Trwa ładowanie...
bESLPCjV
Notowania

Newsroom – Wszystkie wiadomości

Szczepionka przeciwko koronawirusowi. "W marcu-kwietniu będzie dostępna dla Polaków"
577
11.09.2020 15:12

MINISTER ZDROWIA
 / 
Szczepionka przeciwko koronawirusowi. "W marcu-kwietniu będzie dostępna dla Polaków"

- Prace nad szczepionką trwają od pewnego czasu. Została utworzona specjalna grupa zakupowa, która prowadzi rozmowy z różnymi dostawcami. Jeden z nich zakomunikował, że szczepionka będzie dostępna pod koniec grudnia. Polacy również będą mogli z niej skorzystać. Jesteśmy krajem, który zajmie pierwszą kolejność w grupie zakupowej. Ma być przygotowane blisko 300 mln szczepionek, a my mamy pierwszeństwo wedle parytetu ludności. Będziemy mieli dostęp do ilości szczepionek, które zabezpieczą interesy Polski. W okolicach marca-kwietnia można spodziewać się, że ta szczepionka będzie dostępna – mówił w programie "Newsroom" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Oznakowanie mięsa. "Chodzi o przejrzystość"
30
09.09.2020 15:40

MIĘSO
 / 
Oznakowanie mięsa. "Chodzi o przejrzystość"

- Nas, producentów, obowiązuje system znakowania. Dotyczy on pakowania jedzenia. Teraz chodzi o to, aby na ladach sklepowych były informacje w formie graficznej, które będą wskazywały, z jakiego kraju pochodzi np. dane mięso. Jeżeli okaże się, że prosiak jest duński, a odchowany w Polsce, to będą dwie flagi: duńska i polska. Chodzi o przejrzystość – mówił w programie "Newsroom" Jerzy Rey ze Związku Polskie Mięso.

Koniec uboju rytualnego. "To będzie dewastacja branży"
9
09.09.2020 15:40

MIĘSO
 / 
Koniec uboju rytualnego. "To będzie dewastacja branży"

- Konsumpcja mięsa ubijanego rytualnie to margines błędu, ale eksport takiej żywności to prawie 90 proc., więc zakaz oznacza zniszczenie tej działalności. Rolnicy, a chodzi o kilkaset tysięcy gospodarstw, stracą opłacalność. W Polsce produkcja mięsa wołowego to krok następny po produkcji mleka. 90 proc. krów mlecznych stanowi podstawę do produkcji mięsa. Jeśli okaże się, że nie będzie uboju rytualnego, w tym samym momencie zakaz uderzy w produkcję mleka – mówił w programie "Newsroom" Jerzy Rey ze Związku Polskie Mięso.

Budowa małych domków bez pozwoleń? "Nie mamy tego w planach"
33
09.09.2020 15:28

NEWSROOM
 / 
Budowa małych domków bez pozwoleń? "Nie mamy tego w planach"

- Chcemy umożliwić budowę bez pozwoleń konstrukcji do 35 mkw. Nie rozważamy w Ministerstwie Rozwoju realizacji inwestycji w takim trybie o większej powierzchni. Metraż to kwestia bezpieczeństwa architektonicznego. To, nad czym pracujemy, to cyfryzacja 10 najważniejszych działań pomiędzy klientem a urzędem. To, co było do załatwienia w urzędzie, teraz będzie można załatwić przez internet – mówił w programie "Newsroom" wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Samowola budowlana. Abolicja dla właścicieli budynków, które mają 20 lat
09.09.2020 14:58

NEWSROOM
 / 
Samowola budowlana. Abolicja dla właścicieli budynków, które mają 20 lat

- Patrząc na to, jak funkcjonuje samorząd, gdy przez 20 lat nie udawało się wychwycić samowolę, a jednocześnie były pobieranie podatki od nieruchomości, wprowadzamy możliwość legalizacji takiego obiektu Warunkiem jest dostarczenie dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo konstrukcji. Co daje taka zgoda? Wpisanie budynku do rejestru, które następnie będą podlegały kontroli okresowej. – mówił w programie "Newsroom" wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

bESLPCjX
Zmiany w prawie budowanym. "Będzie mniej obowiązków dla obywateli"
6
09.09.2020 14:40

NEWSROOM
 / 
Zmiany w prawie budowanym. "Będzie mniej obowiązków dla obywateli"

