Notowania

monety
29.01.2020 14:14

Unia Europejska będzie debatować nad zniesieniem jedno- i dwucentówek

Według raportu Komisji Europejskiej większość obywateli Unii Europejskiej jest za wycofaniem z obiegu monet o małym nominale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Europejczycy chcą, by monety o małym nominale zostały wycofane z obiegu (Fot: claudiodivizia/easyfotostock/Eastnews)

W środę na posiedzeniu Komisji Europejskiej będzie rozważane zniesienie produkcji monet o nominale jednego i dwóch centów w całej Unii Europejskiej. Włochy i Irlandia już kilka lat temu zaprzestały produkcji tych monet.

Coroczna ankieta przeprowadzana przez Komisję dowiodła, że „w żadnym państwie unijnym z walutą euro nie ma większości, która opowiadałaby się za zachowaniem monet o najmniejszym nominale”, a zniesienie produkcji tych monet oznaczałoby duże oszczędności w budżecie.

Olivier Krischer z klubu poselskiego Zielonych w Bundestagu uważa, że taką debatę należało rozpocząć już kilka lat temu. – Monety o nominale jednego i dwóch centów powodują ogromne straty zasobów cennych metali. Niemiecki Bank Federalny produkuje każdego roku miliard takich monet, które co rusz znikają gdzieś w szufladach.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Niemieckie ministerstwo finansów podkreśla także, że koszt produkcji jednocentówki przekracza ich nominalną wartość. Konkretnej kwoty jednak nie podaje. Oliver Kirscher wycenia produkcję jednocentówki na 1,65 centa.

Rząd nie był w stanie powstrzymać spowolnienia w gospodarce.
PKB Polski 2019. Gospodarka urosła o 4 procent

W latach 2016-2018 w samych Niemczech wyprodukowano 1,44 mld jednocentówek i 1,35 mld dwucentówek. Do tego zużyto siedem tysięcy ton stali i 415 ton miedzi.

- W wielu miejscowościach ludzie uważają, że są prowincją. Ale nie w tym dobrym znaczeniu, że to miejsce spokojne, gdzie dobrze się żyje, ale w tym złym, że to miejsce zapomniane przez Boga, gdzie nic nie dociera – ubolewał Andrzej Duda.
Kolej od morza do morza. Polska chce być hubem transportowym dla Europy Środkowej

Według danych Europejskiego Banku Centralnego do grudnia 2019 roku w obieg strefy euro wprowadzono aż 36,7 mld monet o nominale jednego centa i 28,2 mld dwucentówek. Tym samym stanowią one połowę wszystkich znajdujących się w obiegu monet do wartości dwóch euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

algaTo już nie nasz problem, prawda panie Kaczyński?

29-01-2020

KasjerNa tych grosikach i zaokrągleniach każdej z miliardów pozycji na rachunkach, łupią największą kasę

29-01-2020

krzywy bananNo to mają zajęcie za nasze składkowe pieniądze.

Rozwiń komentarze (29)