Notowania

Unia Europejska pożegnała Wielką Brytanię. Szykuje powitanie dwóch innych krajów

Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nie oznacza końca wspólnoty. Wręcz przeciwnie. Dwa nowe kraje są coraz bliżej dołączenia do struktur. Nawet sceptyczny prezydent Francji Emmanuel Macron nie mówi im "nie".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Emmanuel Macron otwiera drzwi dwóm nowym krajom do wstąpienia do UE. (Fot: EPA/PHILIPP GUELLAND)

Unia Europejska szybko pogodziła się z odejściem ze wspólnoty Brytyjczyków. Na ich miejsce czai się kilka innych krajów. Nawet przeciwnicy rozszerzania struktur powoli miękną.

Prezydent Macron podczas weekendowej konferencji w Monachium zapowiedział, że pozwoli Macedonii Północnej i Albanii rozpocząć rozmowy o przystąpieniu do Unii Europejskiej, jeśli będzie zielone światło dla takiej procedury od odpowiednich organów.

- Czekamy na raport Komisji Europejskiej w marcu. Jeśli wyniki będą pozytywne i wszystkie kwestie będą ustalone, powinniśmy być w stanie rozpocząć negocjacje - mówił Macron, cytowany przez agencję Reuters.

UE rocznie traci 170 mld euro. "Są kraje, które mają interes, żeby tego nie zmieniać"

To zdaniem zagranicznych obserwatorów ważna deklaracja. Choć kwestia przyjęcia do UE krajów z Bałkanów wzbudza kontrowersje. M.in. ze względu na niedawne konflikty o charakterze etnicznym na tym terenie i ciągle nierozwiązane problemy z przestępczością i korupcją. Z drugiej strony są też obawy o nasilające się wpływy Chin i Rosji w tych krajach.

Oprócz Macedonii Północnej i Albanii mowa też o aspirujących do przyłączenia do UE: Serbii, Kosowie i Czarnogórze.

Otwarcie Macrona na nowe kraje przygotowuje grunt pod zgodę 27 rządów UE przed majowym szczytem UE-Bałkany w Zagrzebiu. Z nieoficjalnych informacji agencji Reuters wynika, że opór względem nowych, potencjalnych członków mogą odrzucić także Dania i Holandia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emmanuel macron, albania, macedonia, unia europejska, brexit, gospodarka, wiadomości, ue
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

Naprawdę?Albania? Jeden z najbardziej bandyckich krajów świata. Mają być w Unii?

16-02-2020

mimek 998wyszedł bogaty a wejdzie bida !

16-02-2020

BurgibaWłochy także przygotowują się do opuszczenia UE !!!! I to nie jest żart !!!

Rozwiń komentarze (386)