Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ubezpieczyciele dostali wgląd do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Skorzystają kierowcy

15
Podziel się:

Ubezpieczyciele komunikacyjni otrzymali właśnie bezpłatny dostęp online do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. W pierwszej kolejności skorzysta jedna firma, ale kolejne wdrożenia są "w drodze". Skorzystają i ubezpieczyciele i kierowcy - przekonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dzięki dostępowi do bazy CEP ubezpieczyciel będzie mógł m.in. potwierdzać aktualność danych okazywanych przez klientów, jak np. dowodu rejestracyjnego czy zaświadczenia z badania technicznego
Dzięki dostępowi do bazy CEP ubezpieczyciel będzie mógł m.in. potwierdzać aktualność danych okazywanych przez klientów, jak np. dowodu rejestracyjnego czy zaświadczenia z badania technicznego (Pixabay)

Dzięki współpracy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Ministerstwa Cyfryzacji wszystkie zakłady ubezpieczeniowe, które w ofercie mają ubezpieczenia komunikacyjne, otrzymają powszechny dostęp online i składanie zapytań do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

UFG przekonuje, że to same korzyści. I tak, ubezpieczyciele będą mogli online sprawdzać dane pojazdów na dowolny wskazany przez siebie moment, mogą również weryfikować różne zdarzenia przypisane do danego pojazdu, a pozyskane dane posłużą im do bieżącej działalności operacyjnej.

Dzięki nim będą mogli ustalać składki ubezpieczeniowe w sposób jeszcze bardziej adekwatny do ryzyka, a także skuteczniej prowadzić likwidację zgłaszanych szkód – chwali rozwiązanie UFG w komunikacie.

Zakłady ubezpieczeń będą mogły wykorzystywać dane już tylko na podstawie samego numeru rejestracyjnego pojazdu. Na takiej samej zasadzie będą mogły je również uzupełniać wprowadzając dane do systemów.

Dla pojazdów można będzie pozyskiwać informacje o odnotowanym właścicielu, ewentualnym nowym nabywcy, czy na przykład wycofaniu pojazdu z ruchu. Podobnie z informacjami o kradzieży czy odnalezieniu pojazdu, a także o wyrejestrowaniu go.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje w czasach koronawirusa. Biura podróży rozszerzają zakres ubezpieczenia

Zakłady będą też mogły potwierdzić deklarowaną przez klienta historię badan pojazdu oraz na przykład pozyskać informacje o elektronicznym zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. To tylko przykładowe korzyści.

Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wyjaśniła, że również kierowcy odczują korzyść z łatwości dostępu ubezpieczycieli do bazy.

- Dla klientów sprawny obieg i weryfikacja informacji oznaczają mniejsze ryzyko posługiwania się przez ubezpieczyciela nieaktualnymi czy nieprawidłowymi danymi – powiedziała.

Usługa Ministerstwa i Funduszu jest już wykorzystywana przez Ergo Hestia, ale UFG zapewnia, że wkrótce kolejne zakłady ubezpieczeniowe otrzymają dostęp do bazy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Byk
4 lata temu
Kup jeszcze viagre na e-recepte. To podasz już wszystkie dane o sobie . !!!
Urodzony w Po...
4 lata temu
Większych bzdur nie słyszałem. Co ma zatrzymanie dowodu rejestracyjnego z wysokością polisy OC? Powodów zatrzymania dowodu są setki ale ŻADEN ale to ŻADEN nie ma nic wspólnego z przesłanką do innej składki OC. Do wypisania nowej polisy i ta i tak idzie się nie tylko z dowodem rejestaracyjnym ale i DOWODEM ZAKUPU pojazdu bo najczęściej polisa jest zawierana przed jego przerejestrowaniem więc dostęp do tych danych jest zbędny. To tylko podstawa do większej inwigilacji ludzi a nie historii aut. Historia auta nie ma nic wspólnego z wysokością polis bo auto albo jest kompletne i w pełni sprawne - albo NIE. A od weryfikacji tego są diagności a nie ludziki wypisujący polisy. To w takim razie na badanie techniczne nie jeźdźmy na stacje diagnostyczne tylko niech je podbijają Ubezpieczalnie podczas wystawiania polis. Szkoda że choć w minimalnym stopniu Polacy nie mają mentalności obecnych Białorusinów i dają się kopać po tyłkach dalej
jozin
4 lata temu
w USA od dawna ubezpieczyciele mają dostęp i reagują na mandaty związane z jazdą . naruszasz przepisy to płacisz mandaty i większe składki ja ubezpieczenie.
Kirk
4 lata temu
No dobrze. A co dadzą w zamian? Kiedy przed zakupem używanego auta będę mógł sprawdzić ile razy i na jakie części wypłacali ubezpieczenia? Przecież to mają i ubezpieczyciele i UFG a to podstawa walki z nieuczciwymi handlarzami aut!
Hjgh
4 lata temu
Nie znalazłem ANI JEDNEJ KORZYŚCI DLA KIEROWCÓW!