Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Umowa o dzieło - czym różni się od innych umów?

2
Podziel się:

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Osoba wykonująca dzieło ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy. Dzieła nie są oskładkowane, ale umowy te od 2021 r. będą rejestrowane w ZUS.

Umowa o dzieło - czym różni się od innych umów?
(Pixabay)

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną. Kodeks pracy nie ma do niej zastosowań. Podpisując umowę o dzieło zobowiązujemy się do wykonania oznaczonego dzieła, a zlecający do zapłaty określonego wynagrodzenia.

Dzieło jest umową rezultatu: stworzenie oprogramowania, napisanie książki, wykonanie zdjęć, uszycie sukienki czy naprawa instrumentu muzycznego. Rezultatem pracy mogą być dzieła materialne jak i niematerialne.

W umowie o dzieło zawrzeć można wszystkie ustalenia związane z jej wykonaniem, np. ustalenia odnośnie ewentualnych zaliczek, tego kto dostarcza materiały i narzędzia, sposób przekazania wykonanego dzieła, wykluczenie wykonania umowy przez osoby trzecie, kary umowne, odszkodowania itp.

Osoba wykonująca dzieło ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy oraz ewentualne wady wykonanego dzieła.
Jeśli dzieło zostało wykonane w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, a wykonawca nie reaguje na wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonania bądź naprawy spowodowanych wad lub są one nieusuwalne, zlecający może odstąpić od umowy.

Dzieła to umowy, które dają wykonawcy pełną swobodę co do sposobu, miejsca i czasu ich wykonania.
Oczywiście, czas wykonania dzieła jest określony w umowie, podobnie miejsce i to, czy dzieło może być wykonane przez osobę trzecią. Wszystko zależne jest od zapisów zawartych w umowie, które mogą narzucać pewne ograniczenia czy metody wykonania dzieła.

Umowy o dzieło nie może wypowiedzieć żadna ze stron, natomiast można odstąpić od niej. Zarówno zlecający, jak i wykonawca mają prawo odstąpić od umowy. Przesłanką do odstąpienia od umowy są m.in. wady, których nie da się usunąć lub istotne opóźnienie rozpoczęcia lub wykończenia dzieła.

Przyjmujący może odstąpić od umowy jedynie w przypadku, gdy wykonanie dzieła wymaga współpracy zamawiającego, a ten takiego odmawia.

Jeśli zamawiający odstępuje od umowy w związku z wadliwym, niewłaściwym wykonywaniem działa przez wykonawcę, może obniżyć jego wynagrodzenie o koszty poniesione na dokończenie dzieła przez innego wykonawcę.
Jeśli jednak odstępuje od umowy bez konkretnego powodu i nie z winy wykonawcy, to obowiązkiem jego jest zapłata umówionego wynagrodzenia.

Wykonawca dzieła nie podlega składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, chyba że umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracownikiem.
Jednym z nowych obowiązków zwartych w tzw. tarczy antykryzysowej jest zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Poczynając od 2021 r. na koncie płatnika składek ( zlecającego) będą ewidencjonowane zawierane przez niego umowy o dzieło. Taki rejestr umów o dzieło ułatwi ZUS kontrolowanie np., czy płatnik nie ucieka od płacenia składek i nie obchodzi prawa.

Do umów o dzieło do kwoty 200 zł brutto podatek jest zryczałtowany i wynosi 17,75 proc. bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. We wszystkich umowach o dzieło zawartych na kwotę powyżej 200 zł brutto zaliczka na podatek dochodowy wynosi 17,75 proc. , a po przekroczeniu rocznych dochodów ponad 85 528 zł - 32 proc.

Standardowo w umowach dzieło stosowane są koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. Jeśli natomiast umowa przewiduje przekazanie praw autorskich, koszty uzyskania przychody są wyższe i wynoszą 50 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
ja
4 lata temu
Jeden z wielu przepisów przepchniętych niezauważenie dzięki panice wirusowej. Rząd mamy typowo bolszewicki, nie szanuje własności prywatnej, wolę ludu przedkłada ponad prawo i uwielbia grzebać w gospodarce. I teraz ten kryzys - gorzej nie mogło się to ułożyć.
zeba
4 lata temu
umowa o dzieło istnieje tylko do momentu kontroli ZUS - wszystkie umowy ZUS uznaje za umowy o świadczenie usług i przywala składki - oczywiście jak ktoś jest z PiS to pewnie kontrola ZUS go nie odwiedzi więc śmiało może z umów o dzieło korzystać