Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia Europejska pożegnała Wielką Brytanię. Szykuje powitanie dwóch innych krajów

386
Podziel się

Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nie oznacza końca wspólnoty. Wręcz przeciwnie. Dwa nowe kraje są coraz bliżej dołączenia do struktur. Nawet sceptyczny prezydent Francji Emmanuel Macron nie mówi im "nie".

Emmanuel Macron otwiera drzwi dwóm nowym krajom do wstąpienia do UE.
Emmanuel Macron otwiera drzwi dwóm nowym krajom do wstąpienia do UE. (PAP, EPA/PHILIPP GUELLAND)
bEqCmFfp

Unia Europejska szybko pogodziła się z odejściem ze wspólnoty Brytyjczyków. Na ich miejsce czai się kilka innych krajów. Nawet przeciwnicy rozszerzania struktur powoli miękną.

Prezydent Macron podczas weekendowej konferencji w Monachium zapowiedział, że pozwoli Macedonii Północnej i Albanii rozpocząć rozmowy o przystąpieniu do Unii Europejskiej, jeśli będzie zielone światło dla takiej procedury od odpowiednich organów.

bEqCmFfr

- Czekamy na raport Komisji Europejskiej w marcu. Jeśli wyniki będą pozytywne i wszystkie kwestie będą ustalone, powinniśmy być w stanie rozpocząć negocjacje - mówił Macron, cytowany przez agencję Reuters.

Zobacz także: UE rocznie traci 170 mld euro. "Są kraje, które mają interes, żeby tego nie zmieniać"

To zdaniem zagranicznych obserwatorów ważna deklaracja. Choć kwestia przyjęcia do UE krajów z Bałkanów wzbudza kontrowersje. M.in. ze względu na niedawne konflikty o charakterze etnicznym na tym terenie i ciągle nierozwiązane problemy z przestępczością i korupcją. Z drugiej strony są też obawy o nasilające się wpływy Chin i Rosji w tych krajach.

bEqCmFfx

Oprócz Macedonii Północnej i Albanii mowa też o aspirujących do przyłączenia do UE: Serbii, Kosowie i Czarnogórze.

Otwarcie Macrona na nowe kraje przygotowuje grunt pod zgodę 27 rządów UE przed majowym szczytem UE-Bałkany w Zagrzebiu. Z nieoficjalnych informacji agencji Reuters wynika, że opór względem nowych, potencjalnych członków mogą odrzucić także Dania i Holandia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqCmFfS
KOMENTARZE
(386)
Hrabia
rok temu
Śmiejecie się z Albani ze biedna pamiętacie gdy chodziliśmy lub staraliśmy się !bylismy bogaci? Paru polityków może tak ręcz kraj biedny jak mysz . To unia nas wzbogaciła dała impuls ,dzisiaj wycinamy się na nią ,maja tylko płacić a nie zadać byśmy szanowali unijne prawa ? Które tak naprawdę chronią na zwykłych obywateli .
Wrocłąw
rok temu
Warto pomyśleć o scenariuszu Yjście również dla PL. Nie ma wielkiego pospiechu,a le pora zacząć liczyć, wyliczać, porównywać irzglądać się za nowymi partnerami współpracy. Świat jest wielki i Unia wcal enie jest ani wnim najwazniejsza, ani najlepszam, ani dla nas najstosowniejsza; Powokli chyba coraz lepiej to widzimy i zdajmey sobie sprawę, że jest opanowana przez ludzi, których w PL na razie, chwała Bogu, rzadko widzimy, i za którymi wcale nie tęsknimy.
R8
rok temu
i ty samym Polska staje się coraz bogatszym krajem w UE ;)
bEqCmFfT
Adiii
rok temu
Albania we wspólnocie za przyzwoleniem głównych graczy Francja Niemcy czyli ciągnie swój do swego! Albania co ma za przemysł który pozwoli dotować eu? Chaszysz??? Brak słów!
George IV Jr
rok temu
biedna albania i macedonia nie wie do jakiego bagna prowadza je ociemniale rzady ;WIDAC TONACY BRZYTWY SIE CHWYTA; ALE CALA TA FARSA Z UE WKROTCE SIE SKONCZY; juz wkrotce dziwolag ociemnialego lewactwa sam sie ROZSYPIE!OBY JAK NAJSZYBCIEJ=szkoda ofiar!!!
...
Następna strona