Trwa ładowanie...
bEUhoHQR
Notowania

Newsroom – Wszystkie wiadomości

Nowe obostrzenia. Sonik: czujemy się ofiarą
9
04.11.2020 19:54

RAFAŁ SONIK
 / 
Nowe obostrzenia. Sonik: czujemy się ofiarą

Zamknięcie galerii handlowych. - O wiele większymi rozsadnikami koronawirusa są inne obszary naszej aktywności. Nie ma wątpliwości, analizowaliśmy to. Czujemy się trochę ofiarą i ten głos będzie mocny. Przez wiele lat handel był odbierany jako dojna krowa, byliśmy obciążani z każdej strony, jednocześnie stymulowano konsumpcję. Niestety teraz hamujemy z 300 km/h do zera, dlatego droga hamowania jest bolesna - powiedział w programie "Newsroom" Rafał Sonik, przedsiębiorca, właściciel kilku centrów handlowych.

"Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje
28
02.11.2020 15:43

TVN
 / 
"Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". KRRiT protestuje, Adam Bodnar komentuje

KRRiT wzywa TVN24 do nieużywania zwrotu "Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej". Nie obawia się, że jeśli TVN by się nie podporządkował, to nie zostanie mu przedłużona koncesja na nadawanie? - zapytał Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, Marek Kacprzak, prowadzący program Newsroom. - Myślę, że takiej groźby nie ma - odparł. Zaznaczył, że wielokrotnie były podejmowane próby w odniesieniu do TVN i zawsze się to kończyło jakimś konfliktem dyplomatycznym na linii Polska-Stany Zjednoczone. Zaznaczył, że jednak niepokoi go brak konsekwentnego podejścia KRRiT. - Wczoraj pisałem artykuł naukowy, (...) analizowałem wystąpienia, a raczej brak wystąpień KRRiT w kontekście nienawistnych, wręcz antysemickich przekazów, jakie pojawiały się w mediach. Wtedy KRRiT milczała, a teraz nagle przejmuje się używaniem zbitki językowej, która jest uprawniona ze względu na to, kto przewodniczy Trybunałowi Konstytucyjnemu - mówił Adam Bodnar.

Koronawirus w Czechach. "Tutaj robi się cztery razy więcej testów niż w Polsce"
5
02.10.2020 17:07

CZECHY
 / 
Koronawirus w Czechach. "Tutaj robi się cztery razy więcej testów niż w Polsce"

- Rząd informuje, że jest groźna sytuacja epidemiologiczna, ale czeska służba zdrowia powinna to wytrzymać. Widać jednak, że Czesi zbliżają się do granicy wytrzymałości. Statystyki są inne niż w Polsce. Wczoraj było 3500 nowych zakażonych. Dla polski to tak, jakbyśmy mieli 12 tys. nowych chorych. Jednak w Czechach jest inne podejście do testów. W lecie były dni, gdy robiono 2,5-3 tys. testów dziennie. Ostatnio robi się pomiędzy 19-20 tys. Minister zdrowia chce zwiększyć do 30 tys. Więc to tak, jakby Polska miała robić 100 tys. dziennie. Trzeba by zwiększyć czterokrotnie. To oczywiście powoduje wzrost statystyk i ma wpływ na bieżącą politykę - mówił w programie "Newsroom" Mirosław Jankowiak, mieszkaniec Pragi.

Radosław Sikorski nie zapłaci abonamentu. "Sumienie mi nie pozwala"
275
02.10.2020 14:45

RADOSŁAW SIKORSKI
 / 
Radosław Sikorski nie zapłaci abonamentu. "Sumienie mi nie pozwala"

- Obecna władza wprowadziła filozofię, że prawa przestrzegamy w zależności od tego, co mówi nam własne sumienie. Lekarz może nie wykonać zabiegu, bo na tu nie pozwala sumienie. Mnie sumienie nie pozwala na finansowanie tej szczujni, tego tsunami kłamstw, które wylewa się z telewizji kiedyś-publicznej. Do tego wicepremier Jacek Sasin złożył publiczne oświadczenie, że Poczta Polska nie będzie ścigała ludzi za abonament. Nie mam telewizora, sumienie mi nie pozwala, napisałem odwołanie i zobaczymy, jak zostanie ono potraktowane – mówił w programie "Newsroom" był szef MSZ Radosław Sikorski.