- Nowela ma przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Jeśli chodzi o katalog spraw, na które trzeba będzie mieć pozwolenie, my to precyzujemy i dopełnimy wszystko tak, aby ułatwić realizację inwestycji. W przypadku walki z suszą i ASF wprowadzimy rozwiązania, które przyspieszą budowę zbiorników retencyjnych na terenach rolnych. Kolejna rzecz to tarasy przydomowe do 35 mkw. To konstrukcja, której budowa nie wymaga kontaktu z administracją. Ponadto, 35 proc. dokumentacji to projekt budowlany. Projekt techniczny, który jest najtrudniejszy, będzie przedłożony dopiero w momencie rozpoczęcia robót budowalnych – mówił w programie "Newsroom" wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Tanie mieszkania pod wynajem. "Chcemy, aby w przyszłym roku zostały wbite łopaty"
2
09.09.2020 14:01

NEWSROOM
 / 
Tanie mieszkania pod wynajem. "Chcemy, aby w przyszłym roku zostały wbite łopaty"

- Założenia, które przedstawimy w Sejmie, mają zdynamizować rynek tanich mieszkań na wynajem. Mamy zabezpieczone 1 mld zł oraz dodatkowe 1,5 mld zł z Funduszu COVID na wsparcie samorządów w tych działaniach. W ramach tego programu mamy gruntu na 90 tys. mieszkań. Zmieniamy prawo budowlane tak, aby ten proces był szybszy. Chcemy, aby w przyszłym roku zostały wbite łopaty – mówił w programie "Newsroom" wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Sklep odmówił sprzedaży telefonu na raty, bo klient nie widzi. Sprawą zainteresował się już RPO
08.09.2020 16:46

HANDEL
 / 
Sklep odmówił sprzedaży telefonu na raty, bo klient nie widzi. Sprawą zainteresował się już RPO

- Oczekuję, że nastąpi istotna zmiana i nikt już nie będzie takich sytuacji doświadczał - powiedział wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, któremu w sklepie odmówiono sprzedaży telefonu na raty, bo jest osobą niewidomą. - Jestem jak najdalszy od wytaczania procesów, ale uważam, że mamy do czynienia z dyskryminacją. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Ja ze swej strony dokonam przeglądu prawa bankowego pod kątem gwarancji dostępności dla osób z niepełnosprawnością, Myślę, że pani minister Schmidt-Rodziewicz, która jest Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania, też sprawą się zajmie - powiedział w programie Newsroom. - Już wiemy, że to nie kwestia złego prawa, ale przestrzegania prawa - powiedział. Polska ratyfikowała konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, ale nie we wszystkich obszarach są akty wykonawcze. - Ustawy, które zostały wprowadzone, w pierwszym rzędzie nakładają obowiązki na instytucje publiczne, przełożenie tego na instytucje komercyjne wymaga dalszych działań - powiedział wiceminister. - Jednym z moich priorytetów jest stworzenie nowej ustawy o równości szans dla osób z niepełnosprawnością - zapewnił Paweł Wdówik.

Przychodzą na zakupy bez maseczek. Branża apeluje o doprecyzowanie przepisów
5
08.09.2020 15:56

ZAKUPY
 / 
Przychodzą na zakupy bez maseczek. Branża apeluje o doprecyzowanie przepisów

Zdarza się, że klienci przychodzą do sklepów bez zakrycia nosa i ust, powołując się na inne interpretacje prawne - przyznaje Radosław Knap, dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych. To problem dla branży, a każdy taki przypadek to niepotrzebne narażanie zdrowia pracowników handlu i klientów. - Bardzo nam zależy na tym, żeby nie dochodziło do sytuacji, gdzie pracownik placówki handlowej, prosząc klienta o to, żeby dbał o jego i swoje bezpieczeństwo i założył maseczkę, był za to karany - powiedział. - Widzimy niekonsekwencję w zakresie obecnej legislacji i skierowaliśmy prośbę od Ministerstwa Zdrowia, by doprecyzować przepisy - powiedział. Wczoraj wyszło specjalne pismo do Ministerstwa Zdrowia, czekamy na odpowiedź - powiedział Knap.

bESLPCkd
Szczepionka przeciw grypie. Jaki to koszt?
3
08.09.2020 15:21

ZDROWIE
 / 
Szczepionka przeciw grypie. Jaki to koszt?

