Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ubezpieczyciele dostali wgląd do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Skorzystają kierowcy

15
Podziel się

Ubezpieczyciele komunikacyjni otrzymali właśnie bezpłatny dostęp online do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. W pierwszej kolejności skorzysta jedna firma, ale kolejne wdrożenia są "w drodze". Skorzystają i ubezpieczyciele i kierowcy - przekonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dzięki dostępowi do bazy CEP ubezpieczyciel będzie mógł m.in. potwierdzać aktualność danych okazywanych przez klientów, jak np. dowodu rejestracyjnego czy zaświadczenia z badania technicznego
Dzięki dostępowi do bazy CEP ubezpieczyciel będzie mógł m.in. potwierdzać aktualność danych okazywanych przez klientów, jak np. dowodu rejestracyjnego czy zaświadczenia z badania technicznego (Pixabay)
bDKeCFTp

Dzięki współpracy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Ministerstwa Cyfryzacji wszystkie zakłady ubezpieczeniowe, które w ofercie mają ubezpieczenia komunikacyjne, otrzymają powszechny dostęp online i składanie zapytań do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

UFG przekonuje, że to same korzyści. I tak, ubezpieczyciele będą mogli online sprawdzać dane pojazdów na dowolny wskazany przez siebie moment, mogą również weryfikować różne zdarzenia przypisane do danego pojazdu, a pozyskane dane posłużą im do bieżącej działalności operacyjnej.

Dzięki nim będą mogli ustalać składki ubezpieczeniowe w sposób jeszcze bardziej adekwatny do ryzyka, a także skuteczniej prowadzić likwidację zgłaszanych szkód – chwali rozwiązanie UFG w komunikacie.

bDKeCFTr

Zakłady ubezpieczeń będą mogły wykorzystywać dane już tylko na podstawie samego numeru rejestracyjnego pojazdu. Na takiej samej zasadzie będą mogły je również uzupełniać wprowadzając dane do systemów.

Dla pojazdów można będzie pozyskiwać informacje o odnotowanym właścicielu, ewentualnym nowym nabywcy, czy na przykład wycofaniu pojazdu z ruchu. Podobnie z informacjami o kradzieży czy odnalezieniu pojazdu, a także o wyrejestrowaniu go.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje w czasach koronawirusa. Biura podróży rozszerzają zakres ubezpieczenia

Zakłady będą też mogły potwierdzić deklarowaną przez klienta historię badan pojazdu oraz na przykład pozyskać informacje o elektronicznym zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. To tylko przykładowe korzyści.

bDKeCFTx

Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wyjaśniła, że również kierowcy odczują korzyść z łatwości dostępu ubezpieczycieli do bazy.

- Dla klientów sprawny obieg i weryfikacja informacji oznaczają mniejsze ryzyko posługiwania się przez ubezpieczyciela nieaktualnymi czy nieprawidłowymi danymi – powiedziała.

Usługa Ministerstwa i Funduszu jest już wykorzystywana przez Ergo Hestia, ale UFG zapewnia, że wkrótce kolejne zakłady ubezpieczeniowe otrzymają dostęp do bazy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKeCFTS
ubezpieczenia
KOMENTARZE
(15)
picasso
7 miesięcy temu
czyli RODO poszło się je......
tfuuuu
7 miesięcy temu
Widać , że RODO w tym panstwie dotyczy maluczkich. Władza i kolesiostwo może wszystko. Bezprawie
Hjgh
7 miesięcy temu
Nie znalazłem ANI JEDNEJ KORZYŚCI DLA KIEROWCÓW!
bDKeCFTT
po co informa...
7 miesięcy temu
o zatrzymanym dowodzie czy przeglądzie? Kolejny pretekst aby nie wypłacać odszkodowań, zawyżać ich ceny lub zaniżać kwotę odszkodowania. Pytam się po co to potrzebne firmom ubezpieczeniowym?????
buhaha
7 miesięcy temu
Taa, na pewno kierowcy zyskają ale wyższe ceny.