Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia Europejska przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji

Sankcje gospodarcze wobec Rosji zostają przedłużone do 31 lipca 2020 roku - taką decyzję podjęli przedstawiciele państw Unii Europejskiej. Sankcje obejmują m.in. sektor finansowy, energetyczny oraz obronny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Sankcje gospodarcze wobec Rosji UE przedłużyła o pół roku.

Przedłużenie sankcji jest konsekwencją decyzji politycznej podjętej w ubiegłym tygodniu na szczycie UE - podaje PAP. Wtedy właśnie kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz Emmanuel Macron przedstawili politykom wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej informację o rozmowach w Paryżu w formacie normandzkim, których tematem był konflikt na wschodzie Ukrainy. Przedstawili też również stan realizacji porozumień mińskich.

Unia uzależniła zniesienie sankcji od całkowitego wdrożenia warunków porozumienia z Mińska. Rosja formalnie miała na to czas do 31 grudnia 2015 roku. Jednak część zapisów przyjętych w białoruskiej stolicy nie została wprowadzona do dziś.

Czego dotyczą wprowadzone sankcje? Przede wszystkim ograniczają dostęp do unijnych rynków kapitałowych dla pięciu głównych rosyjskich instytucji finansowych o większościowym udziale skarbu państwa, a także dla ich spółek zależnych, które utworzone zostały poza UE.

Zobacz też: Weszły ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

UE przedłużyła również ograniczenia dla trzech głównych rosyjskich firm energetycznych oraz trzech spółek z sektora obronnego - informuje PAP.

Gazprom ma wątpliwości co do działań UE w sprawie Nord Stream 2.
Nord Stream 2. Rosjanie zwracają się do sądu arbitrażowego przeciwko UE

Unia nałożyła też embargo na import oraz eksport broni. Ponadto zakaz obejmie również produkty podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji, a także ograniczy dostęp Moskwy do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.
Nord Stream 2. Zgoda na budowę zaskarżona

Pierwotnie Bruksela nałożyła sankcje na Rosję pod koniec lipca 2014 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sankcje UE, sankcje, rosja, unia europejska, ue, stosunki rosja-ue, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2019

MH17BANDYCKA armia czerwona GWALCILA MORDOWALA I KRADLA ORAZ ZNIEWOLILA POLSKE NA 50 LAT

19-12-2019

MH17BANDYCKA rosja ZESTRZELILA MH17

19-12-2019

MH17MUSICIE DALEJ KUPOWAC PALIWO ORLEN ZEBY MIELI FORSE DO MORDOWANIA RAKIETAMI I BOMBAMI BEZBRONNYCH DZIECI I KOBIET W SYRII I NA UKRAINIE

Rozwiń komentarze (43)