Cięcia w administracji, ile osób straci pracę? "Szczegóły w ciągu miesiąca"
73
22.09.2020 14:48

BUDŻET
 / 
Cięcia w administracji, ile osób straci pracę? "Szczegóły w ciągu miesiąca"

Rząd szykuje redukcję etatów w administracji publicznej, ile osób straci pracę? - Co do planów dotyczących zmian w administracji, to zostaną one przedstawione. Uczestniczyłem w mniejszej części spotkań, byłoby niestosowne, gdybym ogłaszał ten plan za ministra, który za ten plan odpowiada. Wkrótce to zostanie przedstawione, między bajki można włożyć opowieści o 20 proc. zwolnionych - powiedział w programie "Newsroom" minister Łukasz Schreiber. - Celem nie jest wyrzucenie z pracy masy osób w ciągu trzech miesięcy. Celem jest poprawienie skuteczności, efektywności działania. Oczywiście też ograniczenie kosztów administracji publicznej. Szczegóły pojawią się w ciągu miesiąca - zapewnił.

bEUhoHQT
Wakacje we wrześniu. "Nie wszystkie noclegi potaniały"
23
18.09.2020 17:04

NOCLEGI
 / 
Wakacje we wrześniu. "Nie wszystkie noclegi potaniały"

- Wrześniowe noclegi były wybierane przez rodziny z młodszymi dziećmi, których nie obejmuje okres szkolny. To jest bardzo dobry trend, z którego cieszą się właściciele noclegów, którzy bardzo bali się okresu po wysokim sezonie. W tym momencie, z uwagi na to, że jest duże zainteresowanie, nie ma dużej różnicy w cenach. Jednak miejscami można pojechać za cenę o 20 proc. niższą niż latem. Z kolei popularne noclegi, które charakteryzują się dużym odosobnieniem, mogą nie stanieć – mówiła w programie "Newsroom" Anna Kryjer dyrektor sprzedaży nocowanie.pl

Sylwester w czasie pandemii. "Lepiej poszukać czegoś wcześniej"
5
18.09.2020 16:15

SYLWESTER
 / 
Sylwester w czasie pandemii. "Lepiej poszukać czegoś wcześniej"

- Niepewna sytuacja na rynku turystycznym sprawia, że klienci chcą mieć coś pewnego na Sylwestra. Odradzam szukania czegoś na ostatnią chwilę. Już we wrześniu widzimy, że jest większe zainteresowanie. Polacy już teraz planują okres Bożego Narodzenia i Sylwestra. Październik może nie jest ostatnią chwilą, ale warto rozejrzeć się na spokojnie już teraz. Gdy chcemy mieć pewność tego noclegu, warto zrobić to już teraz – mówiła w programie "Newsroom" Anna Kryjer dyrektor sprzedaży nocowanie.pl

Zakaz hodowli zwierząt na futra. "Na Ukrainie już się cieszą"
175
18.09.2020 15:40

ZAKAZ
 / 
Zakaz hodowli zwierząt na futra. "Na Ukrainie już się cieszą"

- Tak, nosiłam futra i chętnie nosiłabym dalej. Futro jest naturalne, nie trzeba go utylizować, można nosić przez całe życie. Sztuczne futra źle działają na skórę i trzeba utylizować. Pseudoekolodzy niby dbają o środowisko, a proszę, wszystko sztuczne. Gdzie się odbywa utylizacja? W kominach u ludzi? 20 lat temu nie było takich wysypisk śmieci w Warszawie. Trzeba o tym pomyśleć, a nie o tym, że trzeba hodowle norek likwidować, a uboju rytualnego zabronić. Zostaną nam odpady poprodukcyjne i co my z tym zrobimy? Zapłacimy tyle, ile dziś płacimy za śmieci. Na Ukrainie już się cieszą, że Polaczki likwidują hodowle – mówiła w programie "Newsroom" była posłanka Renata Beger.

Rolnicy na barykady. "Powiemy Kaczyńskiemu, co nam się nie podoba"
34
18.09.2020 15:05

NEWSROOM
 / 
Rolnicy na barykady. "Powiemy Kaczyńskiemu, co nam się nie podoba"

- Jeżeli dzieją się takie sytuacje, jak w przypadku tej ustawy, to się jednoczymy. Metoda walki? To zachowam dla siebie. Przyjdzie czas, to się państwo dowiedzą. Samoobrona (partia polityczna, w której działała R. Beger – red.) nie ma tu nic do tego. Mamy 2020 roku i ustawę o dobrostanie zwierząt. Dwa dni temu pokazaliśmy, że możemy przyjść razem. To dopiero początek. Ludzie jeszcze przyjdą powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu, co im się nie podoba. Pójdziemy też do pana prezydenta, któremu pomogliśmy wygrać kolejne wybory i poprosimy, aby przekonał swoje ugrupowanie, by się uspokoiło. Ustawa powinna być rozbita na części, to powinno być inaczej procedowane, a nie kogel-mogel. Jarosław Kaczyński głuchy jest? Chce zobaczyć ludzi na sznurkach? Ludzie mają kredyty i nie będą mieli, jak ich spłacić – mówiła w programie "Newsroom" była posłanka Renata Beger.

