Trwa ładowanie...
bDTlCzdx

Notowania

Umowy Cywilnoprawne – Wszystkie wiadomości

17
05.04.2021 16:17

ŚMIECIÓWKI
 / 
Śmieciówki do likwidacji? To niebezpieczne zwłaszcza w dobie pandemii

Likwidacja umów cywilnoprawnych lub ich ograniczenie byłyby groźne dla rynku pracy, twierdzą eksperci. Jak przekonują, pracodawcom są potrzebne elastyczne formy zatrudnienia.

14
12.03.2021 11:28

UMOWY CYWILNOPRAWNE
 / 
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Rząd szykuje zmiany. "Takie umowy są nadużywane"

W wykazie prac rządowych pojawił się projekt ustawy w sprawie umów zleceń. - Powinniśmy dążyć do zrównania opodatkowania i oskładkowania różnych form zatrudnienia. Forma zatrudnienia nie powinna decydować o tym, jakie ktoś opłaca składki. Dysproporcje skutkują tym, że mamy nadużywanie umów cywilnoprawnych na rynku pracy i należałoby z tym skończyć – mówił w programie "Money. To się liczy" Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

45
29.01.2021 12:02

ZUS
 / 
Rejestr umów o dzieło puchnie. ZUS ma już dane z kilkudziesięciu tysięcy umów

Jak wynika z informacji money.pl, w rejestrze umów o dzieło Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest już 30 tys. dokumentów. W ciągu niecałego miesiąca właśnie tyle umów o dzieło zarejestrowali przedsiębiorcy. Ci, którzy uchylają się od tego obowiązku, powinni liczyć się z karą finansową.

19
27.01.2021 16:29

SKŁADKI
 / 
Oskładkowanie umów zleceń już od przyszłego roku. Wiceminister rozwiewa wątpliwości

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane - podał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Resort pracuje już nad nowymi przepisami.

289
07.01.2021 19:33

GOSPODARKA
 / 
Rejestr umów o dzieło wystartował. A w środku... garstka dokumentów

Miała to być armata wycelowana w przedsiębiorców, choć nie wyszła z tego nawet armatka. Jak wynika z informacji money.pl, w obowiązkowym rejestrze umów o dzieło przez pierwszy tydzień stycznia pojawiło się niespełna 600 wpisów.

bDTlCzdz
11
17.12.2020 7:44

UMOWY CYWILNOPRAWNE
 / 
Rejestr umów o dzieło. Przedsiębiorcy boją się, że to pierwszy krok do ich oskładkowania

Już wkrótce przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać każdą umowę o dzieło do specjalnego rejestru. ZUS zapewnia, że chce w ten sposób zbierać wiedzę o aktywności zawodowej Polaków, a dane będą miały wyłącznie znaczenie statystyczne. Przedsiębiorcy obawiają się, że to przymiarka do czegoś więcej.

8
07.11.2020 7:51

BIZNESMOWI
 / 
Czy warto oskładkować umowy zlecenia? [Opinia]

Umowy zlecenia to powszechny w Polsce sposób na obniżenie tak zwanego klina podatkowego. Czy więc propozycja – swoją drogą wcale nie taka nowa – oskładkowania umów cywilnoprawnych to właściwa odpowiedź na potrzeby rynku pracy?

57
19.10.2020 11:58

JAROSŁAW GOWIN
 / 
Oskładkowanie umów cywilnych. Gowin powiedział "nie". Jest porozumienie

Walka o oskładkowanie obu typów umów cywilnoprawnych mogłaby przysporzyć Mateuszowi Morawieckiemu wroga w postaci Jarosława Gowina. Szef rządu jest gotów odpuścić oskładkowanie umów o dzieło i poprzestać na zmianach w umowach zlecenia.

25
28.09.2020 17:24

PRACA
 / 
Trzy lata i na bruk. Tak wygląda praca na umowie śmieciowej

Po trzech latach 23 proc. pracujących na umowie cywilnoprawnej trafia na bezrobocie - wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Rzadko też udaje się po tym czasie przejść na etat.

bDTlCzdF
35
03.06.2020 16:16

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Pełne oskładkowanie umów. Związkowcy wracają z postulatem

- Czas najwyższy, aby umowy zlecenia były oskładkowane od pełnego dochodu, aby ci pracownicy wreszcie pracowali na godziwą emeryturę, nie tylko ile lat wypracuje - powiedział Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - To, w jakiej wysokości mam wynagrodzenie i w jakiej wysokości odprowadzam składki emerytalno-rentowe to mi daje godziwą, dobrą emeryturę - tłumaczył. Jak dodał, jest to postulat "Solidarności" od zawsze.

15
08.05.2020 12:57

KORONAWIRUS
 / 
Świadczenie postojowe. Chaos z wnioskami, problem ma nawet ZUS

Nowelizacja tarczy antykryzysowej to wydłużenie wypłaty świadczeń postojowych do 3 miesięcy. Problem w tym, że trzeba wykazać, że sytuacja nie poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Kruczek prawny, z którym nie radzi sobie nawet ZUS.

275
24.04.2020 15:08

PRACA
 / 
Zmiany w kodeksie pracy. "Solidarność" chce końca śmieciówek i pozorowanego samozatrudnienia

Wraca pomysł "testu przedsiębiorcy". NSZZ "Solidarność" chce, by wszystkie umowy cywilnoprawne, w tym umowy o dzieło, były oskładkowane, a samozatrudnieni przechodzili automatycznie z umów cywilnych na umowy o pracę. Pracodawcy są temu zdecydowanie przeciwni. - To nie czas i miejsce. Mamy wszechogarniający kryzys - mówi przedstawiciel biznesu.

2
17.04.2020 10:08

UMOWA O DZIEŁO
 / 
Umowa o dzieło - czym różni się od innych umów?

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Osoba wykonująca dzieło ponosi pełną odpowiedzialność za wynik pracy. Dzieła nie są oskładkowane, ale umowy te od 2021 r. będą rejestrowane w ZUS.

bDTlCzdG
61
09.04.2020 10:10

KORONAWIRUS
 / 
Świadczenie postojowe. Dla kogo i jak je dostać? Nowa Tarcza Antykryzysowa [PORADNIK]

Nowelizacja tarczy antykryzysowej to m.in. wydłużenie wypłaty postojowego, czyli świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych. Jaka jest kwota świadczenia, komu przysługuje i co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzi znajdziesz w specjalnym poradniku money.pl.

61
26.03.2020 16:57

KORONAWIRUS
 / 
Tarcza antykryzysowa a umowy śmieciowe. Dla kogo "postojowe"?

Tarcza antykryzysowa. Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł brutto otrzymają ci, którzy do tej pory pracowali na śmieciówkach oraz samozatrudnieni. Ale nie wszyscy. Rząd pokazał ustawę, w której jednak wprowadza kilka wyjątków oraz limitów.

13
20.03.2020 19:46

KORONAWIRUS
 / 
2 tys. zł dla pracujących na umowach cywilnych. Jest propozycja, ale wciąż więcej pytań niż konkretów

Niewiele ponad 2 tys. zł brutto – na taką pomoc mogą liczyć ludzie, którzy jeszcze kilka dni temu świadczyli pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, ale z powodu epidemii zostali pozbawieni źródeł dochodu. To zapowiedź szefa rządu, w której brakuje konkretów. Czekają na nie również samozatrudnieni, którzy nie są pewni, czy pomoc ich obejmie.

14
19.03.2020 8:47

MŚP
 / 
Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla pracowników na umowach cywilnoprawnych "jak najszybszym kanałem"

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że chce wykorzystać kanały ZUS, aby pomoc dla pracowników na umowach cywilnoprawnych trafiła do nich jak najszybciej.

164
13.11.2019 15:27

GOSPODARKA
 / 
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych coraz bliżej. Pomysł jest już dawno policzony

Mniejsza wypłata dziś, w przyszłości większa emerytura. Rząd chce zadbać o Polaków pracujących na umowach cywilnoprawnych. I to już od nowego roku. Zarobi budżet, ale więcej wydadzą przedsiębiorcy. W sumie w grze są 3 mld zł i zmiany dla miliona Polaków.