Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubój zwierząt pod okiem kamery. Zaostrzą przepisy po bulwersującym reportażu

Ubojnie i rzeźnie będą musiały instalować całodobowy monitoring w pomieszczeniach, w których zwierzęta są ogłuszane i wykrwawiane. Kamery mają się też przyglądać wyładunkowi zwierząt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ubojnie i rzeźnie będą musiały instalować całodobowy monitoring (Fot: Adam Tuchlinski/REPORTER)

Takie są nowe obowiązki, które znalazły się w projekcie przepisów dotyczących uboju zwierząt - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd zaczął nad nim prace po emisji reportażu TVN o nieprawidłowościach w jednej z ubojni, do której trafiały tak zwane "leżaki". To bydło, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinno trafić do ubojni, a później - do spożycia.

Według nowych przepisów, które obecnie są na etapie uzgodnień, ubojnie mają obowiązek instalować w swoich pomieszczeniach kamery, a nagrania z nich przechowywać przez trzy miesiące. Sprzęt ma działać non stop, 24 godziny na dobę przez cały tydzień.

Obejrzyj też: Koszyk Kaczyńskiego. Taniej niż w 2010? "Efekt wysokiej bazy, inflacja jest odczuwalna"

Ubojnie będą też zobowiązane okazywać nagrania na każde wezwanie Inspekcji Weterynaryjnej. Za naruszenie tych obowiązków ma grozić kara administracyjna w wysokości do pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

Resort rolnictwa, który jest odpowiedzialny za projekt, chce też, aby kontrolą ubojni zajmowali się przede wszystkim pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, a nie wyznaczeni w drodze decyzji lekarze weterynarii.

Będzie też surowsza kara za naruszenie przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - z 500 zł do 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubój zwierząt, rolnictwo, ubojnie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

KrzysiekZaostrzcie przepisy co do chemii w żywności.

08-10-2019

dfdf"Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem."

09-10-2019

RolnikSzkoda że w innych krajach UE robią co im się podoba a w Polsce trzeba dobić rolnika niskimi cenami a później sprowadzać mięso z innych krajów bo u … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)