bEUhoHQZ
Polska szczepionka na koronawirusa. "Potrzebne są miliardy złotych"
36
18.09.2020 14:38

SZCZEPIONKA
 / 
Polska szczepionka na koronawirusa. "Potrzebne są miliardy złotych"

- Wspieram polskich naukowców, polski przemysł, polską medycynę. Mamy wspaniałe osoby, wspaniałych profesorów, którzy mogą tymi sprawami się zajmować. Wiemy, że wyprodukowanie szczepionki to są potężne pieniądze, to nie są miliony, a miliardy złotych, które trzeba by zainwestować. Wiem, że koncerny farmaceutyczne takie pieniądze zainwestowały. Jeżeli prof. Andrzej Mackiewicz (onkolog i immunolog z Poznania, który twierdzi, że ma prototyp szczepionki – red.) będzie chciał to robić, niech złoży wniosek o grant. Wyprodukowanie polskiej szczepionki byłoby wielką wartością – mówił w programie "Newsroom" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg
254
17.09.2020 15:53

BURSZTYN
 / 
Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg

Ile ostatecznie uda się wykopać bursztynu przy przekopie Mierzei Wiślanej? - Nie mamy żadnych nowych informacji. Są dwa złoża: A i B - jedno 900 kg, drugie 500 kg. To ilości, które są dzisiaj potwierdzane, a ostatecznie zostaną potwierdzone, gdy zakończą się prace ziemne. Na teraz bursztyn wydobywa wykonawca, który ma specjalną umową i zobowiązania w zakresie wydobycia, przygotowania i przekazania tego kruszcu do Skarbu Państwa - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przekażemy opinii publicznej konkretne dane, gdy już będziemy mieli ten bursztyn wydobyty - dodał.

Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"
9
17.09.2020 15:45

WARSZAWA
 / 
Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie awarii "Czajki", czyli warszawskiej oczyszczalni ścieków. - Jako minister miałem obowiązek zgłosić to prokuraturze. Zalecenia, które były przekazywane, nie zostały dopełnione, dlatego prokuratura wszczęła postępowanie, będzie wzywać świadków - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Nikt się nie cieszy z tego postępowania, wynika ono wprost z faktu, że mamy teraz katastrofę na życzenie. Dość tych nieszczęść. Mam nadzieję, że to postępowanie wyjaśni, kto zawinił, a przede wszystkim pokaże przyczynę tej katastrofy. To, co dzieje się w obrębie mojego ministerstwa, spada w odpowiedzialności na mnie. Wszystkich powinno obowiązywać podobne podejście, a przede wszystkim prawna odpowiedzialność za podjęcie się pewnych rozwiązań. Jednak nie ja jestem od rozstrzygania, kto jest winien - dodał.

Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu
356
17.09.2020 15:15

SZKOŁA
 / 
Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu

- Badamy sytuację kadrową w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Dlaczego teraz? Bo już na koniec poprzedniego roku szkolnego mieliśmy liczne sygnały od nauczycieli, że decydują się na emeryturę, świadczenia kompensacyjne, bądź urlop na podratowanie zdrowia. Mamy dane z 14 województw, są to niepełne dane, wynika z nich, że około 10 tysięcy nauczycieli zdecydowało się odejść z zawodu we wrześniu tego roku - powiedziała w programie "Newsroom" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Oczywiście to nie spowoduje paraliżu szkół, może utrudnić pracę tych placówek, w których już były braki kadrowe. Od dyrektorów wiemy, że - często w miastach - aż 20 proc. kadry potrafią stanowić nauczyciele w wieku przedemerytalnym i emerytalnym - dodała.

bEUhoHRa
Przekop Mierzei. Koszt? Gróbarczyk: 1,5 mld zł to myślę kwota ostateczna
183
17.09.2020 15:00

KOSZT
 / 
Przekop Mierzei. Koszt? Gróbarczyk: 1,5 mld zł to myślę kwota ostateczna

Drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej, najniższa oferta opiewa na 493 mln zł, w pierwszym etapie wydano już 821 mln zł. Ile w sumie będzie nas to kosztowało? - Jeszcze do niedawna wmawiano nam, że te ceny będą rozstrzelone i będzie to nie wiadomo ile kosztowało. Koszty wykonania wzrosły o około 20 proc. W tym przypadku jedna z ofert jest o 50 proc. niższa niż budżet, który mamy. Bilans ostateczny pokaże ile będzie kosztowała cała inwestycja, bo to nie tylko przekop. Zakładam, że ok. 1,5 mld zł będzie to kwota ostateczna - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dopytywany o to, ile zarobimy, skoro wydamy 1,5 mld zł, minister odparł, że proporcjonalnie tyle samo, ile zarobiliśmy na Gdyni przed wojną. - To jest danie szansy rozwoju województwu warmińsko-mazurskiemu, nie mówiąc o porcie w Elblągu i pozostałych portach Zalewu Wiślanego. Jesteśmy przekonani, mamy stosowne opracowania, że ten port zarobi na siebie - podkreślił.

Rekonstrukcja rządu. Gróbarczyk ministrem rolnictwa?
90
17.09.2020 14:43

POLITYKA
 / 
Rekonstrukcja rządu. Gróbarczyk ministrem rolnictwa?

Trwa rekonstrukcja rządu, Marek Gróbarczyk zostanie nowym ministrem rolnictwa? Tak twierdzi polityk PO Sławomir Nitras. - Zostawmy rewelacje pana Nitrasa. Przecież ja jestem ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Do tego zostałem powołany, realizuję politykę naszego rządu w tym zakresie i nigdzie się nie wybieram. Nic nie słyszałem o jakichkolwiek zmianach w moim resorcie - powiedział w programie "Newsroom" minister Marek Gróbarczyk. - Wszyscy chcą likwidować ten resort. Już od 5 lat jak on powstał. To myślenie Platformy Obywatelskiej, która to zrobiła w 2008 roku i jak to się skończyło doskonale wiemy. Nie ja uczestniczę w rozmowach dotyczących zmian w rządzie, ale to te same plotki od 5 lat. Traktujmy to raczej jako sensacje medialne - dodał.

Bon turystyczny nie dla wszystkich. "To tylko ułamek problemów"
4
11.09.2020 16:25

NEWSROOM
 / 
Bon turystyczny nie dla wszystkich. "To tylko ułamek problemów"

- Gdy mamy do czynienia z dużymi operacjami, które wymagają zaawansowanych systemów organizacyjnych, to trzeba pamiętać, że pewna część tych działań może wiązać się z trudnościami. Wnioski o bon od 20 tys. beneficjentów, którzy napotkali problemy, są niekompletne lub posiadają inne wady. Jeśli bon przysługuje 6 mln beneficjentów, to 20 tys. z tych, którzy mają problemy, stanowi niecałe 0,5 proc. Nawet jeśli jakiś wątpliwy ułamek, to nie powinien on przysłaniać całego, pozytywnego efektu – mówił w programie "Newsroom" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Noszenie maseczek. "Obowiązek tylko w czerwonej strefie"
4
11.09.2020 15:53

MASECZKI
 / 
Noszenie maseczek. "Obowiązek tylko w czerwonej strefie"

- Na ulicach nikt nie musi nosić maseczki. Chyba, że jest to czerwona strefa. Jeśli chodzi o środki komunikacji zamkniętej, to tu też rekomendujemy noszenie maseczek. Maseczka jest nie tylko ochroną przed koronawirusem, ale też przed grypą, a sezon jest już przed nami. Mamy plan dostawy szczepionek przeciwko grypie rozpisany do grudnia w ramach którego zostanie wprowadzonych na rynek 1 mln 850 tys. szczepionek – mówił w programie "Newsroom" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus na weselach. "Miałem dwa zgony, może już starczy?"
118
11.09.2020 15:22

NEWSROOM
 / 
Koronawirus na weselach. "Miałem dwa zgony, może już starczy?"

- Wesela powinny się odbywać, bo nas Polaków jest za mało, jednak nie w okresie epidemii. Jeśli ktoś chce, może się zaszczepić przeciwko grypie i iść na wesele, ale nie w czasie, gdy oprócz tego szaleje COVID. Ja wczoraj u siebie w klinice miałem dwa zgony, więc może już starczy? Być może te osoby nigdy by nie zachorowały, jeśli ktoś z personelu nie przyniósł im zakażenia, a dokładnie coś takiego odbywa się na weselach. W tym kraju powinna być większa odpowiedzialność i solidarność społeczna – mówił w programie "Newsroom" prof. dr hab. med. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.