- Osoby powyżej 75. roku życia otrzymują szczepionkę bezpłatnie. Osoby do 65. roku życia muszą się liczyć z wydatkiem ok. 25 zł, jeśli otrzymają receptę refundowaną - mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Połowę kosztów szczepionki poniosą też osoby w wieku od 65 do 75 lat. A co z dziećmi? - Dzieci mogą zostać zaszczepione szczepionką donosową. Koszt takiej szczepionki będzie wynosił ok. 50 proc., ta szczepionka jest wydawana na podstawie recepty refundowanej - powiedziała Piotrowska-Rutkowska.

Problemy z dostępnością szczepionki na grypę. Ludzie odchodzą z kwitkiem
73
08.09.2020 14:45

ZDROWIE
 / 
Problemy z dostępnością szczepionki na grypę. Ludzie odchodzą z kwitkiem

Pandemia koronawirusa spowodowała, że ludzie chcą się szczepić na grypę. Są jednak problemy z dostępnością szczepionki. - Sytuacja powinna się zmienić na przełomie września i października. Liczymy, że dostawy szczepionek do Polski będą regularne i w zdecydowanie większej ilości - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w programie Newsroom. Jak dodała, do Polski ma trafić ok. 2 mln szczepionek. Jeśli popyt będzie większy, ta liczba wzrośnie. Na jakiej podstawie oceniane jest to zapotrzebowanie? Jak tłumaczyła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, apteki zbierają zapotrzebowanie na szczepionki od pacjentów, tę liczbę zgłaszają hurtowni, potem pacjenci są informowani o możliwości jej nabycia. - Pamiętajmy, że szczepionki możemy nabyć w aptece na podstawie recepty - dodała.

Przydomowa grzybnia. "Borowika raczej nie wyhodujemy"
12
07.09.2020 16:23

GRZYBY
 / 
Przydomowa grzybnia. "Borowika raczej nie wyhodujemy"

- Nie mam doświadczenia z takimi eksperymentami. Natomiast to, czego jestem pewien: w ogródku można wyhodować smardze. Przenosząc korę do ogórka, można przenieść grzybnię. Jest szansa, że takie smardze będziemy mieć w swoim ogródku. Prawdziwek? Raczej mała szansa. Borowiki szlachetne potrzebują odpowiedniego drzewa, aby "nawiązać z nim współpracę". Bez tego nie urosną – mówił w programie "Newsroom" Kamil Żołądek z Nadleśnictwa Celestynów.

Klientka nie miała maseczki, ekspedientka ukarana grzywną. "Ta osoba zasłużyła na nagrodę"
37
07.09.2020 15:51

MANDAT
 / 
Klientka nie miała maseczki, ekspedientka ukarana grzywną. "Ta osoba zasłużyła na nagrodę"

- Przepisy wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, zostały utworzone w oparciu o ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Te przepisy są niemal identyczne, jak na całym świecie, gdzie jest obowiązek zakrywania nosa i ust. Jeśli chodzi o wyrok w Suwałkach, to mam nadzieję, że sąd podejdzie do tego roztropnie. Egzekwujemy przepisy o zakrywaniu nosa i ust, namawiamy, aby od klientów egzekwowano takie przepisy. Mam też jednak do czynienia a zawiadomieniem. Policjanci musieli oddać to pod rozstrzygnięcie sądu. W mojej ocenie ta ekspedientka zasłużyła od kierownictwa swojego sklepu na nagrodę – mówił w programie "Newsroom" rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka.

bESLPCke
Mandaty za brak maseczek. "Karzemy tych, którzy ostentacyjnie ignorują nakazy"
145
07.09.2020 15:21

POLICJA
 / 
Mandaty za brak maseczek. "Karzemy tych, którzy ostentacyjnie ignorują nakazy"

- Obostrzenia, nakazy dotyczące zakrywania ust nosa cały czas w Polsce obowiązują. Nikt nie zniósł stanu epidemii. Dlatego jesteśmy zobowiązani egzekwować przepisy. Przepisy stworzone przez Radę Ministrów powstały w sposób wyrozumiały dla społeczeństwa. Cały czas reagujemy. Ostatniej doby pouczyliśmy 1500 osób. Od początku działań 117 tys. osób zostało pouczonych. Jeśli chodzi o mandaty, to otrzymało je 70 osób w ciągu ostatniej doby, a od początku działań 117 tys. Do tego 6,5 tys. wniosków skierowaliśmy do sądu. Od samego początku stosujemy zasadę, aby z osobami z inspekcji sanitarnej, zwracać uwagę i wytykać błędy. Karzemy mandatami te osoby, które pomimo zwrócenia uwagi, ostentacyjnie nie chcą nakazu realizować – mówił w programie "Newsroom" rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka.

