenci sprzętu oddawali część marży na fundusz dla artystów. Zdaniem branży, doprowadzi to do podrożenia elektroniki.

Wiek emerytalny w górę? "Dlaczego Niemiec i Holender mogą pracować dłużej, a my nie?"
1.3K
09.03.2021 16:09

EMERYTURY
 / 
Wiek emerytalny w górę? "Dlaczego Niemiec i Holender mogą pracować dłużej, a my nie?"

Jak długo powinny pracować Polki i Polacy? - Należy zrównać wiek kobiet i mężczyzn. Ten wiek powinien zostać podniesiony do 65-go roku życia, a potem stopniowo wydłużany. Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy coraz zdrowsi. Wszystkie kraje na świecie podnoszą wiek, ale nie wiem, czemu Polska tego nie robi - powiedział w programie "Newsroom" dr Sławomir Dudek, ekonomista FOR. - Dlaczego Niemiec i Holender mogą pracować dłużej, a my nie? – dodał ekspert.

bEJcuaRq
Kwota wolna od podatku w górę. "Wolałbym to w miejsce 500 plus"
174
09.03.2021 15:41

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Kwota wolna od podatku w górę. "Wolałbym to w miejsce 500 plus"

Prawo i Sprawiedliwość chce się wziąć za kwotę wolną od podatku. Ma powędrować do poziomu 30 tys. zł. - Ekonomicznie jest to dobre rozwiązanie, bo to zmniejsza klin podatkowo-skarbowy i sprawia, że ludzie chętniej pracują. A to jest największa bolączka Polski – sprawić, aby pracownikom opłacało się pracować. To jedyny sposób, aby dogonić gospodarczo Niemcy, bo kuleje nam demografia – powiedział w programie "Newsroom" dr Sławomir Dudek, ekonomista FOR. Jak dodał, chętnie zamieniłby program 500 plus na większą kwotę wolną od podatku.

Emerytury gwiazd. Skąd tak niskie świadczenia? "Liczą się składki i staż"
396
01.03.2021 18:01

EMERYTURY
 / 
Emerytury gwiazd. Skąd tak niskie świadczenia? "Liczą się składki i staż"

Celebryci, choć obserwujemy ich na scenie i ekranach od lat, to emerytury otrzymują malutkie. Dlaczego? - Jeśli ktoś w czasie lat pracy nie przeznaczał swoich środków do systemu, to może mieć niską emeryturę albo może nie mieć jej w ogóle. Druga rzecz to staż pracy. Jeśli ktoś nie przepracuje 25 lat, to nie ma uprawień do skorzystania z najniższej emerytury - mówił w programie "Newsroom" minister pracy Stanisław Szwed. Najniższe świadczenie polskiego emeryta wynosiła w ubiegłym roku 3 grosze.

500 plus. Jak złożyć wniosek? "Zachęcamy do składania wniosków"
131
01.03.2021 17:17

500 PLUS
 / 
500 plus. Jak złożyć wniosek? "Zachęcamy do składania wniosków"

1 czerwca rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy programu 500 plus. Ostatni okres rozliczeniowy został przez rząd wydłużony (w związku z rozszerzeniem programu) i żadnych wniosków składać więc nie musieli. Tym, którym przyznano świadczenie od 1 października 2019, do końca maja 2021 roku wciąż będą je otrzymywać. Ale w tym roku nastąpiła zmiana. Znów liczyć się będą terminy, a świadczenie można stracić, jeśli nie złoży się wniosku na czas. Od 2021 zmieniły się okresy rozliczeniowe programu 500+. – Aby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek. Te wnioski można składać elektronicznie. Do teraz już 3 mln osób złożyło wnioski na nowy okres - mówił w programie "Newsroom" minister pracy Stanisław Szwed. – Od kwietnia będziemy także przyjmować papierowe wnioski, ale zachęcamy do korzystania z formularza elektronicznego, bo wtedy taki wniosek łatwiej można przeprocesować. O świadczenie mogą starać się rodzice dzieci do 18 roku życia. Szacuje się, że jest ok. 6 mln takich osób. Koszt to 41 mld zł

Koniec OFE. Pół mln kobiet straci pieniądze. "Będziemy szukali odpowiednich rozwiązań"
3
01.03.2021 16:29

OFE
 / 
Koniec OFE. Pół mln kobiet straci pieniądze. "Będziemy szukali odpowiednich rozwiązań"

Reforma OFE to nisze świadczenie dla pół mln kobiet. Wszystko dlatego, że stracą one uprawnienie do przeliczania emerytury. – Kończymy ten proces. Rozwiązanie (reforma – red.) jest w parlamencie. To, co czym mówią państwo to kwestia przeliczania środków, które trafią do ZUS. Te przeliczniki wynikają z wcześniej pojętych działań Nie chcemy, aby ktokolwiek był pokrzywdzony. Będziemy szukali takich rozwiązań, aby nikt nie był stratny przy likwidacji systemu – mówił w programie "Newsroom" minister pracy Stanisław Szwed. Przypomnijmy: rząd premiera Mateusza Morawieckiego planuje zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne.

Waloryzacja emerytur. "To się emerytom należy"
87
01.03.2021 15:24

NEWSROOM
 / 
Waloryzacja emerytur. "To się emerytom należy"

Zmiany od 1 marca. Wzrastają emerytury i inne świadczenia. – Na waloryzację przeznaczymy 10 mld zł. Dotyczyć to będzie 9 mln osób. Są to ważne zmiany, na które emeryci czekają. Postrzegamy takie zmiany, jaki istotny element wsparcia. Przypomnę też, że będziemy wypłacać 13. emeryturę. Dokładnie 1 kwietnia seniorzy dostaną dodatkowe świadczenia. Jesienią zaś do świadczeniobiorców trafi 14. emerytura. To wszystko emerytom się należy – mówił w programie "Newsroom" minister pracy Stanisław Szwed. Dzięki waloryzacji renty i emerytury wzrosną o ponad 4 proc. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, więc świadczeniobiorcy żadnych wniosków składać nie muszą.