Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ukraińcy mają płacić za swoje zakwaterowanie. Organizacje pozarządowe alarmują

Podziel się:

Od marca obywatele z Ukrainy będą musieli dokładać się do kosztów związanych z ich zamieszkaniem i wyżywieniem w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. To zakłada nowelizacja ustawy specjalnej o pomocy Ukraińcom. Organizacje pozarządowe ostrzegają, że tak sformułowane przepisy pogorszą już i tak trudną sytuację uchodźców.

Ukraińcy mają płacić za swoje zakwaterowanie. Organizacje pozarządowe alarmują
Wojna w Ukrainie. Uchodźcy w Polsce mają pokrywać połowę kosztów związanych ze swoim zakwaterowaniem (Getty Images, Artur Widak)

Na zmiany w przepisach w rozmowie z agencją Newseria Biznes zwracają uwagę przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jej wiceprezes, Dariusz Szymczycha, podkreśla, że projekt nowelizacji "nie był wystarczająco przedyskutowany i przeanalizowany" ze środowiskami społecznymi i pozarządowymi.

Generalnie idea wydaje się słuszna, że ci, którzy do nas przyjechali i są tu już kilka miesięcy, powinni być jak najbardziej zasymilowani. Ale prawda jest taka, że przyjechało do nas wiele kobiet, kobiet z dziećmi czy osób starszych, które mają problemy ze znalezieniem pracy na polskim rynku. Nie wszystkie te regulacje są dla nich dobre. Uważamy, że część z nich może powodować zubożenie i tak nie najbogatszej części uchodźców ukraińskich – mówi agencji Newseria Biznes Dariusz Szymczycha.

Środowiska pozarządowe krytykują nowelizację

Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą Sejm uchwalił 13 stycznia. Nowela ma uszczelnić przepisy związane z programami społecznymi jak 500 plus czy 300 plus, których wypłaty mają być wstrzymane, jeżeli uchodźca wyjedzie z kraju, o czym pisaliśmy w money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd bierze się za 500 plus dla uchodźców. "Margines wydatków. Rząd woli wyrzucać pieniądze z helikoptera"

Sprzeciw środowisk pozarządowych budzą jednak inne zmiany. Zgodnie z nimi osoby uciekające przed wojną, które przebywają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania powyżej 120 dni, mają dokładać się do kosztów związanych z ich zamieszkaniem i wyżywieniem. Pokryć mają połowę kosztów, jednak nie więcej niż 40 zł dziennie na osobę. Z obowiązku tego będą zwolnione m.in. osoby z niepełnosprawnością, emeryci, w ciąży czy sprawujące opiekę nad dziećmi.

Jak przekonują rządzący, z jednej strony ograniczy to koszty ponoszone przez polskich podatników. Z drugiej natomiast zaktywizuje uchodźców. Jak jednak zwraca uwagę Dariusz Szymczycha, nie wszystkie obywatelki Ukrainy, które przyjechały z dziećmi, znają język polski i mają kompetencje "kompatybilne z potrzebami polskiego rynku pracy".

W naszej opinii trzeba było szukać rozwiązań bardziej miękkich i one pewnie się znajdą dzięki pomocy samorządów i organizacji pozarządowych. Ale część tych przepisów wprowadzono na zasadzie wielkiego boomu – mówi wiceprezes PUIG cytowany przez Newserię Biznes.

Ilu uchodźców jest w Polsce?

Straż Graniczna w swoim codziennym raporcie na Twitterze podaje, że od 24 lutego 2022 r., czyli od dnia inwazji Rosji, polskie granice przekroczyło 9,338 mln obywateli Ukrainy. Jednocześnie do kraju zdecydowało się wrócić 7,495 mln Ukraińców.

Choć spora grupa uchodźców pojechała w głąb Europy, to szacuje się, że w naszym kraju pozostało ponad milion osób uciekających przed wojną.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl