Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe tylko dla garstki? Ekonomista o projekcie Polski 2050

99
Podziel się:

W 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzecia Droga.

Wakacje kredytowe tylko dla garstki? Ekonomista o projekcie Polski 2050
Polska 2050 chce przedłużenia wakacji kredytowych, ale nie dla wszystkich (East News, Wojciech Olkusnik)

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który we wtorek opublikowano na stronie internetowej Sejmu.

Wakacje kredytowe. Jest warunek

W uzasadnieniu wskazano, że tak jak dotychczas na wniosek kredytobiorcy będzie możliwe zawieszenie w ciągu roku czterech rat (raz na kwartał) kredytu hipotecznego wziętego na zakup mieszkania. Tak jak dotychczas będzie możliwe zawieszenie spłaty rat tylko jednego kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przypomnieli "grzechy" nowej minister. Jest reakcja PiS

Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie kryterium, które będzie uprawniało do skorzystania takiego wsparcia.

"Zgodnie z projektem ze zwolnienia będzie mógł skorzystać kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej, kredytu, o którym mowa w ust. 1 do średniego miesięcznego dochodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej gospodarstwa domowego kredytobiorcy w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekracza 40 proc." - napisano w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu podkreślili, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

"Wprowadzenie takiego ograniczenia jest społecznie sprawiedliwe, gdyż wsparcie powinno trafiać do osób naprawę go potrzebujących i zgodnie z postulatami ekonomistów" - podkreślono

Rząd PiS też chce zmian

Projekt ws. wakacji kredytowych skierował także rząd Mateusza Morawieckiego.

Według premiera Sejm i Senat w nowym składzie powinny jak najprędzej uchwalić nowelizację przepisów, ponieważ - jak ocenił - "mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym". "Nie mamy czasu do stracenia – musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać" - zaznaczył premier.

Rząd PiS chce przedłużyć wakacje kredytowe na rok 2024. Pojawią się jednak dwie ważne zmiany ograniczające grono kredytobiorców, którzy będą mogli zawiesić spłatę kredytu. Reszta warunków ma być taka, jak w 2023 r.

Wśród zmian jest ograniczenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Zgodnie z projektem uprawnienie takie przysługiwać będzie kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł.

W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca, u którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc/

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
Anka
2 miesiące temu
To jest projekt Pana Hołowni, a przed wyborami obiecywał Pan, że będzie tak, jak w 2023 roku, ja w te obiecanki uwierzyłam dlatego zagłosowałam na Pana, obiecuję, koniec z wyborami, okłamaliscie.
WIELODZIETNY
3 miesiące temu
5-cio osobowa rodzina, jeden pracujący rodzic, zarobek na 5 osób 5 tysięcy , na wakacje bez szans przy racie kredytu 1500 zł ... BRAWO WY !
Szymon
3 miesiące temu
Nie bez powodu wyliczane będą dochody z 3 ostatnich miesięcy, ponieważ najniższa krajowa idzie w górę. Nawet jak dwie osoby zarabiają najniższa kraja i spłacają kredyt 2 tys złotych nie otrzymają wakacji. Dlaczego kryteria nie są obliczane z wielkością rodziny, gdzie są w tym dzieci które tez trzeba za coś utrzymać. Mega niesprawiedliwe ale można było się tego spodziewać na Tusku!
Jacek
4 miesiące temu
Prawda jest taka że jak masz 6000 na rękę i 2200 kredytu, po opłaceniu raty czynszu ( 750) już masz 3000 tysie mniej, a na wakacje się nie łapiesz. Natomiast jak zarabiasz 10000 i wziąłeś kredyt na który obecnie wynosi 5000 i masz czynsz około 1000 to i na życie masz więcej i na wakacje się załapiesz. Kryterium jest mocno niesprawiedliwe.
Magda
4 miesiące temu
Kombinują jak koń pod górę....przecież logiczne jest, że Ci którzy nadpłacili kredyt A skorzystali z wakacji po prostu ich nie potrzebują i tyle w temacie
...
Następna strona