Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Ukraińskie rodziny mogą liczyć na 12 tys. zł. Można już składać wnioski

Podziel się:

Od soboty uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy. ZUS będzie wypłacać dodatkowe wsparcie uchodźcom na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Specjalny formularz w języku został już uruchomiony na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie będzie przyznawane obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

Ukraińskie rodziny mogą liczyć na 12 tys. zł. Można już składać wnioski
Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Przypomnijmy, dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogą ubiegać się m.in. o świadczenia 500 plus, Dobry start przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Teraz rodziny z Ukrainy mogą składać także wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 tys. zł przez 12 miesięcy – poinformowała Gertruda Uścińska prezes ZUS.

Jej zdaniem prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

Przypomnijmy, że do złożenia wniosku o RKO niezbędny jest polski numer PESEL rodzica oraz dziecka, na które wnioskuje się o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Agata Pniewska, Dyrektor Wykonawczy ds. Sponsoringu ORLEN S.A

Kiedy można się ubiegać o rodzinny kapitał opiekuńczy?

O rodzinny kapitał opiekuńczy można starać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc, do końca miesiąca, w którym skończy 12 miesiąc.

Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca.

ZUS poinformował jednocześnie, że uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą obawiać się, że składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, przepadnie im wsparcie za marzec. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, czyli od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR.

ZUS przekaże uchodźcom świadczenie na numer rachunku bankowego w Polsce, który zostanie podany we wniosku.

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy mogą otrzymać także pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP