Notowania

Unia da więcej pieniędzy na walkę z pandemią. Jest też pomysł na ulżenie liniom lotniczym

Parlament Europejski zgodził się z Komisją, by wesprzeć państwa członkowskie dodatkowymi środkami. Zostaną na to przeznaczone np. pieniądze z funduszy spójności. W czwartkowym głosowaniu większość posłów uczestniczyła mailowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Unia Europejska wspiera panstwa członkowskie finansowo oraz organizując zbiorowe zakupy środków ochrony

PE poparł m.in. propozycję przekazania 37 mld euro z funduszy UE na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE - informuje PAP.

Druga przyjęta przez europosłów propozycja to rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 kraje europejskie będą mogły otrzymać do 800 mln euro.

Samolot w brwach taniej linii Wizz Air.
Koronawirus. Wizz Air zamyka wszystkie bazy w Polsce

Europosłowie rozmawiali też o sprawie bardzo ważnej dla przewoźników lotniczych. Chodzi o tzw. sloty. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami jeżeli przewoźnik lotniczy wykorzystał na start lub lądowanie przyznany slot przez co najmniej 80 proc. czasu w danym sezonie, zachowa go w następnym. W przeciwnym razie może on zostać przyznany innej linii lotniczej. Aby nie stracić miejsca, a akcie desperacji niektóre linie latają pustymi samolotami, co tylko pogarsza ich i tak bardzo trudną sytuację finansową.

Komisja zaproponowała zawieszenie tych regulacji. Projekt zakłada, że przewoźnicy będą mogli utrzymać sloty, nawet jeśli nie wykorzystują ich w tym sezonie w 80 proc.

Koronawirus. Spirytus z Polski rozchwytywany w Japonii
Koronawirus. Spirytus z Polski rozchwytywany w Japonii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, samoloty, fundusz spójności, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2020

PolakDlaczego ta lewacka banda wczesniej nic nie robila ? Nieroby zajmowaly sie imigrantami , prostowaniem bananow i ogorkow albo lbgd.

27-03-2020

KrTutaj mogli głosować zdalnie , tylko Budka nie może ha ha

27-03-2020

m-53To nie są żadne dodatkowe pieniądze, Unia nie daje ani grosza na walkę z pandemią. To jest możliwość przesunięcia kasy z np. funduszu spójności na np. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)