Polskie trufle. "Po ośmiu latach od rozpoczęcia projektu są pierwsze owocniki"
4
07.09.2020 15:03

GRZYBY
 / 
Polskie trufle. "Po ośmiu latach od rozpoczęcia projektu są pierwsze owocniki"

- Nie mieliśmy okazji ich próbować. Ale od kilku lat prowadzimy badania na temat występowania trufli w naszym kraju. Wprawdzie jest to raczej południowy rodzaj grzyba, ale w Polsce też trufle występują. Ten, który hodujemy, to trufla letnia. Po ośmiu latach od rozpoczęcia projektu są pierwsze owocniki tego grzyba. Znajdują się one głęboko pod ziemia. Jest to bardzo wartościowy grzyb – mówił w programie "Newsroom" Kamil Żołądek z Lasów Państwowych.

Kolejne ograniczenie liczby gości weselnych? "To spowoduje zamknięcie branży"
75
04.09.2020 16:23

NEWSROOM
 / 
Kolejne ograniczenie liczby gości weselnych? "To spowoduje zamknięcie branży"

- Dlaczego teraz pada ta propozycja (szef GIS chce ograniczyć liczbę gości weselnych do 50 – red.), gdy jesteśmy na końcu sezonu ślubnego? Młode pary nie tylko planują ślub, ale też posiadanie dzieci. Słyszę prośby i żale osób, które nie wiedzą, czy wesele może się odbyć. Ograniczenie liczby gości do 50 osób uniemożliwi zorganizowanie wesela w obiektach, które nie mogą tak małych wesel wyprawić. Jednocześnie władze doszły w tym samym momencie do wniosku, że warto posłać dzieci o szkół, gdzie przebywa po kilka tysięcy dzieci, ale według inspektora sanitarnego różnicę zrobi, czy będzie 50 czy 150 osób na weselu. W większych miastach i tak wesela wyprawiane są do 100 osób. Zmniejszenie do 50 osób spowoduje zamknięcie branży – mówiła w programie "Newsroom" Agnieszka Winnicka z Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Rejestr gości weselnych. "Ciężko go wprowadzić, nie łamiąc prawa w Polsce"
231
04.09.2020 15:57

NEWSROOM
 / 
Rejestr gości weselnych. "Ciężko go wprowadzić, nie łamiąc prawa w Polsce"

- To pomysł trudny do przeprowadzenia. Rozmawialiśmy z prawnikami. Ciężko go wprowadzić nie łamiąc prawa w Polsce. Czuję wewnętrznie, że wprowadzenie rejestracji wesel, tego, że goście będą mówili, z kim przebywali, jest bardzo dyskusyjne. Na każdym weselu jest lista gości. To "kawałek papieru" na tablicy przed wejściem do obiektu, gdzie gość ma przypisane miejsce przy stole. Moi klienci nie życzą sobie, abym robiła zdjęcia liście, bo nie chcą aby taka lista wyciekła. A teraz nie wiadomo, na jakich zasadach miałaby być udostępniana – mówiła w programie "Newsroom" Agnieszka Winnicka z Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Walka z pandemią. "System nie działa, zakłady pracy zamykają się"
61
04.09.2020 15:22

GOSPODARKA
 / 
Walka z pandemią. "System nie działa, zakłady pracy zamykają się"

- Walki nie ma, system nie funkcjonuje. Co będzie jesienią, gdy do koronawirusa dojdzie grypa? – pytał w programie "Newsroom" poseł klubu PiS Andrzej Sośnierz. - Na szczęście ta pandemia nie przebiega tak drastycznie. Rezultaty zdrowotne są zaskakujące. W czasie epidemii mniej osób zmarło w Polsce, niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Wielkich powodów do paniki nie ma. Jednak i tak potrzebny jest sprawny aparat do uspokajania miejsc, w których dzieje się coś niedobrego. To bardzo ważne z punktu widzenia gospodarki. Kolejne zakłady pracy zamykają się i jest to zupełnie niepotrzebne. W ciągu dnia kilkaset badań powinno zostać przygotowanych, tego samego dnia powinny być wynik i sytuację mielibyśmy jasną. Tego nie ma - komentował.