Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Uchwała ws. TVP. Sejm zdecydował

81
Podziel się:

Sejm wzywa Skarb Państwa do podjęcia działań naprawczych w spółkach mediów publicznych, czyli w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. Taki zapis znalazł się w uchwale, którą przegłosowali posłowie. Zobowiązali się w niej też do "trwałego przywrócenia stanu zgodnego z konstytucją".

Uchwała ws. TVP. Sejm zdecydował
Likwidacja TVP. Sejm przyjął ważną uchwałę zmuszającą Skarb Państwa do podjęcia działań (Adobe Stock)

Za przyjęciem uchwały o mediach publicznych "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności" głosowało 244 posłów. Przeciw głosowało 84 osoby, a 16 posłów wstrzymało się od głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Burzliwa debata ws. uchwały o mediach publicznych

Uchwała wywołała spore emocje w parlamencie. Przeciwko jej zapisom protestowali politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Szczucki z KP PiS stwierdził, że m.in. obecny obóz rządzący przygotował "zamach na wolne media". Zarzucał też, że chce w ten sposób obejść prawo, co jest naruszeniem konstytucji.

Z kolei politycy czterech formacji mających obecnie większość w Sejmie podkreślali, że PiS przez ostatnie osiem lat upolityczniło przekaz w mediach publicznych. Padały zarzuty m.in. o "budowaniu rzeczywistości równoległej" na antenie TVP, podporządkowaniu telewizji Jackowi Kurskiemu, który był politykiem, co doprowadziło do spadku zaufania Polaków do mediów publicznych.

Natomiast politycy Konfederacji ocenili, że uchwała jest "kruczkiem prawnym", który pozwoli "wymienić PiS-owskich funkcjonariuszy" na osoby związane z Platformą Obywatelską. – Zawsze będziemy przeciwko TVPiS, jak i przeciwko TVPO – stwierdził poseł tej formacji Michał Wawer.

Uchwała Sejmu ws. TVP

Projekt złożyli politycy: Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Lewicy. Przedstawicielem wnioskodawców został przewodniczący komisji kultury Bogdan Zdrojewski.

Autorzy projektu stwierdzili w uzasadnieniu, że "konstytucyjne prawo obywateli do informacji" musi być realizowane poprzez dostęp do rzetelnych mediów oraz Polskiej Agencji Prasowej, "co wymaga niezwłocznej odbudowy niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej".

Przypomnieli też, że już 13 grudnia 2016 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne powierzenie Radzie Mediów Narodowych kwestii powoływania i odwoływania władz mediów publicznych przy jednoczesnym pozbawieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w tych procesach. Wyrok ten jednak nie został wykonany.

Czego domagają się posłowie ws. mediów publicznych?

Uchwała zakłada, że Sejm "uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji". Za wadliwe uznaje też powołanie władz spółki i polityczne podporządkowanie przekazu medialnego.

(Sejm – przyp. red.) wzywa wszystkie organy Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową – czytamy w uchwale.

To Skarb Państwa ma podjąć "niezwłoczne działania naprawcze" w mediach publicznych. Zgodnie z treścią uchwały ma on, jako organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP, zrealizować cele określone w uchwale w okresie przejściowym, czyli do momentu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych. Sejm też zobowiązał się do jak najszybszego podjęcia prac legislacyjnych w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
Terto
3 miesiące temu
Uchwała wiąże wszystkich posłów w działaniu. I wynika z praw demokracji.
Terto
3 miesiące temu
Uchwała wiaże posłów w dzialaniu.
e-wunio
4 miesiące temu
JUŻ --POLSKI WIESZCZ ADAM MICKIEWICZ POWIEDZIAŁ --- ; ABY KRAJ MÓGŁ ŻYĆ , TRZEBA , ABY ŻYŁY PRAWA"----proszę uważnie pomyśleć --- PRAWA ---USTAWY NIE UCHWAŁY --I NIE --ZAMORDYZM KOMUSZY --JAK TO BYŁO ZA POPRZEDNICH RZĄDÓW HERR TUSKA I PSL ( ON SIĘ JUŻ NE ZMENI -, BO LUDZIE NA STAROŚĆ SIĘ NIE ZMIENIAJĄ. ZANIM UCIEKNIE DO NIEMCÓW --ZNISZCZY POLSKE DOSZCZĘTNIE .
Pezio
4 miesiące temu
Uchwala jest w kierunku działania. I gdzie jest prawo aby ją realizować to się realizuje.
wojak.....
4 miesiące temu
Uchwała to polecenie ze strony Sejmu do Rządu a nie sposób i podstawa prawna na rozwiązanie problemu w TVP , wmawiacie ludziom kłamstwo ale jak to mówił Macierewicz trzeba tak kłamać aby kłamstwo stało się prawdą i dlatego tak mocno powielacie ten przekaz o "Uchwale"...
...
Następna strona